LJUBLJANA/BANJALUKA – Bh. radnici u Sloveniji, koji privremeno napuste tu zemlju zbog isteka trogodišnje radne dozvole, pri povratku će biti spriječeni da dobiju dozvolu stalnog boravka, što će im otežati pronalazak posla, upozorio je Savez samostalnih sindikata Slovenije (ZSSS).

Oni su u otvorenom pismu institucijama Slovenije i Ambasadi BiH u Ljubljani izrazili protest protiv teksta sklopljenog sporazuma Vlade Slovenije i Savjeta ministara BiH o zapošljavanju bh. državljana, nazivajući ga diskriminatorskim.

U Sloveniji je zaključno sa krajem marta legalno radilo 38.620 bh. radnika.

Dotični sporazum u srijedu su na Brdu kod Kranja potpisali resorni ministri BiH i Slovenije, Sredoje Nović i Ivan Svetlik.

U ZSSS navode da sporazum, između ostalog, propisuje da se državljaninu BiH, po prestanku važnosti trogodišnje radne dozvole, omogućava povratak u tu državu, ali tek nakon najmanje šestomjesečnog prekida boravka. To odsustvo će, kako tvrde, bh. radnike dovesti u direktan sudar sa novim slovenačkim Zakonom o strancima, koji sticanje dozvole stalnog boravka uslovljava petogodišnjim neprekidnim boravkom u Sloveniji.

ZSSS, takođe, pita i kako će sporazum uticati na sprovođenje novog slovenačkog Zakona o zapošljavanju i radu stranaca, koji strancu sa dozvolom stalnog boravka omogućava slobodan pristup tamošnjem tržištu rada na osnovu samog statusa, bez potrebnog pribavljanja radne dozvole.

“Sporazumom obuhvaćeni radnici iz BiH se tako stavljaju u diskriminišući položaj u odnosu na radnike iz drugih država”, ocjenjuju slovenački sindikalci.

Goran Lukič, savjetnik u Savezu samostalnih sindikata Slovenije, kazao je za “Nezavisne” da su još u martu 2010. upoznali institucije Slovenije, a onda i nadležne u BiH, s tim pravnim problemom, ali da nije bilo reakcija.

On pozdravlja namjeru zvaničnika dvije države da bilateralnim sporazumom riješe probleme bh. radnika u Sloveniji koji su bili žrtve sumnjivih posredničkih agencija. Sada će se, napominje, zapošljavanje vršiti preko državnih agencija za rad i zapošljavanje.

“Međutim, iz sporazuma se mora izbaciti diskriminatorska odredba o obaveznom šestomjesečnom prekidu zakonitog boravka bh. radnika u Sloveniji”, naglašava Lukič.

Upitan kakve je uslove zvanična Ljubljana postavljala radnicima iz drugih država, Lukič je rekao da je bilateralni sporazum sa BiH prvi takvog tipa i da slične Slovenija planira sklopiti i sa Srbijom i Makedonijom.

Komentar Sredoja Novića, ministra civilnih poslova BiH, i Zdravka Begovića, ambasadora BiH u Ljubljani, juče nismo uspjeli dobiti.

Nezaposleni žrtve inertnosti institucija BiH

U Savezu samostalnih sindikata Slovenije izrazili su “zgroženost” i time što BiH još nije ratifikovala izmjene Sporazuma o socijalnom osiguranju, koji bh. radnicima sa dozvolom privremenog boravka u Sloveniji omogućava sticanje prava na naknadu za nezaposlenost.

Taj dokument bi, ukazuju, otvorio prostor da ti naši državljani od Slovenije dobiju novčanu naknadu u iznosu od skoro 4,4 miliona evra.

Navodeći da je Slovenija izmjene tog sporazuma ratifikovala još u martu, slovenački sindikalci pozvali su BiH da bez odlaganja uradi isto kako bh. radnici ne bi bili “žrtve prespore međunarodne diplomatije”.

Izvor Agencije