BANJALUKA – Entiteti i jedinice lokalne samouprave ne mogu se nadati rastu prihoda od indirektnih poreza s obzirom na to da spoljni dug BiH enormno raste i da je u 2013. godini u odnosu na godinu ranije povećan za 343 miliona KM.

"Prije nego što sredstva budu doznačena entitetima i Brčko distriktu od iznosa za raspodjelu mora biti servisiran spoljni dug i nije realno da entiteti i jedinice lokalne samouprave planiraju rast prihoda", rekla je Milica Vidović, stručni saradnik u Odsjeku za obradu poreskih prijava Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, na konferenciji za novinare u Banjaluci.

Zvaničnici UIO istakli su da BiH mora raditi na reformi poreskog sistema, jer činjenica da indirektni prihodi u BiH u ukupnim poreskim prihodima učestvuju sa 84 odsto, a u drugim zemljama taj omjer je 50 naprema 50.

Iz UIO su kazali da je uprkos padu potrošnje, velike zaduženosti, rastu izvoza i povećanju štednje, prošla godina završena sa rekordnom naplatom prihoda od indirektnih poreza od 5,88 milijardi KM.

U prva dva mjeseca ove godine UIO je naplatio 940,5 miliona KM indirektnih poreza, što je za 6,47 odsto više nego u istom periodu lani.

"U prva dva mjeseca ove godine u odnosu na isti period prošle ostvaren je rast naplate PDV-a za 43 miliona KM, a registrovan je i rast naplate carina za 14,36 odsto, akciza za 3,83, te putarine za 15,12 odsto", rekla je Sabina Kuršumović iz Odjeljenja za analizu rizika UIO BiH.

U UIO su naglasili da je objavljivanje spiska dužnika po osnovu indirektnih poreza uticalo na rast prihoda, jer su za prva dva mjeseca dužnici uplatitili 21 milion KM. Odgovarajući na pitanje o eventualnom uvođenju diferencirane stope PDV-a u BiH, Miro Džakula, direktor UIO, rekao je da smatra da u BiH nije vrijeme za to.

Direktor UIO BiH Miro Džakula smatra da trenutno u BiH nije vrijeme za uvođenje diferencirane stope PDV-a.

„To je vrlo složeno pitanje i pri tome bi trebalo razmatrati projekcije i ostvarivanje rasta prihoda“, rekao je Džakula novinarima u Banjaluci.

Komentarišući navode Ministarstva porodice, omladine i sporta Republike Srpske, po kojima je UIO BiH odbio zahtjev tog ministarstva za uvođenjem diferencirane stope PDV-a na dječiju opremu i druge dječije potrepštine, Džakula je rekao da su prava adresa na koju se treba obratiti Upravni odbor UIO BiH i Savjet ministara BiH, koji će po zakonskoj proceduri postupiti o tom pitanju.

On je naglasio da je UIO BiH spreman provesti svaku zakonsku odluku bilo da je riječ o jednoj ili više poreskih stopa.

Izvor Agencije