BANJALUKA – Vlada RS predložila je “Šumama RS” da za pet odsto smanje cijene trupaca za rezanje na period od šest mjeseci, počev od 1. aprila ove godine, a da drvoprerađivačima odobre popust od pet odsto na ime avansne uplate za trupce, saopšteno je iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade RS.

“Vlada smatra da `Šume RS` od drvoprerađivača, umjesto bankarskih garancija, mogu uzimati i mjenice”, navodi se u saopštenju nakon sjednice Vlade RS na kojoj je prihvaćena Informacija o aktuelnoj problematici drvoprerađivačke industrije.

Vlada je zadužila Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva da, u saradnji sa Privrednom komorom RS, sačini listu preduzeća za odgođeno plaćanje na period od 30 do 90 dana, zavisno od stepena prerade, i dostavi je “Šumama RS” s ciljem donošenja odluke o odgođenom plaćanju.

“Zadužuje se preduzeće `Šume RS` da svim drvoprerađivačkim preduzećima RS omogući ravnopravan tretman u snabdijevanju, uključujući i drvoprerađivače sa područja Han Pijeska, gdje je još uvijek prisutan problem funkcionisanja centralnog skladišta”, stoji u saopštenju.

Vlada je preporučila da “Šume RS” sa preduzećima hemijske destilacije drveta od niže vrijednih drvnih sortimenata zaključi ugovor o snabdijevanju na rok od tri godine i rokom plaćanja na 90 dana s obzirom na činjenicu da ona proizvode za izvoz.

Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o inspekcijama u RS kojim će se otkloniti nejasnoće, kontradiktornosti i nedorečenosti uočene tokom primjene važećeg zakona, a koje su onemogućavale efikasan i nesmetan rad inspektora.

“U dijelu odredaba kojima se uređuje izvršenje rješenja inspektora postoje nedorečenosti i kontradiktornosti zbog kojih je praktično onemogućeno prinudno izvršenje rješenja inspektora. U tom smislu, važeći Zakon o inspekcijama, ali i materijalni propis na kojima se bazira rješenje inspektora, ostaju neispoštovani i neprimijenjeni u praksi, čime se gubi osnovni smisao njihove normativne uloge”, navodi se u saopštenju Biroa Vlade RS za odnose sa javnošću.

Vlada je na današnjoj sjednici utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o naknadama za korišćenje prirodnih resursa u svrhu proizvodnje električne energije koji uvodi kontrolu utroška sredstava prikupljenih po osnovu naknada propisanih Zakonom, povećava procente namjene korišćenja sredstava za infrastrukturna ulaganja i propisuje sankcije za odgovorna lica u slučaju nenamjenskog trošenja sredstava.

“Na taj način se implementira jedna od mjera Vlade za ublažavanje negativnih efekata svjetske ekonomske krize na RS i prihvata stav jedinica lokalne samouprave”, stoji u saopštenju.

Ministri su prihvatili Informaciju o radu predstavnika RS u Radnoj grupi za izradu Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti potrošača u BiH i ukazivanje na prenos nadležnosti, te zadužili Ministarstvo trgovine i turizma da zaštitu potrošača pravno normira zakonom o zaštiti potrošača u RS.

Vlada se upoznala sa Informacijom o ustupanju robe iz zaliha Republičke direkcije za robne rezerve socijalnim i drugim ustanovama sličnog karaktera i zadužila ovu direkciju da raspoložive prehrambene i neprehrambene artikle sa zaliha robnih rezervi raspodijeli podnosiocima zahtjeva za dodjelu pomoći bez naknade.

“To su Centar za socijalni rad Čajniče, opština Istočni Stari Grad, Crveni krst Nevesinje, Crveni krst Ribnik, Centar za socijalni rad Višegrad i Crveni krst RS”, kaže se u saopštenju.

Vlada je odobrila sedam miliona KM sa računa posebnih namjena Fondu stanovanja RS s ciljem realizacije Privredno-razvojnog programa, a sredstva će biti evidentirana kao povećanje osnovnog kapitala u poslovnim knjigama Fonda.

Izvor Agencije