BANJALUKA – Narodna skupština RS razmatrala je Prijedlog odluke o indirektnom zaduživanju RS za račun fondova socijalne sigurnosti i javne zdravstvene ustanove od 265 miliona KM.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija istakao je da se ovom odlukom odobrava zaduženje Fonda za penzijsko-invalidsko osiguranje od 70 miliona KM radi pokrića zakonom utvrđenih prava.

“Ovaj fond je u zahtjevu za zaduženje naveo problem likvidnosti, koji je proistekao iz deficita prethodnog i tekućeg perioda, te je zbog prevazilaženja tog problema Upravni odbor Fonda za penzijsko-invalidsko osiguranje donio odluku o dugoročnom zaduženju”, rekao je Tegeltija, obrazlažući tu odluku.

Prema njegovim riječima, Fondu zdravstvenog osiguranja odobrava se zaduženje od 140 miliona KM radi pokrića zakonom utvrđenih prava i izmirenja obaveza prema dobavljačima.

“Odobrava se zaduženje i Kliničkog centra Banjaluka od 30 miliona KM radi izmirenja obaveza prema dobavljačima, te Javnog fonda za dječju zaštitu od 25 miliona KM radi pokrića zakonom utvrđenih prava i finansijskih obaveza za refundaciju naknade plata za porodiljsko odsustvo”, dodao je Tegeltija.

On je naglasio da je evidentan rast prihoda fondova iz kojih se finansiraju tekuće obaveze.

Ministar finansija RS je napomenuo da će se realizacijom ove odluke privredi vratiti oko 40 miliona KM.

“Sigurni smo da će taj novac dovesti do povećanog stepena likvidnosti privrede. Fondovi su u mogućnosti da redovno finansiraju obaveze i plaćaju kredite nakon donošenja ove odluke i od ovoga će korist imati korisnici njihovih usluga”, zaključio je Tegeltija.

Narodna skupština razmatrala je i Prijedlog odluke o dugoročnom zaduživanju RS emisijom obveznica u ukupnom iznosu od 120 miliona KM radi finansiranja budžetskog deficita.

Obrazlažući prijedlog pomenute odluke poslanicima u Narodnoj skupštini, Tegeltija je rekao da je namjera zaduživanja da se domaća akumulacija i štednja stave u funkciju razvoja Srpske, istovremeno nudeći učesnicima na finansijskom tržištu, sigurne hartije od vrijednosti prihvatljivog prinosa.

Tegeltija je istakao da bi namjena sredstava prikupljenih emisijom dugoročnih obveznica bila finansiranje budžetskog deficita.

Prema ovoj odluci, RS se zadužuje do 120 miliona KM, uz maksimalnu kamatnu stopu do osam odsto, rokom dospijeća do 10 godina, uz uslov otplate jednokratno dospijeće hartije, a osiguranje otplate duga je budžet RS.

U obrazloženju ove odluke navodi se da ukupan dug budžeta RS, unutrašnji i spoljni, zaključno sa 30. junom 2011. godine iznosi 3.569.289.808,49 KM.

Poslanik SNSD-a Uroš Gostić pohvalio je Vladu što je izabrala ovaj vid zaduženja, jer će kako je naveo, jedan dio tog kapitala ostati u RS.

“Ovo zaduženje obveznicama je pokriće neravnomjernog priliva u fondove i budžet RS”, istakao je Gostić.

Poslanik PDP-a Branislav Borenović smatra krajnje neprihvatljivim da se RS dodatno zadužuje za 120 miliona KM za servisiranje javne potrošnje, dok istovremeno ova sredstva nisu namjenjena za ulaganja u privredu RS i stvaranje nove vrijednosti.

Poslanik Demokratske partije Dragan Čavić smatra da zaduženje RS bez rasta realnog sektora i stvaranja nove vrijednosti ne vodi RS nikuda, dodajući da se slaže sa zaduženjima za razvojne projekte u RS.

Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić izjavio je da se Srpska, zbog toga što je izostao aranžman sa MMF-om, opredijelila za dugoročno zaduženje emisijom obveznica u ukupnom iznosu od 120 miliona KM da bi završila sve budžetske obaveze za ovu godinu.

Džombić je u Narodnoj skupštini RS objasnio da ovo nije ništa novo, jer je ova mogućnost razmatrana prošle godine u parlamentu RS prilikom usvajanja Ekonomske politike.

“Tada je rečeno, ako ne bude aranžmana sa MMF-om, RS ima rezervnu varijantu da ide na zaduženje emisijom obveznica”, napomenuo je Džombić.

On je istakao da je postojala i druga varijanta – da se značajno smanje socijalna davanja, penzije i plate u RS, ali da je Vlada RS smatrala da to nije dobro, jer bi to dovelo do značajnog poremećaja na tržištu RS.

Džombić je odgovarajući na primjedbe opozicije o kontinuitetu rada prethodne Vlade RS napomenuo da je Srpska, uprkos trogodišnjem uticaju svjetske ekonomske krize, povećao bruto domaći proizvod sa 5,7 milijaradi na 8,3 milijarde KM.

“U periodu svjetske ekonomske krize Srpska je morala da izvrši određena restrukturisanja i da ide u kreditna zaduženja, ali tačno da zna kada da izbalansiramo budžet”, kaže Džombić.

Premijer RS izjavio je da je ukupno zaduženje RS oko 3,560 milijardi KM, te da Srpska nije visoko zadužena.

“Zaduženje nije problem ako se kontroliše i ako ide u projekte kojim će se ostvarivati dodatna vrijednost. RS godišnje oko 200 miliona KM izdvaja za otplatu kredita”, rekao je Džombić, odgovarajući na pitanje poslanika PDP-a Velimira Sakana koliko je RS zadužena.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je da RS, prema međunarodnim parametrima, srednje zadužena, sa stabilnim i održivim dugom i deficitom pod kontrolom budžeta.

“Kriterijumi iz Mastrihta su jasni i kažu da jedna država ne bi smjela imati deficit veći od tri odsto i da javni dug ne prelazi 60 odsto bruto društvenog proizvoda iz prethodne godine. RS je i u jednom i u drugom parametru ispod gornje granice”, rekao je Tegeltija novinarima u pauzi skupštinskog zasjedanja, komentarišući primjedbe opozicije u pogledu dugoročnog zaduživanja RS emisijom obveznica.

On je naglasio da bi kriterijumi iz Mastrihta, koji se uvažavaju kao osnovni kriterijumi kojim se pokazuje da li je jedna zemlja zadužena ili nije te da li može kontrolisati svoj javni dug, “trebalo da budu dovoljni svim onim kritičarima koji govore o `dužničkom ropstvu i prezaduženosti RS`”.

Tegeltija je rekao da je RS 2005. godine bila zadužena sa 57,7 odsto svog bruto društvenog proizvoda, a danas ta zaduženost iznosi 42,5 odsto.

On je rekao da se RS danas zadužuje za deficit od 120 miliona KM emisijom obveznica, što bi u omjeru sa budžetom, koji će ove godine iznositi najmanje 1,7 milijardi KM i bruto društvenim proizvodom od 8,2 milijarde KM, značilo da je budžetski deficit oko 1,5 odsto.

Prema riječima Tegeltije, zemlje EU i okruženja imaju budžetski deficit osam do 12 odsto.

Narodna skupština RS razmatrala je i Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja RS prema Vladi Republike Koreje iz Fonda za ekonomsku razvojnu saradnju putem Izvozno-uvozne banke Koreje po projektu modernizacije bolnica u BiH, faza tri, u iznosu od 30 miliona dolara.

Tegeltija je rekao, obrazlažući Prijedlog, da je cilj ovog projekta modernizacija i unapređivanje uslova u zdravstvenim ustanovama za pružanje usluga na sekundarnom i tercijarnom nivou zdravstvene zaštite za stanovnike RS, kao i smanjivanje broja pacijenata koji odlaze u inostranstvo radi liječenja.

Tegeltija je rekao da su kreditna sredstva namijenjena za izgradnju južnog krila Kliničkog centra Banjaluka, nabavku medicinske opreme i ostalih uređaja, obuku medicinskog osoblja i tehničara, usluge savjetovanja, te podršku funkcionisanja i održavanja.

Kredit se RS odobrava pod sljedećim uslovima – rok otplate je 40 godina, period odgode plaćanja 10 godina, uračunat u rok otplate, kamata 0,20 odsto godišnje, plaćanje glavnice i kamate polugodišnje, navodi se u obrazloženju ove odluke.

Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić prekinuo je sjednicu, a nastavak zakazao za srijedu u 10.00 časova.

Sjednica parlamenta Srpske biće nastavljena razmatranjem Prijedloga odluke o prihvatanju zaduženja RS prema Kreditnom zavodu za obnovu, Frankfurt na Majni po Projektu hidroelektrana Cijevna tri na rijeci Bosni.

Biće razmatran i Prijedlog odluke o prihvatanju zaduženja RS prema Evropskoj investicionoj banci po Projektu hitne pomoći i zaštite od poplava.

Narodna skupština RS razmatraće Prijedlog odluke o davanju saglasnosti na odluku Vlade RS o prodaji akcija državnog kapitala akcionarskog društva “Novi Jelšingrad” Fabrika alatnih mašina Banjaluka metodom neposrednog odabira kupca.

Izvor Agencije