BEOGRAD – Skupština Srbije usvojila je Zakon o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru, koji obuhvata oko 500.000 građana kojima je država poslodavac.

Njima će sve zarade biti obračunavane na osnovu istih elemenata, iste osnovice i jedinstvene matrice raspona koeficijenata.

Zakon o platama biće primjenjivan od 1. januara 2017. godine, odnosno od 1. januara 2018. godine na policijske službenike, zaposlene u Vojsci Srbije i u drugim službama bezbjednosti.

Radna mjesta zvanja i položaji svrstavaju se u 13 platnih grupa, a osnovna plata određivaće se množenjem osnovice za obračun i isplatu plata sa koeficijentom, kojih ima 500.

Plata zaposlenih u javnom sektoru za vrijeme bolovanja iznosiće 65 odsto prosječne zarade u prethodnih 12 mjeseci u koju su uračunate i druge naknade kao što su dodaci za dežurstva, rad vikendom i za praznike, prekovremeni i noćni rad, regres.

Zakon o platama, kako je Vlada Srbije obrazložila, uvodi red u sistem plata zaposlenih u javnom sektoru, ispravlja statusne probleme i neujednačenosti koje su se dešavale u praksi.

Zakon o platama u javnom sektoru, koji je usvojio parlament, na savremeni način reguliše tu oblast i prilagođen je rešenjima u EU, izjavio je predsednik Unije poslodavaca Srbije (UPS) Nebojša Atanacković.

"Smatramo da je taj zakon, koji pokušava da izjednači visinu plata za anagažovanje službenika u javnoj upravi, bilo neophodno doneti pošto nas približava rešenjima koja postoje u EU", rekao je za Tanjug Atanacković, koji je predsedavajući Socijalno-ekonomskog saveta (SES).

Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru, koji obuhvata oko 500.000 građana kojima je država poslodavac i njima će zarade biti obračunavane na osnovu istih elemenata, iste osnovice i jedinstvene matrice raspona koeficijenata.

On je podsetio da je SES ranije odobrio nacrt tog zakona i istakao da se u velikoj meri izašlo u susret sindikatima i njihovim zahtevima da se taj akt prilagodi Zakonu o radu.

Atanacković je naglasio da je Zakonom o platama predviđeno i da za ceo javni sektor bude utvrđena jedinstvena osnovica za svaku godinu, ali uz prethodno pribavljeno mišljenje SES-a.

On je kazao da će ekonomsko-socijalni saveti na lokalnom nivou, koje bi trebalo da imaju sve opštine u Srbiji, takođe moći da utiču na visinu koeficijenata u lokalnim zajednicama.

Prema njegovim rečima, osnovni značaj Zakona o platama u javnom sektoru je da se sada na savremeniji i normalan način regulišu plate zaposlenih u javnom sektoru.

"Ali, ovo je tek početak i u velikoj meri će kvalitet tog zakona  zavisiti od toga kako će izgledati podzakonski akti koji će se baviti detaljima. Možda će zakon u narednom periodu pretrpeti i neke izmene, ali smatramo da je ovo korak napred", naveo je Atanacković.

Kada je reč o sindikatima, Atanacković navodi da prve verzije tog zakon nisu obuhvatala određena prava radnika koja, inače, postoje u realnom sektoru i da je jedan od uspeha izjednačavanja prava koje radnici u privatnom sektoru imaju u odnosu na one u javnom sektoru.

"Mislim na mogućnost zaposlenih da dobiju povećanje plate u odnosu na minuli rad, kao i na to što su topli obrok, regres i druge stvari   slično regulisane kao u Zakonu o radu.

Atanacković je kazao da će zaposleni i dalje po tom osnovu dobijati uvećanje plate od 0,4 odsto po godini staža, kao i da je što se tiče regresa i toplog obroka, što je bila glavna zamerka sindikata, ipak  dogovoreno da se oni iskazuju posebno, a ne u koeficijentu.

"Zakodnodavstvo EU ne poznaje posebno plaćanje kao što mi imamo 0,4 odsto za svaku godinu staža, već to reguliše na drugi način i onaj ko ima više godina staža automatski ima i više stručnosti i plata mu je veća. Međutim, ovde se insistiralo da se kao u realnom sektoru nezavisno od toga gde je neko zaposlen i kolika mu je plata prihvati da se posebno plaća 0,4 odsto svaka godina radnog staža", objasnio je Atanacković.

UPS s nestrpljenjem očekuje, poručuje Atanacković, da se na sličan način reše i plate zaposlenih u javnim preduzećima na republičkom nivou.

"Cela javnost očekuje da se to reguliše, jer pojedina javna preduzeća sa platama štrče u odnosu na plate u javnom sektoru", naglasio je Atanacković dodajući da će tako biti ostvarene značajne uštede u troškovima države.

Zakon o platama u javnom sektoru omogućiće da zaposlenima u tom sektoru budu vraćena prava koja nisu imali godinama, poput toplog obroka i regresa, izjavio je predsednik Sindikata zaposlenih u zdravstvu i socijalnoj zaštiti Zoran Savić.

"Ne mogu da kažem da li je ova verzija i konačna, i da možda nešto nije promenjeno u amandmanima, ali ako je usvojen onaj tekst koji smo mi dogovarali na Socijalno-ekonomskom savetu i sa premijerom i koji je vlada usvojila, sindikati mogu da budu zadovoljni zato što što smo posle 15 godina ponovo dobili pravo da dobijemo regres i topli obrok", rekao je Savić Tanjugu.

On je kazao da kada će se to pravo ostvariti, zavisi od uređivanja novih sektorskih zakona i sredstava u budžetu.

"Neophodno je da se obezbede sredstva u budžetu da bi zaposleni  ovo pravo mogli da osete kroz svoj džep, odnosno da prime uvećanu zaradu. To ćemo morati da sačekamo, ali to je ono što su sindikati tražili", rekao je Savić.

On je dodao da je i način uređivanja minulog rada nešto povoljniji nego što je bio predviđen Zakonom o radu, što znači da su zaposleni dobili veća prava.

"Topli obrok i regres neće biti u koeficijentu već će biti iskazan posebno i zavisiće od stanja sredstava u budzetu. Zavisi od toga kada će vlada doneti odluku o visini tih primanja i koliko će ona biti iznositi . Moraćemo da sačekamo, ali je bitno da smo opet dobili pravo na to, odnosno pravo koje nismo imali poslednjih 15 godina", naveo je.

Savić kaže da pregovori u vezi rešenja u zakonu nisu bili laki i da su  trajali nekoliko meseci.

"Ovo je bila prilika da su posle dužeg vremena sindikati uspeli da jedan zakon vrate iz dalje procedure na doradu i da utiču na popravljanje samog teksta i zakona u korist zaposlenih i da se takav zakon usvoji", kazao je Savić.

U narednom periodu sledi usvajanje novih, posebnih ili sektorskih zakona kako bi Zakon o platama mogao da se primeni od početka 2017.godine, rekao je Savić navodeći da je sa predstavnicima Ministarstva državne uprave i lokalne samouprave dogovoreno da sindikati budu uključeni u to. (Agencije)