BEOGRAD – Ministar privrede Srbije Željko Sertić izjavio je da za sva velika javna preduzeća u Srbiji postoje zainteresovani kupci  i da će prioritet imati oni koji imaju jasan plan za održavanje proizvodnje.

Sertić je u intervjuu za televiziju B92 dodao i da je oživljavanje privrede glavni cilj svih mjera predviđenih rebalansom budžeta.

Ministar privrede Srbije je podsjetio da je usvajanjem zakona o privatizaciji i stečaju određen 31. decembar 2015. kao krajnji rok za privatizaciju preduzeća, dodavši da u većoj ili manjoj mjeri postoji interesovanje partnera za sva preduzeća.

„U mnogim stvarima i Vlada čini pokušaje da pridobije i nova zainteresovana lica, jer postoje neka preduzeća tog velikog kalibra koja više nisu interesantna tržištu, i veoma je teško voditi pregovore, zbog čega je nama u interesu da učinimo sve što je moguće“, rekao je Sertić.

On je dodao da nije jednostavna situacija, ali da je, uprkos tome, optimista da za najveće sisteme mogu da se obezbjede dobri strateški partneri koji će omogućiti da se život u Srbiji ekonomski podigne, a zatim da počne sa uspostavljanjem novih načina funkcionisanja koji će omogućiti daleko veći priliv u budžet Srbije.

Kada je riječ o rebalansu budžeta, Sertić je istakao da je sa stanovišta privrede važno da te mjere budu dobro izbalansirane i da one koje se odnose na smanjenje plata i penzija u javnom sektoru što manje utiču na kupovnu moć građana.

„Ovo upravo iz razloga privrede kako nam ekonomski život ne bi bio još više umanjen nego u odnosno na ono što je danas“, objasnio je Sertić.

Prema njegovim riječima, veoma je važno i da se razgovara o mjerama koje bi mogle da se učine na prihodovnoj strani budžeta „koja je jednako važna poput rashodovne“.

Sertić je naglasio da je dobra odluka da se paraleleno radi na smanjenju troškova i povećanju prihoda u državnu kasu.

Ministar privrede Srbije je dodao da će predviđene mjere biti usmjerene ka oživljavanju privredne aktivnosti.

„Za privredu je dobro da budžet bude izbalansiran. Dobro je da dobijemo dobre razgovore sa MMF-om, Svjetskom bankom i svim činiocima koji utiču na mišljenje o Srbiji“, rekao je Sertić.

On je objasnio da rebalans budžeta ne treba da se radi zbog nekog drugog, već zbog građana Srbije.

„Ako dobijemo bolji kvalitetniji kreditni rejting, moći ćemo da povlačimo kredite sa nižim kamatnim stopama, da razdužujemo skupe kredite koje smo uzimali u prethodnom periodu, da u budžetu izdvojimo više sredstava za nove politike koje kod nas nisu bile popularne“, rekao je Sertić.

Ministar je ocijenio da privreda u Srbiji ima mnogo problema i potrebno je pronaći sistemska rješenja, sa kojima se godinama kasni, jer smo u prošlosti imali hiperinfalciju, sankcije, građanski rat i na kraju i uticaje svjetske ekonomske krize.

On je naveo da su osnovni problemi nelikvidnost, nesolventnost, zaostala neprivatizovana preduzeća, ambijent koji nije ni na nivou regiona, a kamo li razvijenih zemalja, neodgovarajući pravosudni sistem i obrazovanje, kao i nedostatak društvene svijesti za neophodnost promjena u privredi.

Sertić je potvrdio da će danas Vlada objaviti mjere fiskalne konsolidacije, koje su mnogo šire od najčešće pominjanog smanjenja plata i penzija. Prema njegovim riječima, vodiće se računa da oni sa najnižim primanjima ne budu životno ugroženi, a mnogo više pažnje biće posvećeno prihodnoj strani.

Ministar je dodao da je otežavajuća okolnost što smo godinama pozajmljivali pare, a sada su kamate na kredite ogromne. „Početni koraci moraju da budu dobro promišljeni, a nikako ne smiju da budu rezultat pojedinačnih interesa“, kazao je Sertić.

Prema njegovim riječima, Srbiju je veoma pogodila kriza u EU, jer ona na tom tržištu ostvaruje više od polovine izvoza, a posebno je značajna Italija, koja u posljednja dva kvartala bilježi negativan ekonomski trend.

Konstatujući da u zemlji postoji jedan broj dobrih i kvalitetnih preduzeća i domaćih i stranih, Sertić je istakao da raduje osnivanje sve većeg broja IT kompanija koje pružaju mogućnost za zaposlenje mladim i obrazovanim ljudima.

Obrazovanje u tom pravcu treba da zadrži mlade u zemlji, je njima treba omogućiti da mogu da žive od svog rada i da izdržavaju porodicu.

Ministar je istakao da je važno da imamo što veće investicije u zemlji i dodao da će subvencije biti zadržane, uz napomenu da primjedbe da su u prošlosti mogli da ih dobiju samo strani investitori, nisu tačne.

Subvencije su bile otvorene za sve, ali je problem što domaće firme nisu mogle da dobiju potrebne garancije da bi došle do tih sredstava. On je najavio da će ubuduće prilikom dodjele subvencija morati da se vodi računa o ravnomjernom regionalnom razvoju.

Govoreći o 502 preduzeća u restrukturiranju, Sertić je naveo da većina od njih ima negativan kapital i da će biti jako teško prodati ih, ali će se nastojati da se prodaju bar neki dijelovi, a za neke će se tražiti strateški partneri.

Nije danas lako pregovarati, jer se zbog krize u Evropi, kapital seli u Južnu Ameriku i Afriku, rekao je ministar dodajući, da je poseban problem Željezara u Smederevu, jer evropske zemlje imaju sve manju potrebu za čelikom. (B92/Agencije)