BANJALUKA – U bankama u BiH znatno su povećani depoziti stanovništva, što pokazuje da u vrijeme krize stanovnici opreznije troše novac, a najviše novca stanovništvo je uložilo tokom sedmice štednje, kada su banke povećale kamate na štedne uloge.

Štednja stanovništva u Hypo Alpe Adria banci u BiH 15. novembra ove godine dostigla je iznos veći od milijardu maraka, što predstavlja porast od blizu devet odsto u odnosu na početak godine, te čini oko 15 odsto cjelokupne štednje u BiH.

– Najveći rast štednje građana zabilježen je u periodu od 31. oktobra do 15. novembra kada su građani BiH za svega dvije sedmice povjerili ovoj banci dodatnih 35 miliona KM – istakli su u Hypo banci.

Član Uprave za poslovanje sa stanovništvom Herbert Valhofer je istakao da su građani prepoznali da je štednja u Hypo banci isplativa i prije svega sigurna investicija.

– Činjenica da smo jedna od rijetkih banaka koja kod prijevremenog razročenja štednje priznaje kamatu na dostignuti rok učinila je da građani posebno vrednuju taj "fer princip" u odnosu banke prema klijentu – istakao je Valhofer.

U Novoj banci je od početka ove godine oročen oko 101 milion KM i sklopljeno 5.900 novih ugovora.

– U odnosu na kraj prošle godine oročeni depoziti su uvećani za 64 odsto, što je značajan pokazatelj da se sve više vraća povjerenje u bankarski sistem. Građani sve više uviđaju da je štednja jedan od sigurnih načina da se uštedi i da oročavanjem depozita ostvaruju pravo na kamatu kao dodatni izvor prihoda – istakla je portparol Nove banke Dragana Tatić.

Ona je dodala da je u Novoj banci od 15. septembra, kada je počela kampanja Tri ključna razloga za štednju, oročeno 27,1 miliona KM, a da je broj partija povećan za 1.724.

– Štedni proizvod za koji su građani najviše iskazali interesovanje je rentna štednja kao oblik štednje koji klijentima omogućava isplatu i raspolaganje kamatom unaprijed ili tokom trajanja perioda oročenja.

I u Raiffeisen banci je zaključno sa junom 2011. godine zabilježen porast ukupnih depozita za 8,7 odsto u odnosu na kraj 2010. godine.

– Kamatne stope na oročene depozite u KM i evrima iznose od 0,30 odsto do 4,20 odsto i zavise od iznosa depozita i perioda oročenja. Sredstva je moguće oročiti na periode od šest mjeseci do pet godina i više – istakao je portparol Raiffeisen banke Emir Jildizlar.

Centralna banka BiH

Prema podacima Centralne banke BiH, na kraju septembra ove godine ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka u BiH iznosili su 6,88 milijardi KM i u poređenju sa stanjem na kraju prošle godine veći su za 393,3 miliona KM ili 6,1 odsto.

Izvor Agencije