BEOGRAD – Predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić i predstavnici Nacionalne alijanse za lokalni ekonomski razvoj (NALED) i članovi Saveza za fer konkurenciju razgovarali su o borbi protiv sive ekonomije i na sastanku predložili konkretne koje država sa predstavnicima poslovnog okruženja može da preduzme u njenom suzbijanju.

Obraćajući se učesnicima, Vučić je istakao da je Vlada Srbije preduzela sve mere kako bi zaustavila sivu ekomomiju i od predstavnika NALED-a i Saveza za fer konkurenciju tražio pomoć u daljoj implementaciji mera, kao i promociji borbe protiv sive ekonomije.

Predsednik Vlade poručio je predstavnicima kompanija da neće biti novih poreza za privredu u sledećoj godini, saopštila je Kancelariju za saradnju sa medijima Vlade Srbije.

Predsednik Saveza za fer konkurenciju i direktor kompanije „Coca Cola" Ramon Vajdinger zahvalio je premijeru na merama koje pokazuju brigu Vlade o biznisu i investitorima, kao i ljudima koje te kompanije zapošljavaju.

„Spremni smo da pomognemo Vladi u borbi protiv sive ekonomije koja dnevno oduzima 30 posto BDP-a i na kome država gubi osam miliona evra dnevno", izjavio je Vajdinger.

Na sastanku je, kako je saopštio NALED, predloženo formiranje interministarske radne grupe za suzbijanje sive ekonomije, koja će osmisliti i sprovesti nacionalni program za smanjivanje obima nelegalnog poslovanja.

Predstavnici Saveza, radnog tela NALED-a, predložili su premijeru da imenuje osobu koja će biti odgovorno lice za koordinaciju i realizaciju svih aktivnosti u borbi protiv sive zone.

Oni su premijeru i resornim ministrima izneli predlog seta 13 mera koje bi pomogle smanjivanju nelojalne konkurencije legalnoj privredi.

Savez za fer konkurenciju predlaže tri grupe mera među kojima su posebno važne one koje se odnose na jačanje institucionalnih kapaciteta kroz formiranje interministarske grupe i imenovanje osobe koja će odgovarati direktno premijeru.

NALED je spreman da kao sekretar interministarske grupe doprinese radu ekspertizom, analizama i rezultatima brojnih istraživanja u ovoj oblasti, navedeno je u saopštenju.

Druga grupa mera podrazumevala bi uspostavljanje balansiranog sistema olakšica i kazni kako bi se siva ekonomija prevela u legalne tokove. Kako bi institucije prepoznale odgovorne kompanije, velike poslodavce koji poštuju obaveze predloženo je kreiranje Bele liste preduzeća za koje bi postojale olakšice i bio poslat snažan signal da se legalno poslovanje isplati.

Treća grupa mera imaće za cilj uključivanje građana u suzbijanje sive zone i podizanje poreskog morala.

Predloženo je pokretanje nacionalne kampanje na javnom servisu kako bi se obezbedila podrška javnosti merama Vlade u ovoj oblasti. Takođe, sugerisano je pokretanje nacionalne lutrije u okviru koje bi građani konkurisali za vredne nagrade prikupljanjem fiskalnih računa.

Kako se podseća u saopštenju NALED-a, obim sive ekonomije narastao je na 30 odsto BDP-a i budžet svakog dana gubi osam miliona evra, a građani škole, bolnice, puteve i penzije. Ugrožene su kompanije koje plaćaju sve obaveze i poštuju propise.

Sastanku sa Savezom za fer konkurenciju su pored premijera Vučića prisustvovali potpredsednici Vlade Kori Udovički i Rasim Ljajić, ministar finansija Dušan Vujović, ministar privrede Željko Sertić, ministar rada Aleksandar Vulin, v.d. direktora Poreske uprave Marko Marinković, direktor policije Milorad Veljović, kao i predstavnici Ministarstva pravde i Uprave carina.

Savez za fer konkurenciju okuplja lidere kompanija Bambi, BAT, Coca-Cola HBC Srbija, Centro štampa holding, DIS, Ernst&Young, Gomex, Holcim, IDEA, JTI, Mondelez, Nelt, NIS, Philip Morris International, Schneider electric, Societe Generale Srbija i Telenor, koje godišnje u budžet uplate gotovo 500 miliona evra poreza. (Agencije)