SARAJEVO – Bosna i Hercegovina bilježi u prvom kvartalu ove godine povećanje deficita u robnoj razmjeni sa inostranstvom, a što govori o vraćanju na trendove u spoljnoj trgovini od prije recesije, smatraju stručnjaci.

Prema podacima Agencije za statistiku BiH, domaća privreda je u prva tri mjeseca ove godine ostvarila izvoz od oko dvije milijarde KM, što je za 28 posto više nego u istom periodu prethodne godine. Uvoz je iznosio 3,4 milijarde KM i veći ja za 23 posto nego lani.

Trgovinski deficit narastao je za 16,7 odsto i dostigao je u prvom kvartalu 1,4 milijarde KM.

Povećanje deficita registrovano je u oblasti nafte i naftnih derivata 58,1 posto, gdje je uvezeno za 415 miliona više ovih proizvoda nego što je izvezeno, kao i u oblasti cestovnih vozila, gdje je uvoz bio veći od izvoza za 141 milion KM, a deficit je uvećan za 28,5 posto.

"Povećanje deficita u oblasti nafte i naftnih derivata rezultat je poskupljenja nafte, ali i činjenice da je Rafinerija u Brodu na čekanju zbog neprodužavanja odluke o kvalitetu tečnih goriva. Na drugoj strani, deficit u oblasti cestovnih vozila narastao je zbog povećanja uvoza polovnih automobila, odnosno ukidanja odluke o zabrani uvoza automobila starijih od sedam godina», obrazlaže ekspert Spoljntrgovinske komore BiH Duljko Hasić.

Napominje i da je na rast deficita uticalo povećanje uvoza, jer naši ključni izvoznici, poput "Aluminija", izlaskom iz recesije povećavaju proizvodnju, a za to im je neophodan i veći uvoz sirovina.

"Povećanje uvoza i rast trgovinskog deficita zabrinjavaju i govore da se vraćamo na trendove koji su bili prije recesije. To opet znači da nam privreda nije u međuvremenu restrukturirana, da nisu značajnije uvođeni evropski standardi te da nije bilo kreditnih aktivnosti koje bi podržale proizvodnju i izvo", konstatuje Hasić i dodaje da bez oživljavanja proizvodnje nema perspektive i napretka.

U prvom kvartalu ove godine najveći izvoz ostvarila je bh. prerađivačka industrija u vrijednosti 1,6 milijardi KM, a u okviru nje najveće učešće zabilježeno je u području baznih metala sa vrijednošću 324 milona KM.

Najveći uvoz zbilježen je, takođe, u oblasti prerađivačke industrije 2,7 milijardi KM, a u okviru toga najviše su uvoženi prehrambeni proizvodi u vrijednosti 371 milion KM. BiH je u ovom periodu najviše izvozila u Njemačku u vrijednosti 302 miliona KM, a najviše uvozila iz Hrvatske u vrijednosti 494 miliona KM.

Industrijska proizvodnja BiH u prvom kvartalu ove godine povećana je za 10,5 posto u odnosu na isti period lani.

Najveći rast zabilježen je u oblasti vađenja ruda i kamena 15,7 posto, u prerađivačkoj industriji povećanje je bilo 13,7 posto, dok je u oblasti proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom i vodom rast iznosio 1,2 odsto.

Inflacija 3,9 odsto

Cijene proizvoda i usluga koje se koriste za ličnu potrošnju u martu ove godine bile su veće za 0,7 odsto u odnosu na februar, dok godišnja inflacija iznosi 3,9 odsto, podaci su Agencije za statistiku BiH.

U martu u odnosu na februar povećane su cijene prevoza 1,8 odsto (usljed poskupljenja goriva), hrane i bezalkoholnih napitaka 1,6 odsto, rekreacije i kulture 0,2 procenta, dok su namještaj i kućanski uređaji, te ostala dobra i usluge poskupjeli za 0,1 odsto.

Istovremeno, snižene su cijene alkoholnih pića i duhana (0,9 posto), a jeftinije su i usluge stanovanja, vode, električne energije i plina (za 0,4 procenta), zdravstvene usluge za 0,2, te usluge restorana i hotela 0,1 posto.

Na godišnju inflaciju od 3,9 posto najviše su uticali poskupljenje prevoza (7,9 posto), hrane i bezalkoholnih pića (7,5 posto) i komunikacija 5,3 odsto.

Podaci za prva tri mjeseca 2011.

2 milijarde KM izvoz

3,4 milijarde KM uvoz

415 miliona KM deficit naftnog sektora

141 milion KM deficit zbog uvoza vozila

Izvor Agencije