STRAZBUR – Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio je konačnu presudu po kojoj je Republika Slovenija odgovorna za povrat stare devizne štednje štedišama podružnica "Ljubljanske banke" izvan Slovenije, a da je Republika Srbija odgovorna za povrat te vrste štednje štedišama "Invest banke" izvan Republike Srbije.

"Sud je potvrdio da su Slovenija i Srbija odgovorne za namerivanje dugova prema tužiocima dve banke, Ljubljanske banke Sarajevo i tuzlanske filijale Investbanke, i smatra da ne postoji razlog što su tužioci godinama čekali na isplatu njihove štednje", navedeno je, između ostalog, u presudi objavljenoj na internet stranici Suda.

Ukazuje se da je ovo poseban slučaj, jer nije standardan slučaj sanacije nesolventne privatne banke, budući da su banke koje su u pitanju uvek bile ili u državnom ili u društvenom vlasništvu.

Tužioci Emina Ališić, Aziz Sadžak i Sakib Šahdanović su državljani BiH i žive u Nemačkoj, a Ališićeva je i državljanin Nemačke.

Oni su se Sudu žalili da nisu mogli da podignu deviznu štednju uloženu pre raspada bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije u Ljubljansku banku Sarajevo i tuzlansku filijalu Investbanke.

Sud smatra da Srbija treba Šahdanoviću da plati 4.000 evra na ime nematerijalne štete, a Slovenija Ališićevoj i Sadžaku isti iznos.

Sud je većinom odlučio da Srbija i Slovenija treba da u roku od godinu učine sve što je potrebno, uključujući zakonske izmene, kako bi se tužiocima, kao i drugima u njihovom položaju, omogućilo da naplate njihovu štednju pod istim uslovima kao i državljani Srbije i Slovenije koji su imali uloge u domaćim filijalama srpske i slovenačke banke.

Sud je jednoglasno odlučio da odloži na godinu dana razmatranje svih sličnih slučajeva protiv Srbije i Slovenije, navedeno je u presudi.

Sudu u Strazburu podneto je nešto više od 1.650 sličnih tužbi, većinom protiv Slovenije, a u nekim slučajevima i ostalih država s područja bivše SFRJ, koje zbog nemogućnosti da dođu do svoje stare štednje tuži 8.000 štediša.

Po tom osnovu Slovenija bh. štedišam duguje oko 1,2 milijardi KM, a Srbija oko 300 miliona KM. (Agencije)