BEOGRAD – Skupština Srbije, posle više od 12 sati rasprave po amandmanima, usvojila je sinoć rebalans budžeta i prateće zakone kojima je predviđeno smanjenje plata u javnom sektoru i penzija većih od 25.000 dinara.

"Za" je glasalo 188, a protiv 10 poslanika.

Smanjenje plata preko 25.000 dinara važi za sve zaposlene u javnom sektoru, uključujući direktne i indirektne korisnike budžetskih sredstava i javnih preduzeća.

Smanjenje penzija će biti raspoređeno po rastućoj graničnoj stopi tako da veći teret podnesu oni koji imaju visoke penzije, dok 61 odsto penzionera neće imati nikakvo smanjenje.

Manje od 10 odsto smanjenja će imati 1.510.000 penzionera, a to su oni koji primaju manje od 40.000 dinara.

Oni čiji su čekovi za penzije veći od 40.000 dinara, dobiće smanjenje veće od deset odsto.

Smanjenje plata i penzija stupa na snagu 1.novembra.

Usvojenim rebalansom, tj Zakonom o izmenama i dopunama zakona o budžetu za 2014.godine biće povećan manjak u budžetu za 42 milijarde dinara, na 224,7 milijardi dinara, što je 4,64 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Budžetskih rashodi povećani su sa 1.113 milijardi dinara na 1.122 milijarde, a prihodi su smanjeni sa 930 milijardi, na 897 milijardi dinara.

Ukupni prihodi budžeta Srbije za 2014. smanjeni su za 32,7 milijardi dinara ili 3,5 odsto, pri čemu su poreski prihodi smanjeni za 43 milijarde dinara ili za 5,4 odsto, a neporeski su povećani za osam milijardi ili za 6,5 odsto.

Pojedinačno na strani poreskih prihoda najveći pad beleže porez na dodatu vrednost (PDV) i akcize (za 32 milijarde dinara, odnosno 16,4 milijarde dinara), dok su povećani prihodi od poreza na dobit preduzeća i carina.

Na manji priliv prihoda budžeta uticaće i to što Narodna banka Srbije (NBS) ove godine neće uplatiti dobiti u budžet usled slabijeg finasijskog rezulata, a očekivano je bilo tri milijarde dinara.

Sa druge strane Naftna industrija Srbije (NBS) uplatiće u budžet 3,6 milijardi dinara na osnovu dividendi za akcije u vlasništvu Srbije.

Prihodi po osnovu donacija povećani su sa 2,3 na 7,5 milijardi dinara, na osnovu prikupljene pomoći za poplavljena područja.

Ukupne garancije iznose 66,3 milijarde dinara, odnosno 200 miliona dolara i 400 miliona evra, a odobreni projekti i programski zajmovi iznosiće 615,6 milijardi dinara.

Predlogom rebalansa budžeta u okviru tekućih rashoda predviđeno je da se za plate zaposlenih u javnom sektoru izdvoji 200,9 milijardi dinara, što je za 6,9 milijardi dinara manje nego u originalnom budžetu.

Ukupne subvencije povećane su za 15,8 odsto, na 93,7 milijardi dinara, a najveći rast je zabeležen kod subvencija za privredu koje će biti veće za 9,7 milijardi dinara.

Subvencije namenje poljoprivredi će iznositi 34,2 milijarde dinara, dok će ista davanja ostati za puteve i železnice – 7,7 milijardi dinara, odnosno 13,2 milijarde dinara.

Transferi ostalim nivoima vlasti rebalansom budžeta povećani su sa 71,9 na 74,1 milijardu dinara.

Rebalanas budžeta napravljen je na osnovu procene da će Srbija u 2014. imati pad BDP od jedan odsto, dok je prilikom izrade originalnog budžeta procena bila da će biti zabeležen rast od jedan procenat.

Prema obrazloženju rebalansa bužeta, na rast deficita uticao je pad BDP kao posledica poplava koje su, pre svega, uticale na smanjenje proizvodnje struje i uglja, ali i niži nivo budžetskih prihoda.

Uz rebalans budžeta usvojene su Odluka o izmenama i dopunama Finansijskog plana Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje za 2014. godinu, zatim Odluka o izmenama Finansijskog plana Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje za 2014. godinu, Odluka o izmenama Finansijskog plana Nacionalne službe za zapošljavanje.

Takođe, usvojena je Odluka o izmenama Finansijskog plana Fonda za socijalno osiguranje vojnih osiguranika za 2014. godinu.

Usvojen je Zakon o privremenom uređivanju osnovica za obračun i isplatu plata, odnosno zarada i drugih stalnih primanja kod korisnika javnih sredstava, zatim Zakon o privremenom uređivanju načina isplate penzija i Izmene Zakona o Centralnom registru obavezog socijalnog osiguranja.

Ministar finansija Dušan Vujović poručio je, tokom pretresa amandmana na predloženi rebalans budžeta, da privreda sa polomljenom industrijom, preduzećima u restukturiranju, javnim preduzećima koja su pred kolapsom, ne može da odgovara na tražnju.

"Kao što čovek sa nogom u gipsu ne može da ide, tako privreda sa polomljenom industrijom, preduzećima u restuktuiranju, javnim preduzećima koja su pred kolapsom, ne može da odgovara na tražnju", rekao je Vujović u skupštini tokom rasprave u pojedinostima o rebalansu budžeta.

On smatra da se sa tim što sada predlaže opozicija pokušavalo i u ranijim periodima i da nije funkcionisalo.

"Kada tako povećate tražnju, onda privreda povećava uvoz. Takvi pokušaji, da se privreda izvuče preko tražnje, dovodili do sve dubljeg deficita", rekao je Vujović.

On je poručio opoziciji da vlada pokušava na "lep način" da im objasni da se prvi put smanjuje trgovinski deficit i deficit tekućeg bilansa i da se "privreda ne može izvući preko tražnje".

"Srbija se ne može izvući preko tražnje. Ova privreda ima svoje specifičnosti i probleme i reforme će biti uspešne, jer su zakoni o kojima se danas raspravlja samo prvi korak", rekao je ministar.

On je dodao da je vlada minimizirala smanjivanje i potpuno ukinula smanjivanje najnižih plata, koja imaju najveći efekat na domaću tražnju.

Vujović je istakao da se to učinilo imajući u vidu recesiona dejstva, socijalni, politički i recesioni efekati.

Ministar finansija je naglasio da će pozitivan efekat na smanjenje uvoza biti maksimalan, pošto se najviše smanjuju visoke plate i penzije.

"Vodili smo računa o tome, a ostali koraci su preduzeti na rešavanje problema kod preduzeća u restruktuiranju, javnih preduzeća kao i prihodna strana", rekao je Vujović.

Ministar je kritikovao opoziciju da ga "satima provociraju istim pitanjima", postavljajući mu "150 pitanja u minuti, a on ima svega dva da im odgovori".

U ranijem obraćanju, Vujović je izjavio da će na meti smanjenja subvencija naredne godine biti ne samo Srbijagas, već i Železnice, Elektroprivreda Srbije, kao i subvencija za poljoprivredu koje odvlače pare i resurse bez efekta.

“U narednoj godini će gro izmena koje ćemo imati biti upravo u domenu smanjivanja subvencija koje ne daju rezultat i bacanje su para”, izjavio je ministar u Skupštini prilikom rasprave o rebalansu budžeta.

On je ukazao da je u proteklih pet godina javni dug povećan za trećinu zato što država nije uspela da kontroliše tokove garancija i ostale posledice lošeg neefikasnog poslovanja javnih preduzeća.

Vujović je izjavio i da će Vlada Srbije u sa Međunarodnim monetarnim fondom razgovarati o uvođenju reda u javna preduzeća i da će to biti novina u razgovorima sa tom međunarodnom institucijom koji kreću početkom novembra.

“Novina ovog programa koji ćemo od početka novembra pregovarati sa MMf-om jeste da ne idemo samo na troškove, nego paralelno na ozbiljnu strukturnu meru da jednom za svagda uvedemo red u javna preduzeća”, izjavio je on.

Vujović je takođe napomenuo da će svim ministrima u Vladi Srbije plata biti smanjena deset odsto i da neće biti izuzetaka, ali i naveo da ne postoji zemlja u svetu u kojoj ministri imaju manju platu nego u Srbiji.

“Svi ministri, uključujući i mene će imati smanjenje plata od 10 odsto, nikakvih izuzetaka nema. Nigde u svetu nisu ministri relativno tako malo plaćeni kao ovde i mi ovo radimo iz osećaja dužnosti i obavaze prema svojoj zemlji, a ne zbog materijalne nagrade”, izjavio je Vujović.

On je upitao poslanike da mu nađu bar jednu zemlju u svetu u kojoj je ”plata zaštićenog nivoa i penzija samo četiri puta manja od plate ministra”.

“Nađite jednu takvu u zemlju, priznaću javno da grešim. Zaštićena plata u tim zemljama je 1.500 dolara ili evra a ministiri imaju platu od 15.000-20.000 evra i više”, rekao je ministar.

On je izjavio i da ne sme da se stekne utisak da ova vlada ne vodi računa o penzionerima, jer će po rebalansu budžeta izdvojiti 251 milijardu dinara transfera za Fond PIO.

“To jesu su stečena prava po Ustavu, ali se u našem penzionom sistmemu naplaćuju iz tekućih prihoda. Mi dakle, 251 milijardu dinara iz budžeta odvajamo da pokrijemo razliku između doprinosa koje ljudi plaćaju i stečenih obaveza”, izjavio je Vujović, odgovarajući na konstataciju poslanika Nove stranke Vladimira Pavićevića da odlukom o smanjenju penzija Vlada zadire u ustavna prava penzionera. (Agencije)