BANJALUKA – Na inostrano tržište za deset mjeseci ove godine iz BiH je poslata ruda u vrijednosti od oko 267 miliona KM pa je tako so iz BiH, osim zemalja regiona, stigla i do Kanade i Australije, a pijesak do Velike Britanije.

Prema podacima Spoljnotrgovinske komore BiH, izvoz ruda za deset mjeseci ove godine manji je za 77 miliona u odnosu na isti period lani.

Primat u izvozu ima koks i polukoks od kamenog i mrkog uglja, koji je ove godine izvezen u vrijednosti većoj od 127 miliona KM.

“Na inostrano tržište ove godine isporučene su, između ostalog, razne vrste cementa, čija je ukupna vrijednost 26,67 miliona KM, a plasirano je i više vrsta soli u vrijednosti od 15,77 miliona maraka”, pokazuju podaci Spoljnotrgovinske komore.

Kad je u pitanju uvoz, podaci govore da je za deset mjeseci ove godine iz inostranstva u BiH stigla ruda vrijedna 374,14 miliona KM, gotovo dvostruko manje nego u istom periodu lani kada je uvezena ova roba bila “teška” 627,70 miliona KM, uglavnom kamenog uglja, odnosno briketa i sličnih krutih goriva.

Direktor Privredne komore RS Pero Ćorić rekao je za “Glas Srpske” da je zbog pandemije virusa korona izvoz i uvoz svih vrsta robe ove godine smanjen pa tako i rude, jer se epidemiološka situacija odrazila i na poslovanje kompanija u inostranstvu.

“Osim toga, veliki kapaciteti u Srpskoj su vezani za termoelektrane, zbog čega su manje orijentisani ka izvozu rude. Tako je i u metalnoj industriji. Oni imaju svoje potrošače u Republici koji te energente prerađuju, zbog čega inače manje sirove rude odlazi na inostrano tržište iz Srpske”, rekao je Ćorić i dodao da kompanije iz Srpske najviše izvoze rude olova i cinka.

U preduzeću Rudnik i Termoelektrana Ugljevik istakli su da se ove, kao i prošle godine, proizvodnja uglja i električne energije kretala na nivou planirane.

“U ovoj godini će sa ostvarenih oko dva miliona tona uglja godišnji plan proizvodnje uglja biti prebačen za oko 13 odsto. Proizvodnja električne energije od 1.622,2 gigavat sati zaključno sa 23. decembrom je na nivou planirane proizvodnje za taj period”, istakli su u ovom preduzeću.

Iako je, kako su naveli, rad preduzeća ove godine organizovan u posebnim uslovima, uz poštovanje propisanih mjera zaštite od širenja virusa korona, zalaganjem i požrtvovanošću radnika proizvodnja ni jednog trenutka nije bila ugrožena.

“Naš rudnik proizvodi ugalj za potrebe rada vlastite termoelektrane i ne izvozi rudu, osim viška električne energije koji se preko “Elektroprivrede Republike Srpske” plasira u izvozu”, istakli su u ovom preduzeću. (Glas Srpske)