BANJALUKA – U BiH je u prvoj polovini ove godine investiran 121 milion evra, što je za 41 odsto manje u odnosu na isti period 2009. godine, pokazuju preliminarni podaci Agencije za unapređenje stranih investicija BiH (FIPA).

U FIPA kažu da se veliki pad priliva investicija u prvoj polovini ove godine može objasniti lošim uticajem finansijske krize i suzdržavanjem investitora od ulaganja.

– Iako su ulaganja u 2010. godini smanjena za skoro polovinu, važno je istaći da u tom periodu nije bilo zatvaranja postojećih kapaciteta – navode u FIPA.

U ovom periodu, dodaju, strane firme najviše su investirale u sektor proizvodnje i to 47 odsto, trgovinu 29 odsto, a u ostale finansijske usluge 14 odsto.

– Na sektor usluga otpada tri odsto investicija, dva odsto na sektore bankarstva i telekomunikacija i jedan odsto na turizam i nekretnine – kazali su u FIPA.

Ističu da su najznačajnije zemlje investitori u prvoj polovini godine u BiH bile Austrija sa 32,7 miliona evra, Hrvatska sa 18,1 milion evra i Srbija sa 16,2 miliona evra.

Predsjednik Skupštine Udruženja ekonomista RS – SWOT Goran Račić kaže da ekonomska kriza još uvijek u značajnoj mjeri određuje nivo stranih ulaganja u BiH.

– S obzirom na to da se u BiH pitanje dokumentacije i administrativnih dozvola dosta sporo rješava, ovo u značajnoj mjeri doprinosi manjem broju investitora koji dolaze u zemlju – kazao je Račić.

On smatra da BiH nije dobro iskoristila prednosti koje je imala u prethodnom periodu za privlačenje stranih ulagača.

– Nije bila pripremljena odgovarajuća regulativa koja bi privukla investitore. Zemlje u okruženju otišle su dalje od nas u tom pogledu – naglasio je Račić.

Interesovanje

U FIPA ističu da interesovanje investitora za ulaganje u BiH postoji, kao i raspoloživi resursi, ali da finansijska kriza i političke turbulencije često uspore ili onemoguće realizaciju projekata.

– Potencijalni investitori najviše iskazuju interesovanje za energetski sektor, za infrastrukturu, nekretnine odnosno industrijske poslovne prostore, te sektor drvne industrije, poljoprivredu i turizam – kazali su u FIPA.

Izvor Glas Srpske