BANJALUKA – Neto gubitak 1.600 najvećih preduzeća u RS u prvih šest mjeseci ove godine iznosio je 212 miliona maraka i manji je za 52,5 miliona u odnosu na isti period prošle godine, dok je njihova neto zarada istovremeno iznosila 302,5 miliona i smanjena je za 33,8 miliona maraka.

Prema podacima Privredne komore RS, neto dobit preduzeća u prvom polugodištu smanjena je za 9,9 odsto, dok je neto gubitak manji za 19,8 odsto u poređenju sa istim prošlogodišnjim periodom.

– Dobit preduzeća u prvoj polovini prošle godine iznosila je 335,8 miliona KM, dok je gubitak iznosio 264,5 miliona maraka – rekao je portparol Privredne komore RS Vladimir Blagojević.

Ukupan prihod preduzeća u prvom polugodištu 2011. iznosio je 6,36 milijardi maraka i za 10,2 odsto je veći u odnosu na isti period 2010. godine, kada je privreda Srpske inkasirala 5,769 milijardi KM.

– Ukupni rashodi su istovremeno porasli za deset odsto i iznose 6,246 milijardi maraka, dok su u prvom polugodištu 2010. godine iznosili 5,677 milijardi KM – kazao je Blagojević.

Iako je smanjenje gubitka najvećih preduzeća na prvi pogled pozitivno, ekonomisti smatraju da je to dijelom posljedica njihovog smanjenja troškova i rasta opreza.

– Kriza preduzeća dovodi u poziciju da više vode računa o svojim troškovima. Zbog toga smatram da je smanjenje gubitka preduzeća posljedica racionalizacije njihovih troškova i nemogućnosti da se na tržištu opstane pod istim uslovima koji su prethodno postojali – izjavio je ekonomski analitičar Zoran Pavlović.

On smatra da je i rast profita posljedica promijenjene poslovne politike preduzeća usljed krize.

– U situaciji kada ne možete da povećate profit iz poslovanja, smanjujete troškove pa ste samim tim povećali i profit. Prema ovim podacima očigledno je da je s jedne strane napravljena racionalizacija, što potvrđuje i porast broja otpuštenih radnika, dok su s druge strane smanjeni troškovi preduzeća. To je mjera koju biznis često primjenjuje, a posebno u kriznim vremenima – istakao je Pavlović.

Prema njegovom mišljenju, preduzeća u RS su u vrlo teškom položaju, a na to je dodatno uticalo povećanje stopa poreza i doprinosa.

– Imajući u vidu i probleme koji postoje u okruženju i monetarne probleme u zemljama EU u koje mi izvozimo najveći dio naših proizvoda, domaća preduzeća su u izuzetno teškoj situaciji. To se posebno odnosi na prerađivačku industriju. Podaci o rastu dobiti i smanjenju gubitka djeluju optimistično, ali oni mogu da zavaraju i zbog toga je neophodno da se unapređuju uslovi za poslovanje – kazao je Pavlović.

Član Udruženja ekonomista RS – SWOT Miloš Todorović istakao je da se iz kvartala u kvartal osjeća blagi oporavak domaće privrede, ali da će od kretanja na svjetskom tržištu zavisiti da li će taj trend biti nastavljen.

– Najveći problem preduzeća je nelikvidnost, jer je premalo novca u opticaju. Zbog toga preduzeća teško servisiraju svoje obaveze. Nije toliki problem za preduzeća da ostvare promet i dobit po završnim računima, ali im je vrlo teško da naplate potraživanja. Zbog toga ne mogu da nabave novu robu ili da isplate obaveze prema državi i zaposlenima. Preduzeća su u takvoj situaciji primorana da dižu kredite da bi mogla servisirati svoje tekuće obaveze i dugove, jer ne mogu da naplate potraživanja od kupaca – dodao je Todorović.

Njegove tvrdnje potkrepljuju podaci Privredne komore, prema kojima su u prvih šest mjeseci ove godine porasla potraživanja među preduzećima u odnosu na kraj prošle godine za čak milijardu maraka, odnosno 20,8 odsto.

Kratkoročna potraživanja preduzeća u RS u prvoj polovini ove godine iznosila su 4,8 milijardi, dok su na kraju 2010. bila 3,8 milijardi maraka.

Predsjednik Skupštine Područne privredne komore Bijeljina i vlasnik preduzeća "Spektar drink" Đorđe Slavinjak kaže da je stanje u privredi veoma teško i da je kriza i dalje prisutna.

– Samo one firme koje su uspjele da se prestrukturiraju na vrijeme našle su mogućnost da se odupru krizi, a jedan od načina je i to što su prihvatile da posluju sa minimalnom dobiti ili pozitivnom nulom. Podatak da je dobit privrede manja je evidentan i tako će biti i u našoj firmi. Mi smo povećali prihod, ali ne i profit – kazao je Slavinjak i dodao da je u prehrambeno-prerađivačkoj industriji došlo do poskupljenja repromaterijala, a samim tim i povećanja cijena gotovih proizvoda.

Radnje

U Poreskoj upravi RS kazali su da je u prvih devet mjeseci ove godine registrovano 2.077 novih poreskih obveznika, a da je iz registra istovremeno odjavljen 1.401 preduzetnik.

– U septembru je registrovano 186 novih poreskih obveznika, a u istom mjesecu odjavljeno je 135 poreskih obveznika – kazali su u Poreskoj upravi.

Dodali su da je najveći broj prijavljenih, ali i odjavljenih preduzetnika registrovan u oblasti trgovine, ugostiteljstva i uslužnih djelatnosti.

Izvor Glas Srpske