BANJALUKA – Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS Ljubo Glamočić rekao je, obrazlažući u Narodnoj skupštini Informaciji o stanju u sektoru prerađivačke industrije, energetike i rudarstva u 2008. godini, da su posljednjih godina ostvareni vidni rezultati na uspostavljanju povoljnijeg makroekonomskog ambijenta i održive makroekonomske stabilnosti RS.

“Strateški pravac RS jasno je opredjeljenje za nastavak reformskog procesa na putu pridruživanja BiH EU i evroatlantskim integracijama u kome Srpska vidi svoj interes na putu društvenopolitičkog i ekonomskog jačanja i samoodrživosti”, istakao je Glamočić.

        On je rekao da stopa ekonomskog razvoja, mjerena najrealnijim pokazateljima, rastom društvenog bruto proizvoda po glavi stanovnika bilježi u RS trend stabilnog rasta.

        Glamočić je naveo da je privatizacija naftne industrije RS omogućila osposobljavanje i upošljavanje proizvodnih kapaciteta, rafinerije ulja Modriča i distributivne mreže, dodajući da je zaposleno ukupno 2.733 radnika.

        Prema njegovim riječima, dodijeljene su koncesije i potpisani ugovori za izgradnju energetskih objekata u Termoelektrani Stanari, te započete aktivnosti na dodjeli koncesija za izgradnju Hidroelektrane na Neretvi.

        On je rekao da su usvojenom Sektorskom strategijom industrije RS za period 2009-2013. godina definisani dalji strateški ciljevi razvoja industrije.

        U Informaciji se, između ostalog, navodi da je najveći porast učešća u prerađivačkoj industriji u prošloj godini u odnosu na 2007. godinu imala naftna industrija.

        U Informaciji se navodi da najveće učešće u 2008. godini u prerađivačkoj industriji ima sektor metalne i elektro industrije 39 odsto, prehrambena industrija i industrija duvana 23 odsto, drvna industrija 18 odsto, dok je učešće tekstilne industrije 12 odsto, te grafičke i hemijske industrije pet odsto.

        Predsjednik Konfederacije sindikata RS Obrad Belenzada, obraćajući se narodnim poslanicima u svojstvu gosta, rekao je da su radnici koji stvaraju novu vrijednost, jedna od najugroženijih kategorija građana u RS.

        On je rekao da su veliki broj preduzeća u vlasničkoj transformaciji u RS kupili pojedinci koji ne žele da rade i razvijaju proizvodnju, već da grade objekte i dobiju grunt po cijenama po kojima su uspjeli to da ostvare.

        “Smatramo da privreda i ekonomija moraju doći u prvi plan, jer jedino je tako moguće podići standard radnika i penzionera u RS”, istakao je Belenzada.

 Ministar finansija RS Aleksandar Džombić rekao je da je bruto društveni proizvod u Srpskoj prošle godine iznosio 8,469 milijardi KM, dok je u 2005. godini, kao rezultat rada prethodne Vlade, iznosio 5,617 milijardi KM, što predstavlja povećanje za 50 odsto u roku tri godine.

Replicirajući poslanicima iz opozicije u Narodnoj skupštini RS u vezi s rezultatima rada aktuelne Vlade, Džombić je večeras naveo da je bruto društveni proizvod po glavi stanovnika u RS 2005. godine iznosio 3.883 KM, a prošle godine 5.891 KM.

Džombić je rekao da je evidentno da je RS za prvih devet mjeseci imala rast industrijske proizvodnje od 17,3 odsto, dok je Federacija BiH imala pad od 11,2 odsto, Srbija oko 17 odsto i Hrvatska 9,7 odsto.

“Rast industrijske proizvodnje u RS zabilježen je zbog dobro obavljenog procesa privatizacije rafinerije nafte u Brodu i rasta proizvodnje električne energije”, istakao je Džombić.

On je rekao da mjere koje je Vlada RS usvojila radi ublažavanja negativnih efekata svjetske ekonomske krize u posljednja dva mjeseca daju rezultate, jer se bilježi povećanje proizvodnje u oblasti kože, obuće i tekstila, kao i u oblasti rudarstva.

Džombić je istakao da su netačni navodi opozicije da RS ima povećanje broja nezaposlenih za 26.000 lica.

On je rekao da je prethodna Vlada RS prvobitno pripremila privatizaciju ”Telekoma Srpske” za 50 miliona KM, ističući da je kojim slučajem ta Vlada ostala na vlasti u RS, ”Telekom Srpske” bio bi privatizovan za manje od 200 miliona evra.

Šef poslaničkog kluba SDS-a Borislav Bojić smatra da aktuelna vlast u RS ”lažno predstavlja stanje u oblasti privrede u RS”.

Bojić je zatražio od Vlade RS da Narodnoj skupštini RS dostavi Informaciju o realizovanim mjerama radi ublažavanja negativnih efekata svjetske ekonomske krize.

On je ukazao na alarmantnu situaciju u kojoj se nalaze ”Željeznice RS”, a koje, prema njegovim riječima, trenutno posluju sa gubitkom od 14 miliona KM.

U Narodnoj skupštini RS nastavljena je skupštinska rasprava o Informaciji o stanju u sektoru prerađivačke industrije, energetike i rudarstva u prošloj godini, sa prijedlogom mjera.

Izvor Agencije