BANJALUKA – Narodna skupština Republike Srpske usvojila je danas Zakon o ugostiteljstvu, koji, između ostalog, predviđa i uvođenje HACCP standarda u ovoj oblasti, koji podrazumijeva sistem kontrole procesa proizvodnje i distribucije prehrambenih proizvoda.

Osim  uvođenja ovog međunarodnog standarda, novi zakon predviđa obavezu vođenja registra ugostiteljstva.

Novine koje donosi ovaj zakon su nova podjela i klasifikacija ugostiteljskih objekata, dozvoljavanje obavljanja i drugih, srodnih djelatnosti, novi uslovi za pojedine vrste ugostiteljske djelatnosti, podjela nadležnosti u postupku kategorizacije između republičkih i opštinskih nivoa vlasti i procjena kvaliteta usluga i standarda u restoranima.

Zakon objedinjuje rješenja iz tri ranija zakona o obavljanju ugostiteljskih usluga i uvodi sasvim nova odredbe i mjere, zbog čega nije bilo moguće donijeti izmjene i dopune.

Ministar trgovine i turizma RS Predrag Gluhaković rekao je da je Zakon o ugostiteljstvu iz 2004. godine stvorio normativno-pravni okvir za unapređenje ugostiteljstva kao djelatnosti od značaja za ukupnu privredu RS, da su izmjenama iz 2006. i 2008. godine pojednostavljene procedure, otklonjene barijere prilikom osnivanja samostalnih ugostiteljskih radnji, te produžen rok za primjenu mjere zabrane usluživanja pića iz plastične ambalaže u ugostiteljskim objektima.

“Uvođenje novih rješenja koje donosi ovaj zakon, zahtijevalo je i potpunu promjenu sistematike zakona”, rekao je Gluhaković.

Poslanik SDS-a Božidar Vasić u ime Kluba ove stranke izrazio je zadovoljstvo što je predlagač od nacrta do prijedloga uradio sve što propisuje Poslovnik Narodne skupštine RS.

“Ovo treba da bude primjer svima kako da rade. Sve je obrazloženo – i šta jeste od primjedbi i sugestija prihvaćeno i šta nije i zašto nije. Svaki materijal u skupštinsku proceduru treba biti ovako uređen jer je sve drugo omalovažavnje”, naveo je Vasić.

Poslanik SNSD-a Perica Rajčević rekao je da će ovaj zakon unaprijediti poslovanje u oblasti ugostiteljstva. On je naglasio da je posebno važno što se na novi način uređuju radno vrijeme i kategorizacija ugostiteljskih objekata.

Poslanik PDP-a Diana Čekić rekla je da je ovo školski primjer kako treba pripremiti neki zakon.

“Naročito je važno što je njime regulisana stručna sprema radnika u ugostiteljskim objektima”, navela je Čekić.

Narodna skupština usvojila je i Zakon o javnim skijalištima, kojim se, između ostalog, uvodi odgovornost skijaškog centra za sve propuste u radu skijališta, a posebno u funkcionisanju sistema žičara i ski-liftova.

Odgovornost skijaškog centra za propuste u funkcionisanju sistema žičara i ski-liftova, usklađena je sa smjernicama iz direktive EU iz 2000. godine o žičarama za prevoz ljudi kojom su implementirani tzv. CEN tehnički standardi u pogledu bezbjednosnih zahtjeva za žičare.

Zakon o javnim skijalištima definiše tehničke uslove, uslove za uređenje, održavanje, opremanje skijališta, te pružanje usluga, bezbjednost i red na skijalištu.

Ministar Gluhaković rekao je da su razlozi za donošenje ovog zakona sadržani u potrebi za stvaranjem kvalitetnog zakonskog osnova radi podizanja kvaliteta ponude na skijalištima, kao značajnom sistemu turističke ponude u okviru planinskog turizma RS.

Poslanik SNSD-a Siniša Dodik smatra da je ovim zakonom definisano sve ono što treba da ima jedno javno skijalište i da se turisti na njemu osjećaju potpuno bezbjednim.

Izvor Agencije