BANJALUKA – Sa radom je počela Agencija za mirno rješavanje radnih sporova RS, za čiji rad u ovoj godini je Vlada RS izdvojila 144. 000 KM.

Agencija ima za cilj da u roku od 30 dana, besplatno, efikasno, dobrovoljno i uz aktivnu i stručnu pomoć miritelja, odnosno arbitara, donosi prihvatljiva rješenja i za radnike i za poslodavce.

Pomoćnik ministra za rad i zapošljavanje Čedo Kovačević rekao je na konferenciji za novinare u Banjaluci da je jedan od osnovnih razloga osnivanja Agencije da se sudovi rasterete rješavanja ove vrste sporova, jer su ih do sada rješavali neefikasno i uz velike sudske troškove.

Kovačević je naveo da mirno rješavanje sporova stvara i veću pravnu sigurnost kod radnika i poslodavaca, stabilizuje socijalne prilike, eliminiše loše ekonomske posljedice industrijskih odnosa, te smanjuje pritisak na socijalne fondove.

“U RS ima oko 288 000 ugovora o radu i oni su danas – sutra potencijalni predmeti rada Agencije, pa stoga Vlada RS i resorno ministarstvo polažu velike nade u ovu agenciju”, dodao je Kovačević.

Vršilac dužnosti direktora Agencije za mirno rješavanje radnih sporova RS Borislav Radić rekao je da je Agencija osnovana, kao alternativni način rješavanja sporova na što efikasniji i brži način, te naveo da pred sudovima RS postoji više od 7 000 radnih sporova.

Radić je istakao da je Agencija nadležna za rješavanje individualnih radnih sporova povodom otkaza ugovora o radu, ponude i zaključivanja ugovora o radu pod izmjenjenim okolnostima, neisplaćivanja plata i naknada, naknada materijalne štete i otpremnine povodom otkaza ugovora o radu.

Agencija nadležna i za rješavanje kolektivnih radnih sporova povodom zaključivanja kolektivnog ugovora, izmjena i dopuna kolektivnog ugovora, primjene i otkaza koletkivnog ugovora, ostvarivanja prava na sindikalno organizovanje, te ostvarivanje prava na štrajk i drugih kolektivnih prava.

“Agencija neće osloboditi sudove njihove odgovornosti, oni će nastaviti da rade svoj posao, a cilj osnivanja Agencije jeste da se funkcionalni efekti koji se nalaze na strani suda i koji se tiču brzine odlučivanja i samih troškova svedu na najmanju moguću mjeru”, dodao je Radić.

Prema njegovim riječima, radnici i poslodavci imaju pravo da sami izaberu osobu koja će im posredovati prilikom rješavanja njihovog spora, a odluka arbitražne komisije je konačna i nema nekih razlika u odnosu na pravosnažne sudske presude.

“Ukupno je imenovano 20 miritelja i 12 arbitara iz cijele RS, pri čemu se vodilo računa o teritorijalnoj pokrivenosti”, istakao je Radić.

On je pojasnio da se postupak pokreće ispunjavanjem prostog zahtjeva radnika ili poslodavca prema Agenciji i izborom arbitra, odnosno miritelja.

“Prema podacima Saveza sindikata RS, protiv Ministarstva unutrašnjih poslova postoji 6 000 tužbi po pitanju prekovremenog rada i isplata naknada. U prvom dijelu ove godine postoji više od 160 tužbi koje je moguće na ovaj način rješavati”, dodao je Radić.

Vlada RS je krajem decembra prošle godine donijela odluku o osnivanju Javne ustanove Agencije za mirno rješavanje radnih sporova, u martu ove godine imenovani su privremeni organi. Vlada je 15. aprila dala saglasnost na Statut.

Sjedište Agencije je u Banjaluci.

Izvor Agencije