Kao što se dobrim dijelom očekivalo na tržištu, izvršni odbor Međuanrodnog monetarnog fonda (MMF) je 30. studenog prihvatio zahtjev za uključenje kineskog renminbija u u košaricu valuta za određenje vrijednosti specijalnih prava vučenja (SPV) pri MMF-u .

Piše: Marko Bjegović, glavni analitičar u Hrvatskoj narodnoj banci (stavovi autora izneseni u ovom tekstu ne predstavljaju neophodno i stavove institucije u kojoj je zaposlen)

Ovo ukazuje da je potez kineske središnje banke (People's Bank of China – PBOC) u kolovozu bio svojevrsna uvertira koja je omogućila veći utjecaj tržišta u cjenovnom određivanju RMB.

Uključenjem u SPV renminbi postaje peta valuta svjetske rezerve zajedno s američkim dolarom, eurom, britanskom funtom i japanskim jenom. Ova promjena će nastupiti od listopada 2016. čime se ostavlja prostor za prilagodbu članicama MMF-a i drugim korisnicima SPV-a.

Kao što se vidi na slici 1, renminbi će od listopada sljedeće godine imati treći najveći ponder unutar košarice valuta koje čine SPV, gotovo 11 posto što je više od japanskog jena i britanske funte koji oboje imaju malo više od 8 posto.

Najveći gubitnik u postotnim bodovima je euro čiji ponder pada za više od 6 postotnih bodova, na malo ispod 31 posto. Ovime na važnosti gubi i britanska funta koja je uz više od 3 postotna boda manje s prethodnog trećeg mjesta pada na posljednje peto mjesto. Značaj američkog dolara ostaje gotovo nepromijenjen (gubitak 17 baznih bodova).

Značaj za Kinu i svijet

Općenito gledano, uključenje renminbi u SPV pozitivno je za Kinu, ali i globalnu ekonomiju. U Kini će ovaj potez imati najveći pozitivni makroekonomski utjecaj na polju reformi. Dosad su se strukturne reforme odvijale poprilično sporo što stvara sumnju nekih investitora u odlučnost kineskih vlasti u provođenju samih reformi. Ove sumnje posebno su izražene nakon intervencije države na tržištu dionica u lipnju (više o tome u Kineski baloni i pouke).

Ipak uključenje renminbija u SPV može ubrzati provedbu samih reformi. Sama odluka MMF-a pozdravlja napore Kine u reformi financijskih tokova što dokazuje da je Kina odlučna u jačem integriranju svoje ekonomije u globalne tokove uz preuzimanje učinkovite globalne tržišne prakse. Ova odluka MMF-a imat će i pozitivan utjecaj na globalnu ekonomiju jer to je značajan korak prema globalnoj koordinaciji politika u različitim svjetskim ekonomijama.

Koordinacija politika iznimno je važna u uvjetima kad se očekuje rast kamatnih stopa u SAD-u, a Kina se nalazi u fazi usporavanja ekonomske ekspanzije. Pozitivna gesta MMF-a omogućuje Kini bolju ulogu na globalnom ekonomskom planu. Ovakva odluka dokazuje da SAD i Kina više rade skupa što je pozitivno za svijet.

Priljev kapitala

U kratkom roku priljev kapitala vjerojatno se neće značajnije povećati jer će odluka MMF-a postati efektivna tek za 10 mjeseci. Ipak, Kina je otvorila svoje tržište obveznica i valuta stranim središnjim bankama i institucionalnim investitorima ove godine. Ove institucije će vjerojatno krenuti investirati u 2016. godini.

Renminbi (CNY) je deprecirao prema američkom dolaru tijekom 2015. godine. Neki smatraju da bi tržišna očekivanja o daljnjoj deprecijaciji mogla ugroziti priljev kapitala u Kinu. Ipak, teško je očekivati da će to biti jedno od ograničenja pošto se euro i japanski jen također nalaze u deprecijacijskom trendu što nije odvratilo središnje banke i ostale velike institucionalne investitore od kupovine tih valuta.

S druge strane jedno od glavnih ograničenja moglo bi biti nepripremljenost tržišta za takve institucionalne investitore. Infrastruktura još uvijek nije do kraja postavljena, likvidnost nije na odgovarajućoj razini, a niti regulatorna pravila nisu do kraja jasna. Dok se to ne poboljša, teško je očekivati značajnije trgovanje na kineskom tržištu.

Iako neki sumnjaju u mogućnost takvog poboljšanja, to je izvedivo uz pravu odlučnost kineskih vlasti. Bilo kako bilo, vjerojatno će se prvo povećati trgovanje stranaca na tržištu obveznica i valuta, dok bi tržište dionica moglo pričekati još neko vrijeme. Tome u prilog idu i strahovi stranaca na ponavljanje poteza kineskih vlasti viđenih u lipnju.

Monetarna politika

Kao što sam već pisao (vidjeti više u Tri zablude o Kini), a bez obzira na ovu odluku MMF-a, kineska središnja banka vjerojatno neće dopustiti značajnu deprecijaciju renminbija u sljedećim mjesecima.

Kako se tržišna očekivanja o dizanju ključne američke kamatne stope u prosincu povećavaju, deprecijacija renminbija stvorila bi visoku volatilnost koja bi mogla štetiti kineskoj ekonomiji. Zbog toga će Kineska narodna banka vjerojatno pričekati odluku Feda o prvom dizanju američke ključne kamatne stope kako bi vidjela kako to utječe na rizike u tržištima u razvoju prije nego odluči povući novi potez vezan uz renminbi. (Izvor: Banka.hr)