BANJALUKA – Samo 19 preduzeća u RS posjeduje CE znak, jedan od najvažnijih evropskih standarda, koji važi kao svojevrsni pasoš za izvoz robe na tržite EU, kažu u Privrednoj komori RS.

Iako kroz proceduru uvođenja CE znaka trenutno prolazi pet preduzeća u RS, ovaj broj je i dalje previše mali da bi se moglo govoriti o ozbiljnoj namjeri domaćih privrednika za izlazak na tržišta EU.

"CE znak se postavlja na proizvode koji ispunjavaju sigurnosne standarde koji važe u svim zemljama EU. On ima za cilj da uspostavi i olakša slobodno kretanje robe u okviru EU", rekao je Vladimir Blagojević, portparol Privredne komore RS.

Blagojević je objasnio da CE znak pokazuje da je proizvod usklađen s relevantnim zahtjevima i drugim primjenjivim odredbama EU, te da je bio predmet odgovarajućih procedura ocjenjivanja usklađenosti.

Naime, slobodno kretanje robe unutar jedinstvenog tržišta EU zakonski se zasniva na evropskoj legislativi za proizvode.

CE znak pokazuje da je proizvod dizajniran i proizveden u skladu s odredbama svih primjenjivih direktiva EU. On je obaveza za plasiranje na tržišta EU i mora biti postavljen prije nego što se proizvod plasira na tržište i stavi u upotrebu. CE znak se postavlja na proizvod, tek kad proizvođač u potpunosti prilagodi proizvod svim obaveznim direktivama EU kojima on podliježe.

Rada Atlagić, komercijalni rukovodilac firme za proizvodnju unutrašnje i vanjske PVC i drvene stolarije "AM Međugorje", koja dvije godine posjeduje CE znak, istakla je da im je posjedovanje ovakvog standarda pomoglo u izvozu na evropska tržišta.

"Mi preko 40 odsto svojih proizvoda izvozimo, od čega veoma značajne poslove imamo sa Srbijom i Hrvatskom, dok nam je CE znak u najvećoj mjeri potreban zbog sve značajnijih poslova sa zahtjevnim slovenačkim tržištem", rekla je Atlagićeva.

Ona je dodala da su zahvaljujući ispunjavanju svih uslova za CE znak kao preduzeće iz BiH došli u poziciju da su rado viđeni na slovenačkom tržištu, iako je do sada bila ustaljena praksa da su firme iz BiH te koje Slovencima izvoze sirovo drvo, a ne gotov proizvod.

"Za uvođenje CE znaka uložili smo sopstveni novac, jer smo prepoznali važnost ovakvog standarda za naše buduće poslovanje, što se pokazalo kao ispravan poslovni stav", rekla je Atlagićeva.

Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT, rekao je da podatak o malom broju preduzeća koja su uvela CE znak svjedoči o tome da veliki broj firmi iz RS ne razmišlja o izvozu na evropsko tržište.

"Iako izvesti u EU nije nimalo lako, RS u nekim oblastima, među kojima svakako dobro kotira sektor drvoprerade, posjeduje komparativne prednosti, koje bi, ukoliko bi ove kompanije imale odgovarajuće standarde, mogle napraviti dobre plasmane u Evropi", rekao je Grabovac.

On je istakao da privrednike treba ohrabrivati kako bi u što većem obimu uvodili CE znak i ostale standarde i kao pozitivan ocijenio projekat subvencioniranja uvođenja standarda u firme od strane Vlade RS proteklih godina.

Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS u proteklih šest godina, s ciljem uvođenja ISO standarda i CE znaka u vidu pomoći malim i srednjim preduzećima na osnovu javnih poziva, bespovratno je dodijelilo 2,42 miliona KM, a kroz podršku ovog programa 353 preduzeća su dobila međunarodne sertifikate.

Iz Privredne komore RS istakli su da, iako je još relativno mali broj preduzeća, njih 595, koja posjeduju međunarodne standarde, postoji veoma značajan pomak u uvođenju standarda u domaće firme, jer je prije pet godina u RS samo pedesetak preduzeća posjedovalo međunarodne sertifikate kvaliteta.

Izvor Agencije