BANJALUKA – Poskupljenje pamuka za oko 50 odsto na svjetskom tržištu negativno će se odraziti na ona tekstilna preduzeća u RS koja koriste ovu sirovinu u većoj mjeri, dok poskupljenje pamuka neće imati velikog uticaja na ona preduzeća koja obavljaju lon poslove za druge firme.

S druge strane, povećanje cijena pamuka dovešće do poskupljenja firmirane odjeće svjetskih proizvođača u maloprodaji, što prosječni potrošač neće osjetiti, s obzirom da većina građana Srpske kupuje jeftinu odjeću.

Zbog činjenice da je za samo mjesec dana cijena pola kilograma pamuka na svjetskom tržištu porasla sa 0,1 na 0,83 dolara, na što su uglavnom uticale poplave u Kini, Pakistanu i drugim zemljama gdje se ova industrijska biljka uzgaja, mnogi svjetski proizvođači brendirane odjeće, poput "H&M", "Levisa", "Vonderbra" i drugih podigli su cijenu svojih proizvoda za oko deset odsto, pa se poskupljenje firmiranih krpica može očekivati i kod nas. Međutim, u preduzećima za proizvodnju tekstila u RS poskupljenje pamuka će se različito odraziti. Dok u preduzeću za proizvodnju i prodaju radne odjeće "Milteks" iz Banje Luke, koje koristi oko 50 odsto pamuka, još uvijek ne znaju kako će prevazići novo poskupljenje repromatereijala i da li će povećavati cijene svojih proizvoda, u preduzeću "Skontoprom" iz Prijedora i "Sinko" iz Kozarske Dubice kažu da poskupljenje pamuka neće uticati ne njih, jer rade gotove proizvode.

– S jedne strane prisustvo pamuka u našim proizvodima je zanemarljivo, a s druge mi dobijamo gotove proizvode koje samo šijemo, tako da ovo poskupljenje neće imati uticaja na naše poslovanje – rekla je Elizabeta Josipović, vlasnica "Skontoproma"

U Udruženju tekstila, kože i obuće u Privrednoj komori RS pojašnjavaju da svako povećanje cijena repromaterijala negativno utiče na preduzeća, a posebno preduzeća iz tekstilne industrije, koja su, inače, u veoma teškoj situaciji.

– Ova preduzeća vrlo teško postižu konkurentnost s veoma starom tehnologijom, gdje je prosjek starosti mašina oko 20 godina.U teškoj poziciji su kako preduzeća koja rade isključivo lon poslove za strane nalogodavce, gdje potpisuju godišnje ugovore s inostranim partnerima sa preciziranim vrijednostima minuta rada, tako i ona koja imaju vlastite kolekcije i bore se s plasmanom proizvoda, konkurencijom i naplatom potraživanja – kaže Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore.

On dodaje da velike probleme u privredi i poslovanju stvaraju višemjesečna kašnjenja u refundaciji bolovanja, kako običnog, tako i porodiljskog. Preduzeća iako svoje obaveze prema fondovima plaćaju redovno, s druge strane imaju velika dugovanja od strane fondova.

– Ugovori sa inostranim partnerima su u evrima, a vrijednost minuta rada ne mijenja se godinama, zbog čega preduzeća gube pri izvozu zbog precijenjenog kursa konvertibilne marke. Pored toga, veliki problem predstavlja nedostatak kvalifikovane radne snage, gdje su poslodavci prinuđeni da obučavaju radnike o svom trošku uz obavezu izmirenja ličnih dohodaka, poreza i doprinosa u punom iznosu i za vrijeme trajanja obuke, što za poslodavce predstavlja veliki teret s obzirom na radnu intenzivnost ove grane – navodi Blagojević

U Udruženju potrošača RS kažu da poskupljenje pamuka na svjetskom tržištu neće bitno pogoditi potrošače u RS zato što na našem tržištu prevladava kineska konfekcija, kao i druga jeftina roba.

– Samo 15 odsto potrošača kupuje firmiranu odjeću, dok ostali kupuju jeftiniju robu koja i ne sadrži pamuk, tako da se poskupljenje ovog matreijala neće odraziti na standard naših potrošača – zaključuje Dragovan Petrović, sekretar Udruženja.

Izvor Agencije