BANJALUKA – Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija predstavio je poslanicima u Narodnoj skupštini Srpske Prijedlog budžeta za 2015. u iznosu od 2,033 milijardi KM.

Obrazlažući Prijedlog budžeta, Tegeltija je rekao da ukupni budžetski prihodi i primici za nefinansijsku imovinu u 2015. iznose 1,588 milijardi KM, što predstavlja uvećanje od 48 miliona KM, odnosno 3,1 odsto u odnosu na sredstva planirana rebalansom budžeta za 2014.

Tegeltija je naveo da prihodi po osnovu poreza na dobit u 2015. iznose 128 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 6,2 miliona KM, odnosno 5,1 odsto, u odnosu na sredstva planirana rebalansom budžeta za 2014. godinu.

On je rekao da planirani prihodi po osnovu poreza na dohodak u 2015. iznose 179,6 miliona KM, a neporeski prihodi 169 miliona KM.

Prema njegovim riječima, ukupni budžetski rashodi i izdaci za nefinansijsku imovinu u 2015. iznose 1,555 milijardi KM, što predstavlja umanjenje od 81,3 miliona KM, odnosno pet odsto u odnosu na sredstva planirana rebalansom budžeta za 2014. godinu.

Tegeltija je naveo da rashodi za lična primanja u 2015. iznose 701,6 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 7,5 miliona KM, odnosno 1,1 odsto u odnosu na sredstva planirana ovogodišnjim rebalansom.

On je rekao da rashodi po osnovu korišćenja roba i usluga u 2015. iznose 87,8 miliona KM, rashodi finansiranja i drugi finansijski troškovi 61,2 miliona KM.

Ministar finansija Republike Srpske istakao je da subvencije u 2015. iznose 99,8 miliona KM, što predstavlja uvećanje za 1,6 miliona KM u odnosu na ovogodišnji rebalans.

On je rekao da su najznačajnije subvencije za podsticaj razvoja poljoprivrede i sela od skoro 60 miliona KM, te da slijede subvencije "Željeznicama Srpske" u iznosu 25 miliona KM, subvencije programa podrške investicija zapošljavanja 4,2 miliona KM, subvencije Javnom preduzeću "Aerodromi Republike Srpske" 1,9 miliona KM.

Tegeltija je naveo da po 1,5 miliona KM iznose subvencije nefinansijskim subjektima u oblasti šumarstva, te za razvoj prerađivačke industrije i za kamatne stope za stambeno kreditiranje mladih bračnih parova i mladih u iznosu od 1,5 miliona KM.

On je rekao da grantovi u 2015. iznose 19,8 miliona KM, što predstavlja umanjenje od 5,6 miliona KM, odnosno 22,2 odsto, u odnosu na sredstva planirana ovogodišnjim rebalansom.

Prema njegovim riječima, doznake na ime socijalne zaštite koje se isplaćuju iz budžeta Republike Srpske u 2015. iznose 243 miliona KM, što predstavlja umanjenje od 8,6 miliona KM, odnosno 3,4 odsto, u odnosu na sredstva planirana rebalansom budžeta za 2014.

Tegeltija je naveo da su u okviru ove grupe rashoda uvećane tekuće doznake za borački dodatak u iznosu od 2,2 miliona KM, tako da ukupno izdvajanje za isplatu boračkog dodatka u idućoj godini iznosi 52 miliona KM.

On je naveo da su u okviru ove grupe rashoda značajna izdvajanja i za tekuće doznake za porodične invalidnine u iznosu od 85,5 miliona KM, doznake za lične invalidnine u iznosu od 70 miliona KM, doznale za civilne invalidnine u iznosu od 6,5 miliona KM.

Ministar finansija Republike Srpske rekao je da doznake pružaocima usluga za prevoz učenika iznose 4,6 miliona KM, doznake socijalnim institucijama 3,2 miliona KM, sredstva za Program socijalnog zbrinjavanja radnika tri miliona KM, doznake za finansiranje povratka u Republiku Srpsku 2,2 milona KM i doznake za finansiranje povratka u Federaciju BiH u iznosu od 1,3 miliona KM.

Tegeltija je istakao da transfer između budžetskih jedinica istog nivoa vlasti u 2015. iznosi 32 miliona KM, što predstavlja umanjenje za 16,2 miliona KM.

On je naveo da su najznačajniji transferi Javnoj ustanovi "Vode Republike Srpske" osam miliona KM, predstavništvima Republike Srpske u inostranstvu 4,5 miliona KM, sufinansiranje smještaja i ishrane u studentskim i đačkim domovima 4,3 miliona KM, transfer Glavnoj Službi za reviziju javnog sektora Republike Srpske 3,5 miliona KM, transferi za sufinansiranje projekata finansiranih iz sredstava međunarodnih finansijskih i nefinansijskih institucija 2,9 miliona KM, nacionalni parkovi "Sutjeska" i "Kozara" 1,8 miliona KM, te transferi za ustanove kulture.

On je dodao da je budžetska rezerva u 2015. planirana na nivou od tri miliona KM, dok izdaci za nefinansijsku imovinu u idućoj godini iznose 16,7 miliona KM.

Tegeltija je rekao da je planirano umanjenje rezultat realizacije Programa stambenog zbrinjavanja u iznosu 25 miliona KM, nabavke opreme za MUP Republike Srpske u iznosu od 19,5 miliona KM, Projekta informatičkog opremanja pod nazivom "Dositej" devet miliona KM, izgradnja četvrtog paviljona u kampusu u Univerziteta u Banjaluci u iznosu od 6,2 miliona KM.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da Vlada izlazi u susret mnogim načelnicima opština koji se susreću sa problemom kreditnog zaduženja, bez obzira kojoj političkoj partiji pripadaju.

Tegeltija je rekao da razumije probleme koje imaju u poslovanju i da im treba pomoći da riješe probleme u kojima se nalaze pojedina lokalna javna preduzeća.

Govoreći o preduzeću „Nikola Tesla“ u Bileći, resorni ministar je rekao da nije važno ko će vratiti kredit, već je važno da postoji fabrika u toj opštini i da ljudi rade.

Šef Kluba poslanika SDS-a u parlamentu Srpske Vukota Govedarica izjavio je da su lokalne zajednice do 2005. godine imale minimalna zaduženja, dok su danas zadužene 420 miliona KM.

On je rekao da je u narednoj godini više od 700 miliona KM planirano samo za plate zaposlenih u administraciji, odnosno sedam miliona KM više nego u ovoj godini.

Govedarica je naveo da je 2006. godine u administraciji bilo zaposleno 65.934 radnika, a da ih je danas 8.000 više.

Poslanik SDS-a Darko Banjac rekao je da su velika kreditna zaduženja lokalnih zajednica, te naveo primjer Kozarske Dubice, koja je zadužena 21 milion KM.

On je optužio vlast da gradi uz pomoć kredita koje vraća narod, te istakao da je „Srpska enormno zadužena“.

Poslanik SNSD-a Luka Petrović rekao je, tokom rasprave o Prijedlogu ekonomske politike za narednu godinu u Narodnoj skupštini Srpske, da su posljednjih godina vidljive značajne investicije u energetskom sektoru, te naveo primjer hidroelektrana „Dabar“ i „Gornji horizont“.

On je naveo i realizaciju projekta na prevoju Čemerno, te dodao da opozicija samo kritikuje, a vlast radi, i da bi bilo dobro da opozicija nudi konkretne prijedloge.

Da opozicija nema konstruktivne prijedloge, osim koje je dao poslanik NDP-a Dragan Čavić, smatra i poslanik SNSD-a Dušica Savić, koja je rekla da nije tačno da je vlast protiv zapošljavanja.

Ona je podsjetila da je vlast predvođena SNSD-om pokrenula projekat zapošljavanja pripravnika, kroz koji je prošlo na stotine mladih ljudi.

Novoizabrani ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić rekao je da je Srpska jedina u regionu uspjela da smanji broj nezaposlenih.

Tokom rasprave u Narodnoj skupštini Republike Srpske o ekonomskoj politici za 2015. godinu, Đokić je istakao da je tokom provođenja akcionih planova Vlade koji proizilaze iz Strategije zapošljavanja utrošeno 37 miliona KM za 13.000 novih radnih mjesta.

Đokić, dosadašnji ministar rada i boračko-invalidske zaštite, rekao je da je u ovoj godini završen Program potpunog stambenog zbrinjavanja porodica poginulih boraca i ratnih vojnih invalida od prve do četvrte kategorije koji je predvidio stambeno zbrinjavanje više od 5.000 porodica.

Poslanik SNSD-a Milan Kovač podržao je reprivatizaciju u Republici Srpskoj, zbog toga što je, kako je rekao, provedena špekulativna privatizacija, u kojoj su tajkuni tajno kupovali jedni od drugih brojeve za licitaciju.

Kovač je rekao da je od svih privatizacija budžet Republike Srpske dobio svega 20 miliona KM.

Poslanik SDS-a Nedeljko Glamočak, replicirajući Kovaču, rekao je da su netačne tvrdnje da je 20 tajkuna SDS-a krivo za privatizaciju u Republici Srpskoj.

„SNSD je na vlasti od 2006. godine i formirao je Specijalno tužilaštvo Republike Srpske koje nije procesuiralo nijedan slučaj zloupotrebe privatizacije“, istakao je Glamočak.

Šef Poslaničkog kluba PDP-a Branislav Borenović rekao je da se Republika Srpska kreditno zadužuje za budžetsku potrošnju, umjesto za otvaranje novih preduzeća i zapošljavanje radnika.

Borenović je rekao da je u 2013. godini ukupni javni dug Republike Srpske iznosio 4,7 milijardi KM, ali da je u ovoj godini povećan za 400 miliona KM, tako da trenutno iznosi 5,1 milijardu.

Za podsticaje u poljoprivredi 60 miliona KM

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Stevo Mirjanić izjavio je da je predloženim budžetom za narednu godinu za podsticaje predviđeno 60 miliona KM.

On je rekao da tome treba dodati i sredstva Investiciono-razvojne banke /IRB/ Srpske iz kojih se u posljednje dvije godine izdvaja oko 70 miliona KM za otkup poljoprivrednih proizvoda, te da takva izdvajanja treba očekivati i u narednoj godini.

Mirjanić je za „Nezavisne novine“ napomenuo da će se, osim ovih sredstava, za finansiranje razvoja sektora koristiti i krediti Svjetske banke i Međunarodnog fonda za razvoj poljoprivrede /IFAD/, kao i drugi međunarodni izvori finansiranja.

Prema njegovim riječima, iz sredstava projekata sa međunarodnim finansiranjem na raspolaganju je oko 150 miliona KM po raznim projektima.

Mirjanić je u narednoj godini najavio i donošenje strateškog okvira za razvoj poljoprivrede i ruralnih područija do 2020. godine, višegodišnjeg budžetskog okvira za realizaciju mjera finansijske podrške agrarnom i ruralnom razvoju, te zakona o podsticajima.

Prema njegovim riječima, u narednoj godini biće nastavljena i saradnja između institucija Srpske i institucija BiH u oblasti spoljnotrgovinskog poslovanja, kao i zaštite domaće proizvodnje.

Mirjanić je najavio i donošenje programa uspostavljanja izvještajno-prognozne službe Republike Srpske u oblasti zaštite zdravlja bilja, s ciljem sistemske kontrole štetnih organizama u biljnoj proizvodnji.

Govoreći o štetama koje su prouzrokovale poplave, on je rekao da je, prema podacima unesenim u Jedinstveni registar šteta, u poljoprivrednoj proizvodnji na teritoriji 41 lokalne zajednice oštećeno oko 19.000 poljoprivrednih gazdinstava sa oko 45.000 pojedinačnih šteta po raznim osnovama.

Mirjanić je precizirao da je ukupna evidentirana direktna šteta u poljoprivredi oko 60 miliona KM, od čega je 50 miliona KM visina štete u biljnoj proizvodnji, sedam miliona KM u stočarskoj proizvodnji, te 3,6 miliona KM štete na objektima, mehanizaciji, zalihama i nezasijanim površinama.

On je podsjetio da Vlada Republike Srpske sredstva za obeštećenje korisnika oštećenih u poplavama izdvaja prema definisanim prioritetima. (Agencije)