DOBOJ – Međusobne optužbe članova dva suprotstavljena sindikata, koje su na trenutke bile na ivici incidenta, obilježile su jučerašnji sastanak na kojem je 140 radnika Tvornice konstrukcija i stubova „Dalekovod“ iz Rudanke, kod Doboja, saznalo da je u njihovom preduzeću pokrenut stečajni postupak.

Dok je jedna grupa radnika tvrdila da su ih opljačkala trojica sindikalnih čelnika, jer su u vakuumu koji je vladao do stečajnog postupka tužili preduzeće zbog neizmirenih obaveza, dobili presude i iste naplatili prodajom imovine tvornice, druge je više zanimalo koja prava mogu da ostvare od trenutka proglašenja stečaja i da li imaju prioritet prilikom isplate potraživanja od stečajne mase.

„Čovjek koji je ovdje radio možda dvije godine ‘oduvao’ je čitavu alatnicu, sve odnio. Tri-četiri puta ciljano su odnijeli stvari koje su ekstremno vrijedne u odnosu na vrijednosti koje su oni potraživali. To je bilo tri dana pred stečajni postupak, a 60 dana, piše u Zakonu o stečaju, svi postupci se obustavljaju“, tvrdi radnik Veseljko Đurđić.

Marko Đukić, koji je skoro 30 godina kao bravar radio u TKS-u, smatra da je stečaj način da se riješi agonija u kojoj se predugo nalaze.

„Ima sada ta priča da su trojica izvukla nešto, sada šta su izvukli, ne znam, čuo sam tu priču, nisam to vidio i ne znam, ne mogu reći šta su izvukli“, dodaje on.

Problemima sindikata stečajni upravnik Milan Kovačević se nije bavio, ali je kazao da u tvornici nije našao odgovorno lice, kojeg nema od marta prošle godine, i u tom periodu se, kako ističe, dešavalo da su oni koji su tužili dobili izvršne isprave, te da su na osnovu njih izuzete određene vrijednosti, koje su prodavane. On je istakao da je vrijednost imovine i prispjelih obaveza tvornice približna, i kreće se od osam do 10 miliona KM, a da potraživanja radnika iznose oko dva miliona KM.

Tvornica, koja je inače jedini privredni gigant sa ovog područja koji nije pretrpio štetu u majskim poplavama, ima perspektivu, smatra Kovačević, a s njim se slaže i većina radnika. On kaže da je može preuzeti samo strateški partner koji bi nastavio s proizvodnim programom, da mašine ne bi odlazile iz pogona.

„Navešću jedan apsurd, mašine ima jedan hipotekar, a drugi ima objekat u kojem su mašine. Dakle, jedan bez drugog ne mogu, oni se moraju usaglasiti i naći zajednički interes, naći strateškog partnera“, kaže Kovačević.

Radnik Goran Suvajac priča da su on i njegove radne kolege vjerovali da firma ne može propasti.

„Koliko je bila jaka, koliko je imala tržište, ali ukidanjem cinkaone, ulaskom zagrebačkog ‘Dalekovoda’ i problemima koji su ga zadesili, vjerovatno je to uzrok bio što su došli na ideju da ovo puste u stječaj“, kaže on i dodaje da su do kraja prošle godine „Dalekovodu“ u Zagrebu ponuđeni proizvodi vrijedni oko tri miliona evra. (Agencije)