BEOGRAD – Za Srbiju će 2015. biti godina velikih izazova, jer se naredne godine očekuje pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) za oko jedan odsto, pad licne potrošnje za oko tri, a državne za oko šest odsto, ocenili su ekonomisti, dodajući da istovremeno očekuju rast investicija za oko pet odsto.

Profesor Ekonomskog fakulteta Milojko Arsić izjavio je da će na pad BDP-a uticati fiskalna konsolidacija i zatvaranje pojedinih preduzeća koja posluju sa gubitkom. S druge strane, kazao je on, na rast proizvodnje će uticati očekivano pokretanje proizvodnje u Železari, ili primera radi, vraćanje proizvodnje struje i uglja na standardan nivo.

Prema njegovim recima, u 2015 se očekuje pad BDP-a od oko jedan odsto, u 2016. rast od 0,5 do jedan odsto, dok će privredni rast u 2017. prema proceni Kvartalnog monitora čiji je urednik Arsić, iznositi izmedu dva i 2,5 odsto.

Plan je i da se deficit smanji sa 7,5 odsto koliko sada iznosi, na oko 3,5 do četiri odsto do 2017.

"Procene su i da će javni dug Srbije u 2017. dostići oko 85 odsto BDP-a" rekao je Arsić na naučnoj konferenciji "Ekonomska politika Srbije u 2015. godini", koju organizuju Naučno društvo ekonomista Srbije, Akademija ekonomskih nauka i Ekonomski fakultet u saradnji sa Privrednom komorom Srbije.

Arsić je rekao i da je, pored smanjenja plata i penzija, potrebno i da se država povuče iz banaka, kao i da smanji subvencije investitorima koje su oko tri i 3,5 odsto BDP-a, dok je u Evropi to oko 1,5 odsto.

Urednik biltena Makroekonomske analize i trendovi Vladimir Vučković rekao je da su procene MAT-a da će BDP u 2015. zabeležiti pad od 0,8 odsto, u 2016. rast od 1,5 odsto, a u 2017. rast od 2,5 odsto.

Procene MAT-a su, kako kaže, i da će rast investicija u 2015. iznositi četiri odsto, u 2016. sedam odsto, a u 2017. oko osam odsto.

Vršilac dužnosti predsednika Privredne komore Srbije (PKS) Milivoje Miletić je rekao da je pozitivan signal što se struktura investicija popravlja, jer su one mahom išle u nerazmenljive sektore, a sada idu i u industriju i sektore koji su povećali proizvodnju.

Miletić je naveo i da će predstojeći samit koji se održava 16. i 17. decembra u Beogradu biti dobra prilika da se Srbija prikaže kao atraktivna destinacija za investitore.

Potpredsednica Vlade Srbije Kori Udovički izjavila je danas da će budžet za 2015. biti takav kakav Srbija do sada nije imala, kao i fiskalnu konsolidaciju kakva nije bila od prvih godina posle 2000. godine.

Prema njenim rečima u narednoj godini bi trebalo da bude rešeno pitanje nekoliko velikih sistema, koji mogu da doprinesu rastu BDP-a, a očekuje se i više investicija. (Agencije)