BANJALUKA – Veća stimulacija izvoza, efikasnija zaštita domaće proizvodnje, obračunavanje kamate na kašnjenje plata, te donošenje novih zakona o radu i doprinosima neki su od najvažnijih zahtjeva koje će predstavnici Konfederacije sindikata RS uputiti Vladi RS.

Predsjednik Konfederacije sindikata RS, Obrad Belenzada, rekao je da bi provođenje ovih mjera dovelo do poboljšanja privrednog ambijenta što bi ujedno značilo i bolje uslove za radnike u realnom sektoru.

– Bez novostvorene vrijednosti ne može se opstati, a činjenica da je samo na području Banje Luke veliki broj firmi propao, a i one koje rade u teškoj su situaciji, pokazuje da je neophodno što prije stvoriti uslove da se popravi privredni ambijent – istakao je Belenzada nakon jučerašnjeg sastanka sa sindikatima preduzeća koje su članice Konfederacije na području banjolučkog regiona.

On je dodao da bi se stanje u privredi, a samim tim i zaposlenih radnika, popravilo ukoliko bi se smanjio prekomjeran uvoz, više zaštitila domaća proizvodnja, te podstakao izvoz domaćih proizvoda.

– Takođe smatramo da ako je država stavila kamatu na sve što se njoj duguje onda bi trebalo da se i na plate koje se ne isplate na vrijeme obračuna kamata i radnici na taj način budu koliko-toliko obštećeni – istakao je Belenzada.

Predsjednik Sindikata Banjalučke pivare, Momčilo Ždrnja, rekao je da je ovo preduzeće, kao i cjelokupna pivarska industrija u BiH, ugroženo jer se uvozi oko 60 odsto ukupno prometovanog piva, iako je kapacitet ove industrije dovoljan da snabdije preko 80 odsto domaćeg tržišta.

– Dozvoljen slobodni uvoz bez efikasne zaštite domaće proizvodnje urušava ovu industrijsku granu koja je rentabilna i ima bitan potencijal. Tako bi Banjalučka pivara, uz adekvatnu podršku, za samo tri mjeseca mogla da poveća proizvodnju za 100.000 hektolitara piva, što bi dovelo do otvaranja oko 40 radnih mjesta, poboljšanja poslovanja i razvoja privrede – rekao je Ždrnja.

B. BUDIĆ

Loš položaj radnika

Potpredsjednik Konfederacije i predsjednik Sindikata energetike, Dušan Vrhovac, naglasio je da su povećanjem doprinosa povećane obaveze prema državi što se direktno odrazilo na položaj radnika.

– Privreda je opterećena što ide na štetu radnika u realnom sektoru. Problem jeste to što zahtjeve Konfederacije sindikata Vlada sporadično uvažava i to ćemo morati da promijenimo u narednom periodu kako bi se i naš glas čuo i stvorili bolji uslovi za privređivanje – kazao je Vrhovac.

Izvor Agencije