BANJALUKA – Uprkos nezavidnoj situaciji u kojoj se zbog ekonomske nestabilnosti nalazi cjelokupna privreda u RS i BiH, neke privredne grane zahvaljujući vrhunskom kvalitetu uspijevaju da se izbore s poteškoćama, probiju na strano tržište i ostvare solidan profit.

Primjer za to jeste industrija slatkiša koji se proizvode u Srpskoj i koji, osim u zemljama regiona, završavaju na rafovima marketa širom Evrope, ali i prekookeanskih zemalja poput Australije, Kanade i Amerike. U Privrednoj komori RS kažu da se proivodnjom vafla, keksa, čokolada, bombona i raznih drugih slatkih proizvoda u Srpskoj bavi desetak firmi. Prema obimu proizvodnje, najznačajnije firme jesu "Mira" iz Prijedora, "Aleksandrija" iz Zvornika i "Gomeks" iz Laktaša.

Tvornica keksa i vafla "Mira" u prvih šest mjeseci ove godine proizvela je 2.398 tona keksa, čajnih peciva i vafla. Istovremeno, prodala je 2.501 tonu proizvoda.

miroslav-turnsek- Od ukupne proizvodnje, 82 odsto izvozimo. Ove godine smo izvezli proizvoda u vrijednosti od oko 10,5 miliona KM. Bilježimo mali pad plasmana u Srbiju, ali i povećanje izvoza u zapadnoevropske i prekookeanske zemlje – kaže Miroslav Turnšek, direktor prijedorskog preduzeća.

On dodaje da imaju problema u radu, ali da su zahvaljujući tome što posluju pod okriljem zagrebačkog "Kraša" stvorili pretpostavke za uspješnije poslovanje.

– Neke proizvode prodajemo pod licencom "Kraša", a neke pod našom licencom i zasad ostvarujemo dobre rezultate. Razlog za dobro poslovanje leži u činjenici da su naši proizvodi dokazanog kvaliteta i kupac koji jednom uzme naš proizvod uradiće to ponovo. Ove godine izbacili smo na tržište nekoliko novih proizvoda i vjerujemo da ćemo na taj način postići još bolje rezultate – rekao je Turnšek.

Prema njegovim riječima, dobro poslovanje može biti ugroženo ako se ne poboljša stanje u oblasti privrede i ne povećaju podsticaji izvoznicima.

mira-proizvodi- Tek kada se uredi stanje na domaćem tržištu mogu se očekivati promjene. U ovakvoj situaciju teško konkurišemo proizvođačima na stranom tržištu, koji mnogo veću podršku dobijaju u svojim zemljama i predstavljaju nelojalnu konkurenciju za nas – istakao je Turnšek i dodao da su od Vlade RS ove godine dobili 97.000 KM za podsticaj izvoza, što je pohvalno, ali ne i dovoljno.

Značajno mjesto po obimu proizvodnje i rezultatima koje postiže zauzima "Gomeks" iz Laktaša, koji proizvodi čokoladu, a koja, kako kažu u ovom preduzeću, kvalitetom može da parira i švajcarskoj milki.

– Godišnje proizvedemo oko 200 tona čokolade i sličnih proizvoda. Izvozimo uglavnom u zemlje regiona, ali smo prisutni i na tržištu Amerike. U planu je uvođenje novih proizvoda, da bismo proširili proizvodnju – kaže Milan Golubović, direktor "Gomeksa".

U Udruženju poljoprivrede, vodoprivrede, prehrambene i duvanske industrije pri Privrednoj komori RS, kažu da industrija slatkiša predstavlja jednu od najprofitabilnijih oblasti prehrambrene industrije. Osim navedenih preduzeća, značajne planove ima i "Svislajon Takovo" iz Trebinja, koje za za ovu godinu planira da proizvede 10.000 tona eurokrema i ostalih slatkih proizvoda, te grickalica poput smokija i slanih štapića.

– Ova industrija zapošljava oko hiljadu radnika, što je oko 20 odsto od ukupnog broja radnika zaposlenih u prehrambenoj industriji, s tim što se u firmi "Svislajon Takovo" iz Trebinja planira zapošljavanje još 180 radnika uz sadašnjih 170 – kaže Slavko Stevanović, sekretar Udruženja.

    Slatkiši na trećem mjestu po izvozu

    U odnosu na druge grane privređivanja u proizvodnji hrane, industrija slatkiša nalazi se na trećem mjestu po pokrivenosti uvoza izvozom. U prvih šest mjeseci ove godine pokrivenost je iznosila oko 50 odsto, pri čemu je izvoz bio oko 6,2 miliona KM, a uvoz oko 12,6 miliona KM. Značaj spoljnotrgovinske razmjene vidljiv je iz podataka da je u istom periodu pokrivenost uvoza izvozom u spoljnotrgovinskoj razmjeni u RS bila 58,8, a kod proizvodnje hrane pokrivenost uvoza izvozom oko 20 odsto na godišnjem nivou, kaže Slavko Stevanović.

Izvor Agencije