BANJALUKA – Prijedlog rebalansa budžeta RS za ovu godinu u iznosu od 1,75 milijardi maraka predviđa povećanje budžetskog okvira za 150 miliona KM ili za 9,4 odsto, obrazložio je poslanicima u Narodnoj skupštini ministar finansija Zoran Tegeltija.

Tegeltija je rekao da ukupna budžetska sredstva, osim poreskih i neporeskih prihoda, uključuju i primitke po osnovu finansiranja, koji su rebalansom predviđeni u iznosu od 248,1 milion KM.

U okviru finansiranja, rebalans predviđa 216 miliona KM po osnovu unutrašnjeg zaduženja, emisija trezorskih zapisa i dugoročnih hartija od vrijednosti i 32,1 milion KM po osnovu primitaka od refundacije otplaćenih zajmova od krajnjih korisnika.

Tegeltija je naveo da ukupni rashodi rebalansa budžeta RS za 2011. godinu iznose 1,75 milijardi KM, od čega se 1, 458 milijardi odnosi na domaću budžetsku potrošnju, a 291,2 miliona KM na ostalu budžetsku potrošnju.

“Domaća budžetska potrošnja prvobitno planirana u iznosu od 1,354 milijardi rebalansom bi trebalo da iznosi 1,458 miliradi KM, što je uvećanje od 104 miliona KM, odnosno 7,7 odsto”, naglasio je Tegeltija.

Rashodi za lična primanja koji su u Budžetu RS za 2011. planirani u iznosu od 627,7 miliona KM rebalansom su povećani na 696,5 miliona KM, ili za 68,8 miliona KM, odnosno 11 odsto.

Tegeltija je rekao da je predviđeno i povećanje subvencija sa 116,1 milion KM na 125,3 miliona KM, odnosno za 9,2 miliona KM.

Subvencije su uvećane Željeznicama RS u iznosu od 7,4 miliona KM, preduzeću “Skaj Srpska” u iznosu od 0,4 miliona KM i javnim medijima u iznosu od dva miliona KM.

Tegeltija je rekao da je u prijedlogu rebalnsa budžeta predviđeno povećanje grantova sa 28,2 miliona KM na 32,7 miliona KM.

Budžetom za 2011. godinu doznake na ime socijalne zaštite planirane su u iznosu od 248,6 miliona KM, a rebalansom one iznose 262,4 miliona KM.

Tegeltija je rekao da su rebalansom budžeta predviđena uvećana izdvajanja za porodične, lične invalidnine u ukupnom iznosu od četiri miliona KM i odlikovane borce u iznosu od 2,8 miliona KM, te dodjelu bespovratnih sredstava od dva miliona KM za realizaciju Programa stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida od prve do četvrte kategorije u RS.

On je pojasnio i da budžetom RS za 2011. godinu nisu planirani izdaci za otplatu dugova iz ranijeg perioda, dok rebalansom budžeta iznose 7,9 miliona KM.

Prema njegovim riječima, ostala budžetska potrošnja budžetom RS za 2011. godinu planirana je u iznosu od 245,2 miliona KM, dok rebalansom budžeta iznosi 291,2 miliona KM.

Tegeltija je rekao da je budžetom za 2011. godinu planirana otplata unutrašnjeg duga od 93 miliona KM, a rebalansom iznosi 124,6 miliona KM, dok je otplata ino duga planirana od 115 miliona KM, a rebalansom iznosi 128 miliona KM.

On je rekao da su javne investicije budžetom RS za 2011. godinu planirane u iznosu od 29 miliona KM, dok rebalansom budžeta iznose 27,8 miliona KM što predstavlja umanjenje od 1,2 miliona KM odnosno četiri odsto.

Šef Kluba poslanika DNS-a u Spomenka Stevanović izjavila je da je u ovoj godini evidentno povećanje budžetskih prihoda u Srpskoj koja u regionu ima najniže stope poreza i doprinosa.

“U RS pod hitno moramo riješiti problem radnika koji rade na crno kako bi budžet dobio dodatna sredstva koja nisu mala. U Srpskoj imamo kapaciteta i prostora da obezbijedimo dodatna sredstva u budžetu i na tome se apsolutno mora raditi”, rekla je Stevnovićeva, u raspravi o Prijedlogu rebalansa budžeta RS za ovu godinu.

Ona je napomenula da se sa problemima u ekonomiji i privredi suočavaju sve zemlje u regionu i da ih je potrebno sistemski rješavati.

“Moramo prije svega smanjiti javnu potrošnju, kontrolisati javna preduzeća i pokušati da uskladimo razvojnu i socijalnu komponentu u RS”, dodala je Stevanovićeva.

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini Zoran Đerić ocijenio je danas da je poreski sistem RS imao negativan uticaj na privredu Srpske, jer je mnogo radnika ostalo bez posla.

“Treba se napraviti kvalitetna analiza kako bi se utvrdilo koji su i kakvi efekti povećanja poreskih stopa u RS. Činjenica je da su u RS smanjene direktne strane investicije, da je prisutan pad industrijske proizvodnje, povećana nezaposlenost, što je nedopustivo i veoma loše po sve građane Srpske”, rekao je Đerić.

On je napomenuo da je nedopustivo što su u rebalansu budžeta za ovu godinu smanjena sredstva za podsticaj izvoza i predložio da Vlada izradi stretegiju suzbijanja siromaštva u RS i da se do početka 2012. godine donese program zaštite potrošača u RS.

Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Zoran Latinović ocijenio je da ekonomska, socijalna i fiskalna situacija u RS nije dobra.

“U nekim drugim uslovima bilo bi pozitivno što je budžetski okvir rebalansom uvećan. Međutim, vidljivo je da je u RS dosta novca uzeto privredi povećanjem stopa doprinosa, što je kontraproduktivno i nedopustivo”, rekao je Latinović.

Prema njegovim riječima, dosta radnika je zbog povećanja stopa doprinosa ostalo bez posla i takav negativan trend pod hitno treba zaustaviti.

Poslanik PDP-a Branislav Borenović predložio je Vladi RS da povuče iz skupštinske procedure predloženi rebalans budžeta RS za ovu godinu, izvrši izmjene i dopune ovog zakona, a da se zatim ide u rebalans budžeta.

Borenović je tokom skupštinske rasprave o Prijedlogu rebalansa budžeta RS ocijenio da je predloženi rebalans suprotan Zakonu o zaduženju, dugu i garancijama RS.

On je rekao da očekuje odgovor Ministarstva finansija RS o tome da li je Prijedlog rebalansa budžeta protivzakonit, jer “ako bude utvrđeno da je tako onda smo vodili raspravu o dokumentu koji je suprotan Zakonu o zaduženju, dugu i garancijama RS”.

Poslanik SNSD-a Uroš Gostić rekao je u raspravi da je u ovoj godini bilo mnogo razloga za rebalans budžeta, posebno zbog činjenice da su nakon usvajanja budžeta za 2011. godinu usvojeni zakoni o porezu na dohodak koji su omogućili veći dohodak novca u budžetu.

Radmila Stojnić iz SNSD-a smatra da su promjene poreskih stopa postigle efekat, jer je došlo do povećanja prihoda u budžetu RS.

Ministar finansija Zoran Tegeltija izjavio je večeras da Prijedlog rebalansa budžeta RS za ovu godinu nije protivan Zakonu o zaduženju, dugu i garancijama RS, kako tvrdi poslanik PDP-a Branislav Borenović.

“Borenović je izgovorio teške stvari nesvjestan u trenutku šta govori. U njegovoj računici stavljene su sve one stvari koje tu ne spadaju”, rekao je Tegeltija, dodajući da će sutra u završoj riječi detaljnije obrazložiti ovo pitanje.

Sjednica Narodne skupštine RS biće nastavljena sutra u 10.00 časova raspravom o Prijedlogu rebalansa budžeta RS za 2011. godinu.

Narodna skupština RS razmatraće Prijedlog zakona o Fondu i finansiranju zaštite životne sredine RS, Prijedlog zakona o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti, te Prijedlog zakona o spomenicima i spomen-obilježjima oslobodilačkih ratova.

Naplata prihoda

U Republici Srpskoj za 10 mjeseci ove godine uplaćeno je ukupno 1,683 milijarde KM javnih prihoda, što je za 16 odsto više nego u istom periodu prošle godine, od čega se na direktne poreze odnosi 345,6 miliona KM.

Najveće povećanje naplaćenih javnih prihoda ostvareno je po osnovu poreza na platu – za 69 odsto i iznosilo je 202,5 miliona KM, dok je po osnovu poreza na dobit naplaćeno 116,3 miliona maraka, što je 15 odsto više u odnosu na 10 mjeseci prošle godine – saopšteno je iz Poreske uprave.

Za 10 mjeseci ukupni naplaćeni doprinosi prema fondovima povećani su za 13 odsto i iznosili su 1,78 milijardi, od čega se na doprinose za zdravstveno osiguranje odnosi 427,9 miliona, što predstavlja povećanje od 12 odsto, dok se na doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje odnosi 574 miliona, što je povećanje od 13 odsto.

Tokom oktobra na račun javnih prihoda RS ukupno je uplaćeno 167,1 miliona KM, što je 20 odsto više nego u istom mjesecu prošle godine, od čega se na direktne poreze odnosi 31,6 miliona KM.

Najveće povećanje od 76 odsto ostvareno je po osnovu poreza na platu, koji je naplaćen u iznosu 21,4 miliona, dok je po osnovu poreza na dobit naplata veća za četiri odsto i iznosila je 7,9 miliona KM.

Tokom oktobra ukupni doprinosi prema fondovima povećani su za 19 odsto i naplaćeni su u iznosu 109,8 miliona KM, od čega se na doprinose za zdravstveno osiguranje odnosi 43,4 miliona, što je povećanje od 19 odsto, a na doprinose za PIO 58,5 miliona, što je povećanje od 17 odsto u odnosu na oktobar prošle godine.

Izvor Agencije