BANJALUKA – Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS Srebrenka Golić rekla je da je prioritetni zadatak ovog ministarstva da stvori uslove za što veći angažman domaće radne snage i građevinske operative i da se građevinarstvo vrati na pozicije koje je imalo prije rata.

Golićeva je naglasila da je podatak da je u građevinarstvu zaposleno osam odsto od ukupnog broja zaposlenih u RS i da ova oblast učestvuje sa šest odsto u ukupnom društvenom proizvodu dovoljan da se angažuju svi potencijali u resornom ministarstvu, Vladi RS, ali i široj društvenoj zajednici.

“Ministarstvo neće nikog favorizovati, sva su nam preduzeća u ovoj oblasti ravnopravna i kreiraćemo podjednako dobre uslove za sve. Naš zadatak je da stvorimo što povoljniji ambijent u smislu otklanjanja administrativnih barijera, da maksimalno olakšamo procedure kod dobijanja odobrenja potrebnih za građenje i da u skladu sa svojim nadležnostima u okviru Vlade stvorimo uslove da se pri javnim radovima što je više moguće angažuje domaća radna snaga”, rekla je Golićeva za naučno-stručni časopis “Savremeno graditeljstvo”.

Ona je naglasila da stvaranje povoljnog poslovnog ambijenta u građevinarstvu podrazumijeva i maksimalni angažman građevinskih preduzeća u smislu stvaranja konzorcijuma, jer su međunarodne finansijske institucije daleko otvorenije za saradnju sa ovakvim vidom udruženja građevinara nego kada nastupaju samostalno.

Golićeva je dodala da su nadležni svjesni da su zakonska rješenja komplikovana, a procedure dugotrajne, te da će zbog toga intenzivirati aktivnosti na izradi podzakonskih akata koji će ubrazati i olakšati primjenu zakona.

“Nastojimo da pozitivnu evropsku praksu uvedemo u naše zakonodavstvo.To nam je, uostalom, i obaveza, ali s obzirom na ekonomsku situaciju u kojoj se zemlja nalazi mislim da je prioritet u ovom trenutku da naše zakonodavstvo prilagodimo evropskom u mjeri u kojoj će to biti primjenjivo”, rekla je Golićeva.

Prema njenim riječima, Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS spremno je na saradnju sa federalnim i institucijama na nivou BiH, ali da prenosa nadležnosti u ovoj oblasti neće biti.

“Formiranje i održavanje Jedinstvenog prostorno-informacionog sistema na prostoru RS je u nadležnosti Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, a formira se s ciljem obezbjeđivanja efikasnog upravljanja prostorom tj. racionalnog planiranja i uspješnog praćenja dešavanja u prostoru”, rekla je Golićeva.

Ona je naglasila da dosadašnji način čuvanja informacija o prostoru karakteriše iscjepkanost, te da je o njihovoj dostupnosti teško govoriti.

Izvor Agencije