BANJALUKA – Fondovi penzijskog i invalidskog osiguranja RS ove godine zadužiće se dugoročno kod komercijalnih banaka jer ne mogu da održavaju tekuću likvidnost. Dakle, fondovima ne pomažu ni veće uplate osiguranika jer je stopa doprinosa od februara povećana sa 30,6 na 33 odsto.

Ministar finansija Zoran Tegeltija rekao je da će Vlada uskoro odobriti da se Fond zdravstvenog osiguranja zaduži za 100 miliona KM, a Fond PIO za 50 miliona KM. To će biti prvo dugoročno zaduženje Fonda PIO RS nakon rata, što dovoljno govori u kakvim je nevoljama ovaj javni fond. Ipak, ministar Tegeltija uverava da niko ne treba da brine, jer Fond PIO sa „mesečnim doprinosima i podrškom iz budžeta ima više nego što treba za isplatu penzija”.

Premijer RS Aleksandar Džombić ocenio je da je postojeći penzioni sistem u Srpskoj opterećen mnogim privilegovanim pravima koja ne pripadaju penzionom sistemu i da kroz reformu tog sistema i zakonske izmene treba izdvojiti sve što ne pripada penzionom sistemu. On je rekao da će prava koja se žele izdvojiti iz penzionog sistema biti formirana na posebnoj budžetskoj poziciji.

– Međutim, Fond ne može da održava tekuću likvidnost zbog akumuliranog deficita. Zato je potrebno dugoročno zaduženje, što će Vlada omogućiti – tvrdi Tegeltija.

Fond zdravstvenog osiguranja, kaže ministar, od 100 miliona dugoročnog KM kredita vratiće na tzv. escrow račun (račun od privatizacije i sukcesije) 80 miliona KM. Vlada je Fondu još 2008. odobrila tih 80 miliona maraka za plate zdravstvenim radnicima. Rok za beskamatno vraćanje pozajmljenog novca je 2012. godina. Na ovu transakciju upozorila je Glavna služba za reviziju javnog sektora RS, jer odlukom o pozajmljivanju novca nije dogovoreno na koji način će Fond vratiti taj novac. Revizori su upozorili i na nastavak rasipničkog ponašanje menadžmenta u ovoj ustanovi, ali do sada niko ne reaguje na takva, gotovo alarmantna upozorenja.

U Fondu zdravstvenog osiguranja RS, koji je na kraju 2009. godine imao ukupan deficit od 124,8 miliona KM, međutim, nisu hteli da komentarišu najavu ministra finansija RS o 100 miliona KM kreditnog zaduženja. Nisu nam odgovorili ni na pitanje da li su i ove godine uzimali kratkoročne pozajmice od banaka da bi održali tekuću likvidnost.

Osim ova dva fonda, u deficitu su još dva javna fonda – Fond dečje zaštite i Zavod za zapošljavanje – koji su na kraju 2009. napravili gubitak od 15,8 miliona KM, odnosno 3,9 miliona KM. Ova dva fonda su do 2008. poslovala pozitivno.

Privrednici i Sindikat podsećaju da su i ranije upozoravali na to da dodatni nameti u vidu poreza i doprinosa neće biti dovoljni za tekuće funkcionisanje fondova penzijskog i invalidskog osiguranja.

Njihovo rešenje pre povećanja stopa poreza na dohodak i doprinosa bilo je da se konačno „raskrsti“ sa sivom ekonomijom u kojoj, kako tvrde, ima oko 800 miliona maraka. Poručuju da bi samo deo novca iz sive ekonomije bio dovoljan.

Deficiti javnih fondova u Republici Srpskoj

Naziv fonda                       ukupan deficit na kraju 2009.

PIO                                         212,2 miliona KM

ZO                                          124,8 miliona KM

Dečje zaštite                             15,8 miliona KM

Zavod za zapošljavanje                 3,9 miliona KM

Izvor EuroBlic