BANJALUKA – Vlade zemalja zapadnog Balkana za izlazak iz ekonomske krize ne treba da povećavaju fiskalna opterećenja radnika u javnom sektoru, već u finansijskim i bankarskim institucijama, koje su krizu uzrokovale, poručeno je na međunarodnom sindikalnom forumu javnih službi zemalja srednje Evrope i zapadnog Balkana u Banjaluci.

Zamjenik regionalnog sekretara međunarodnih javnih službi srednje Evrope i zapadnog Balkana Jan Viljem Gudrijan rekao je da će povećanje fiskalnih opterećenja i smanjenje plata u javnom sektoru, smanjiti privredni rast, neće dovesti do investicija i imaće negativan efekat na kvalitet javnih službi.

Poredeći situaciju u regionu sa evropskim zemljama, Gudrijan je naveo da se i u EU smanjuje javna potrošnja, te povećava starosna granica za penzionisanje, što je pogrešan pristup za izlazak iz krize.

“Oni koji su uzrokovali krizu špekulacijama u finansijskom sektoru, izbjegavaju posljedice krize i one se odražavaju na radnike, zbog toga zagovaramo povećanje fiskalnog opterećenja na finansijske transakcije, špekulativne poslove, kao i bankama i bogatijim slojevima društva”, rekao je Gudrijan.

Predsjednik Sindikata radnika građevinarstva i stambeno-komunalne djelatnosti Mile Ribić izjavio je da su sindikati u Srpskoj od kolega iz zemalja regiona dobili podršku u stanovištu da nema povećanja starosne granice za penzionisanje, te da se sa 40 godina bezuslovno može ići u penziju.

“Iako je položaj radnika u privredi mnogo teži, i kod zaposlenih u javnom sektoru imamo pad standarda, a u RS je izmjena Zakona o porezima i doprinosima najdirektije prevaljena na leđa radnika”, rekao je Ribić.

On je dodao da će sindikat na nivou cijele BiH čvrsto stati na stanovište da se neka radnička prava neće moći dalje umanjivati.

“Imamo dosta stvari koje su dobro regulisane propisima, ali je situacija u praksi zabrinjavajuća. Primjera radi, uspijevamo da izvršimo samo 18 odsto izvršnih sudskih presuda u korist radnika”, naveo je Ribić.

Govoreći o mogućnosti povećanja fiskalnog opterećenja bogatijih slojeva, Ribić je istakao da još nisu izgrađeni instrumenti za veći obim takvog zahvatanja.

“Godinamna imamo inicijativu da se ukine stopa poreza na dodatu vrijednost na životne namirnice, a mislim da još nismo došli u fazu da odredimo šta je to luksuz pa da to možemo više opteretiti”, rekao je Ribić.

Izvor Agencije