BEOGRAD – Član Fiskalnog savjeta Srbije Vladimir Vučković ocijenio je, povodom predstojeće revizije aranžmana sa MMF-om, da su u proteklom periodu ostvareni i dobri i loši rezultati.

„Dobro je što je budžetski deficit manji, loše je to što nema izvršenja nekih zacrtanih kriterijuma, na primjer, odugovlači se sa povećanjem cijene struje”, rekao je Vučkovic gostujući u Kažiprstu TV B92.

Manji deficit je rezultat smanjenja plata i penzija ali to, objasnio je, još nije dovoljno i ne daje nam pravo da odahnemo.

Višak bi, kaže, trebalo sačuvati, jer su na drugoj strani veliki rizici i moguće je da neće sve ići po planu.

Prije svega, riječ je o donošenju platnih razreda, rješavanje pitanja preduzeća koja su u državnom vlasništvu, rekao je Vučković.

On je iznio utisak da je kraj prošle godine bio bolji, da su donijete i neke teške odluke, a da se sada malo luta, opipava puls i MMF-a i čitave nacije, a neke mjere bi, kaže, trebalo što prije donijeti.

Govoreći o reformi EPS-a, Vučković je ukazao da je upravo povećanje struje trebalo da bude početak reformi tog preduzeća. Analize su, kaže, pokazale da EPS mogao da se reformiše sa poskupljenjemm struje od 30 odsto.

„Imali smo kontradiktorne izjave, nismo načisto šta tu treba da se radi. Ostaje da se vidi kakva će biti rekacija MMF-a“, rekao je Vučković.

Kada je riječ o otpuštanjima, Vučković kaže da tu postoje dva spektra poblema.

“Potrebno je do polovine godine napraviti plan kojim bi se otpuštalo u javnom sektoru, ali ne treba ništa uraditi na prečac, preko koljena. S druge strane, vrijeme curi, ovo nije novi problem i zbog toga ne bi trebalo imati razumijevanje za kašnjenje ovog plana”, izjavio je Vučković.

On kaže i da je stanje u infrastrukturi katastrofalno, da ove godine imamo manje ulaganja u infrastrukturu nego prošle kada je taj nivo bio na veoma niskom nivou.

Ni stanje javnog duga nije svijetla tačka, kazao je on.

“I zbog novog zaduživanja i zbog valutnih kurseva, sve analize pokazuju da će javni dug nastaviti da raste. Mi smo primorani da se zadužujemo i zbog toga je neophodno imati trogodišnji plan sa MMF-om”, rekao je on.

Antić: O korekciji cene struje se još uvek razgovara

Ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić izjavio je danas da se sa međunarodnim finansijskim institucijama još uvek razgovara o korekciji cene struje i da Vlada Srbije pokušava "da ih pomeri što je više moguće dalje".

Antić je podsetio da je iz vlade poručivano da poskupljenja struje neće biti do kraja grejne sezone i da je to obećanje i ispunila.

"Odluka o poskupljenju uopšte još uvek nije ni doneta", pojasnio je Antić za RTS i dodao da Vlada Srbije pokušava da bilo kakve korekcije cena struje pomeri što je više moguće dalje, da one budu što manje i da joj za sada ide dobro.

"Bile su najave da od 1. aprila poskupljuje struja, nema poskupljenja, još uvek vodimo razgovore i verujem da ćemo uspeti da sve to da svedemo u neke što manje okvire i da će te korekcije cene struje u dužem nizu godina postepeno pratiti rast standarda građana", kazao je Antić.

Prema njegovim rečima, Vlada Srbije sa međunarodnim finansijskim institucijama razgovara na odgovoran način, da sa njima uvažava činjenicu da je potrebno obezbediti finansijsku stabilnost i konsolidaciju budžeta, ali da im objašanjava i da je socijalno i ekonomsko stanje građana takvo da ne trpi dodatne turbulencije.