BEOGRAD – Sklapanje bilateralnih sporazuma za uzajamno priznavanje sertifikata je najbolji i najbrži put za uklanjanje necarinskih barijera koje još postoje u trgovini između članica CEFTA sporazuma, izjavio je koordinator za pitanja CEFTA u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Igor Gavran.

"Najbolji primjer takvog protokola je onaj koji su postigle BiH i Srbija, koji je parafiran. On, nažalost, još nije stupio na snagu i ta procedura traje, ali njime će se riješiti najveći dio svih problema i pojačati svi pozitivni efekti CEFTA", rekao je Gavran, koji učestvuje u radu "CEFTA nedjelje 2010" u Beogradu.

Gavran je istakao da o koristima sporazuma, koji je postignut na ministarskom nivou između BiH i Srbije, svjedoči jednoglasna podrška privrednih komora BiH i Srbije, te ocijenio da bi ovaj protokol trebalo da bude model i za ostale članice, kao što je Hrvatska, a koje za sada uglavnom odbijaju tako nešto.

"On će apsolutno riješiti trenutno stanje gdje se ne priznaju sertifikati koji prate određene proizvode. Imamo situaciju da, iako pojedini proizvodi prolaze potpuno identičnu kontrolu, čisto zbog neusklađenosti zakonodavstva u dvije zemlje, oni se ne priznaju i kontrole se ponavljaju", rekao je Gavran.

On je naveo da će se ovim sporazumom ukloniti prepreke u trgovini između BiH i Srbije, koje postoje iz formalnih razloga, roba će ići mnogo brže, troškovi će biti manji, proizvodi će biti konkurentniji i, u svakom slučaju, potrošač će moći dobiti nižu cijenu, a privrednik veće tržište.

Mlađan Dinkić, ministar ekonomije Srbije, izjavio je da će Srbija do kraja 2014. godine potpuno eliminisati spoljnotrgovinski deficit.

Dinkić je na otvaranju "CEFTA nedjelje" rekao da je Srbija shvatila da se trgovinski deficit može smanjiti samo privlačenjem investitora koji se bave visokim tehnologijama i proizvodnjom robe visoke vrijednosti, automobilskom i elektronskom industrijom i proizvode robu za cio svijet.

Kao primjere takvih investitora on je naveo kompanije FIAT i "Panasonic".

"Ove godine je pokrivenost uvoza izvozom povećana za 10 odsto i ako nastavimo tim tempom od 2014. godine ćemo imati suficit u trgovini sa svetom", kazao je Dinkić.

Vensan Dežer, šef Delegacije Evropske komisije u Srbiji, rekao je da je potrebno nastaviti ukidanje tehničkih barijera za trgovinu u CEFTA regionu, koji ne funkcioniše u potpunosti zbog statusa UNMIK Kosova, što otežava slobodni protok robe i usluga među članicama.

"CEFTA je dobro polje za pripreme za ulazak u EU i evrointegracije", naglasio je Dežer.

Volfram Mas, ambasador Njemačke u Srbiji, kazao je da je glavni cilj CEFTA da se obezbijedi politička stabilnost u regionu kroz ohrabrujuću ekonomsku saradnju.

Prema njegovim riječima, članice CEFTA su interesantno odredište za njemačke kompanije.

Miloš Bugarin, predsjednik Privredne komore Srbije, naveo je da je CEFTA region drugi po značaju, poslije Evropske unije, trgovinski partner Srbije.

On je ukazao da je neophodno da se ukinu necarinske barijere u trgovini među članicama tog regiona i da se liberalizuje tržište za računarsko-informacioni sektor, što bi doprinijelo povećanju obima trgovinske razmjene.

Izvor Agencije