BANJALUKA – Uvođenjem novih modela korporativnog upravljanja u akcionarskim društvima biće obezbijeđeno jeftinije finansiranje stranih investicija i povećanje kapitala domaćih kompanija, rečeno je u Banjaluci na seminaru “Odnosi s investitorima u kontekstu dobrog korporativnog upravljanja”.

Direktor Banjalučke berze, Milan Božić, rekao je da se novi modeli korporativnog upravljanja u izmjenama Zakona o privrednim društvima odnose na prava akcionara i obavezu izvještavanja i objavljivanja informacija od značaja za akcionarsko društvo.

On je dodao da uvođenje dobre prakse u upravljanju akcionarskim društvima ne treba posmatrati samo kao namet privrednim subjektima, nego kao način na koji mogu doći do novog kapitala i unaprijediti svoje poslovanje.

– Akcionarska društva su danas uglavnom opterećena tekućim izazovima koje donosi kriza, ali i u takvim okolnostima ne treba nikako zapostaviti ono što na duži period obezbjeđuje razvoj – rekao je Božić.

Govoreći o snižavanju kreditnog rejtinga BiH, Božić je istakao da je to veliki udarac za privredu BiH, jer će na taj način teško dostupni i skupi strani izvori finansiranja sada biti još skuplji.

– S duge strane, treba imati u vidu da se tu radi o mišljenju samo jedne kreditne institucije, dok se generalno za dostupnost izvora ipak pitaju i investitori – rekao je Božić i podsjetio da je prilikom posljednje emisije obveznica postignuta znatno bolja cijena od one, na koju upućuje kreditni rejting Republike Srpske.

Predstavnica Međunarodne finansijske korporacije Merima Zupčević-Buzadžić rekla je da korporativno upravljanje naročito pomaže privlačenju spoljnih institucionalnih investitora, jer kompanije, kojima se dobro upravlja, imaju sigurniji dugoročni rast i umanjen rizik na povrat investicije.

Ona je navela da je problem u BiH, što osim samih kompanija kao kriterijuma za ulaganje, postoji i nizak kreditni rejting zemlje, koji utiče na cijenu investicija.

– Inostrani institucionalni investitori uvijek će dolaziti zbog našeg interesantnog geopolitičkog položaja bez obzira na političku stabilnost, ali se sada definitivno osjeća pad investicija od početka ekonomske krize i političke krize u zemlji – rekla je Zupčević-Buzadžićeva.

Prema riječima Ivane Ćeranić, sekretara Nove banke Banja Luka, korporativno upravljanje za banku donosi efikasan i pojednostavljen proces donošenja odluka, u kojem se sve odluke provjeravaju, dok klijentima omogućuje brze povratne informacije od banke.

– Kada je riječ o zajednici banka je primjenom korporativnog upravljanja unaprijedila svoje društveno odgovorno poslovanje i svoj odnos prema zajednici u kojem banka ono što uradi u toku jedne godine, nastoji da vrati zajednici – rekla je Ćeranićeva.

Organizator seminara su Banjalučka berza i Međunarodna finansijska korporacija.

Izvor Agencije