BEOGRAD – Namerno uvođenje firme u stečaj, a potom prebacivanje posla na novoosnovano preduzeće uskoro neće biti lako ostvarivo u Srbiji. Čim zaživi zvanična evidencija, zasad nazvana registar diskvalifikovanih lica, u njoj će se nalaziti svi direktori čija su preduzeća u blokadi dužoj od 60 dana, ili su u stečaju, prinudnoj likvidaciji, ili pod sudskom kaznom. I dok god im se imena nalaze u ovom registru, biće im zabranjeno osnivanje novih preduzeća.

Radna grupa izradila je prvu verziju teksta novog propisa pod imenom Zakon o privremenim ograničenjima prava lica na sticanje i vršenje određenih prava u privrednim subjektima i obavljanje privredne delatnosti. U ovom mesecu se očekuje javna rasprava, potom usvajanje zakona do kraja ove i početak rada novog registra do sredine iduće godine.

Osim blokiranih računa, stečaja i likvidacije, „kandidati“ za upis u registar biće i oni sa raznim vrstama sudskih kazni.

– Reč je o izrečenim pravosnažnim ili izvršnim sudskim zabranama i merama bezbednosti u sudskom postupku, merama zabrane u upravnom postupku i drugim izrečenim merama u postupcima koje vode druga pravna lica kao vršioci javnih ovlašćenja, koje za pravnu posledicu imaju ograničenje sticanja ili vršenja prava lica u privrednom subjektu ili obavljanje privredne delatnosti – objašnjava za „Novosti“ Zvonko Obradović, direktor Agencije za privredne registre, inače član radne grupe za izradu zakona.

Ograničenje prava na osnivanje nove firme biće privremenog karaktera i trajaće dok se račun ne deblokira, dok se ne zaključi ili obustavi stečajni postupak ili prinudna likvidacija, odnosno do isteka sudske kazne. Tada se briše i zapis iz registra diskvalifikovanih lica.

– Zakonom će biti propisano formiranje registra koji će voditi objedinjene elektronske podatke iz Narodne banke Srbije (o blokadama računa), APR, kaznenih evidencija MUP-a, Ministarstva pravde i sudova, drugih državnih organa koji izriču zabrane i kazne, na osnovu kojih će Agencija za privredne registre moći da izvrši brzu proveru podataka o građanima koji podnesu zahtev za osnivanje novog pravnog lica ili preduzetničke radnje – objašnjava Obradović. – Ukoliko su lica upisana u ovaj registar, odbiće se registracija osnivanja novog pravnog lica.

Čim nastupi razlog za upis u ovaj registar, ona će biti elektronski „proknjižena“ u roku od 24 sata.

U registru i svi organi upravljanja

Uregistar diskvalifikovanih lica neće biti upisivani samo direktori, već svi organi upravljanja, odnosno oni koji imaju odlučujuću ulogu u donošenju poslovnih odluka, jedan je od predloga u nacrtu zakona koji treba da prođe proveru u javnoj raspravi.

– Zakon će se najverovatnije odnositi na pravna i fizička lica, na sticanje i vršenje članskih prava, preduzetnike, upravljačka prava, prava nadzora, prava zastupanja i prava obavljanja privredne delatnosti, zatim akcionare koji poseduju više od 25 odsto udela u javnim akcionarskim društvima. Neće se odnositi na povezana lica, jer ne postoji državni organ koji vodi takvu vrstu evidencije – ističe Zvonko Obradović.

Skoro 100.000 firmi u dugoj blokadi

Podaci Agencije za privredne registre pokazuju da je tokom 2013. godine u Srbiji bilo tačno 99.886 preduzeća i radnji koje su u blokadi bili duže od 180 dana. Imena njihovih direktora trebalo bi da se nađu na spisku onih kojima će biti zabranjeno osnivanje novih preduzeća. Trenutno u Srbiji u nadležnosti Agencije za licenciranje stečajnih upravnika ima aktivnih 1.425 stečajeva koje vodi 330 upravnika. (Večernje novosti)