BANJALUKA – Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić rekao je da se Nacrtom zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS propisuje da je uslov za starosnu penziju 65 godina života.

“Najniža granica sa kojom se može ući u ostvarivanje prava na penziju, uz prethodni uslov, je 15 godina staža osiguranja. Jedan od važnih uslova za sticanje prava na penziju ostvaruje se sa 40 godina staža osiguranja za muškarce, a za žene sa 35 godina staža osiguranja”, istakao je Đokić, obrazlažući Nacrt zakona.

On je naglasio da Nacrt zakona predviđa uvođenje bod-sistema umjesto koeficijenta valorizacije koji postoji sada i na osnovu kojeg se vršio obračun penzija.

Prema njegovim riječima, pooštreni su uslovi za porodične penzije kada je riječ o godinama života – uvedeno je usklađivanje opšteg boda prema rastu plata, a uvodi se usklađivanje penzija prema polovini zbira stope rasta plata i stope inflacije.

Đokić je naveo da je izvršeno redefinisanje kategorije najnižih penzija, kao i da se Fond PIO organizuje prema zakonu o sistemu javnih službi, te da slijedi njegova unutrašnja reorganizacija.

On je napomenuo da su ovim nacrtom definisane i određene obaveze RS u sistemu penzijsko-invalidskog osiguranja.

“Nacrtom ovog zakona nisu predviđene garancije za učesnike NOR-a i borce odbrambeno-otadžbinskog rata u smislu garantovanja penzijskog osnova koji je sada na nivou 480 KM. On se sada ne garantuje, nego se izračun tih penzija vrši na osnovu ukupnog broja godina staža, kao što se to obračunava i za sve ostale penzionere u RS”, dodao je Đokić.

On je istakao da je proširen krug lica u obaveznom osiguranju na poljoprivrednike, članove privrednih društava, lica koja obavljaju privremene i povremene poslove, rad po ugovoru o djelu, autorski i drugi ugovori.

Minstar rada i boračko-invalidske zaštite RS naveo je da je, između ostalog, cilj donošenja ovog zakona da se reformom približi domaće zakonodavstvo EU standarima, ali da se prije svega prilagodi realnim mogućnostima finansiranja unutar RS.

Đokić je naglasio da je potreba za ovom reformom sistema PIO neophodna, navodeći da se u RS od 2000. godine do sada povećao broj penzionera za 60 000, a broj zaposlenih u odnosu na broj onih koji vrše uplatu doprinosa kretao u odnosu plus, minus 10 000.

“Princip međugeneracijske solidarnosti u ozbiljnoj mjeri je ugrožen i moraju se uvoditi novi modeli da bi se održao sistem PIO, bio stabilan i mogao da u potpunosti garantuje i vrši redovne isplate penzija”, naglasio je Đokić.

On je istakao da se zakonom o PIO rješava problem penzionera, dok će zakonom o pravima boraca biti riješen problem nadoknada po osnovu učešća u ratu za demobilisane borce.

“U isto vrijeme sa zakonom o PIO stupiće na snagu i zakon o pravima boraca, zakon o radu i zakon o doprinosima. Cilj nam je stabilizacija penzionog sistema i zaštita najugroženije kategorije penzionera”, zaključio je Đokić.

On je rekao da bi Zakon  trebalo da stupi na snagu 1. januara iduće godine.

Đokić je rekao da će građani Srpske na javnim raspravama moći da se izjasne i daju sugestije o Nacrtu zakona o PIO koji se trenutno nalazi u skupštinskoj proceduri.

On je rekao da se zakonom o PIO rješava problem penzionera, dok će zakonom o pravima boraca biti riješen problem nadoknada po osnovu učešća u ratu za demobilisane borce. Đokić je rekao da će u isto vrijeme sa zakonom o PIO stupiti na snagu i zakon o pravima boraca, zakon o radu i zakon o doprinosima.

Đokić je rekao da obaveze preduzeća prema Fondu PIO po osnovu penziono-invalidskog osiguranja iznose oko 300 miliona KM.

“Teško će biti naplatiti ova sredstva, jer znamo da su neka preduzeća ugašena ili ne postoje kroz proces stečaja i likvidacije, a postoje preduzeća koja mogu izvršavati svoje obaveze po tom osnovu”, zaključio je Đokić.

Predsjednik Udruženja penzionera Republike Srpske Rade Rakulj izjavio je da penzioneri neće prihvatiti sadašnji tekst Nacrta zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju Srpske.

„Stanje u Fondu PIO je veoma teško, a penzije u Republici Srpskoj su sigurno najniže u Evropi. Penzioneri smatraju da ih je aktuelna vlast napustila i da su im prioritet neki drugi interesi“, rekao je novinarima Rakulj u pauzi skupštinskog zasjedanja.

Prema njegovim riječima, mnogi penzioneri u Srpskoj nemaju dovoljno sredstava za život, a postoji opasnost da Fond PIO neće moći isplaćivati penzije.

„Naša Vlada u Fondu PIO ima naredbodavnu moć, odnosno bira upravne odbore, menadžment i ni za šta ne odgovara. Ako Vlada bude uporna da ovakva zakonska rješenja budu usvojena, penzioneri sigurno neće ostati mirni“, rekao je Rakulj.

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić smatra da problem koji ima Fond penzijsko-invalidskog osiguranja RS neće biti riješen Nacrtom zakona o PIO, već samo novim zapošljavanjem.

“Ovaj nacrt zakona može biti savršen, po mjeri sindikata, radnika koji plaćaju doprinose i sadašnjih penzionera, ali ako ne riješimo najozbiljniji problem i izazov koji ima Vlada RS, a to je novo zapošljavanje”, istakla je Mišićeva u obraćanju poslanicima u Narodnoj skupštini RS tokom razmatranja Nacrta zakona o PIO.

Mišićeva je rekla da je za radnike neprihvatljiva teza koja se posljednjih godina provlači u javnosti u RS o velikom prilivu penzionera u Fond PIO i da se to navodi kao razlog zbog kojeg je ovaj fond u krizi.

“Nije u stvari previše penzionera, već je toliko premalo radnika da sada imamo situaciju gdje je taj omjer jedan na prema jedan na štetu penzionera i radnika”, istakla je Mišićeva.

Mišićeva je postavila pitanje nadležnom ministarstvu kakvi su rezultati revizije lažnih penzionera u RS, odnosno penzionera koji nisu stekli ta prava.

“Sigurno je da radnici nisu sami sebi davali nekakva prava i neko je to morao da uradi , a radnik za to nije kriv”, naglasila je Mišićeva.

Mišićeva je rekla da ovaj Nacrt zakona o PIO ne može pooštravati uslove za odlazak u penziju.

Ona je dodala da je za Sindikat potpuno neprihvatljiva mogućnost odlaska u penziju sa 45 godina radnog staža, koja se pominje u ovom nacrtu zakona.

Predsjednik Konfederacije sindikata Republike Srpske Obrad Belenzada rekao je da Konfederacija nije dala sagalasnost na Nacrt zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.

“Nije dobro da se penzije isplaćuju u skladu sa prispjelim sredstvima u Fond PIO. Pooštravanje mjera neće spasiti taj fond”, naglasio je Belenzada u obraćanju na sjednici Narodne skupštine Srpske, koja je nastavljena nakon redovne pauze.

Belenzada je naveo da se u jednom članu Nacrta zakona govori da je uslov za penziju 40 godina radnog staža, a u drugom 45 , te da se to mora ispraviti i usaglasiti.

Predsjednik Unije poslodavaca RS Ranko Milić rekao je Unija sugeriše da se Nacrt zakona o PIO doradi i da se obezbijedi veći stepen usaglašenosti između socijalnih partnera.

“Nije dobro pribjegavati neusaglašenim rješenjima kakav je Nacrt zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju RS. Neophodno je sinhronizovano raditi na svim zakonskim rješenjima – zakona o doprinosima, o radu i o PIO”, istakao je Milić, obraćajući se Narodnoj skupštini tokom rasprave o Nacrtu zakona o PIO.

Na zahtjev Kluba poslanika SDS-a i poslanika PDP-a Narodna skupština je pauzirala sa radom dva sata, kako bi raspravi prisustvovali premijer Srpske Aleksandar Džombić i predstavnici Boračke organizacije.

Predsjednik Narodne skupštine Igor Radojičić smatra da opozicija traženjem velikog broja skupštinskih pauza prije početka rasprave o Nacrtu zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju vrši opstrukciju parlamenta. On je ocijenio da blokiranje ove rasprave ne doprinosi nikome, ni penzionerima, ni borcima niti radnicima.

Boračka organizacija RS (BORS) ne pristaje na ponuđenu verziju Nacrta zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju (PIO), jer su na mnogim mjestima ugrožena ili poništena već priznata prava boračkih kategorija i traži da se ovaj Nacrt povuče iz skupštinske procedure.

Predsjednik Predsjedništva BORS-a Dražen Perendija izjavio je poslije sjednice Predsjedništva posvećane Nacrtu zakona o PIO, koji je danas razmatrala Narodna skupština RS, da ne smije biti “štednje” na najsiromašnijim, a najzaslužnijim kategorijama stanovništva u RS.

Perendija je naglasio da je jednoglasan stav BORS-a da se Nacrt zakona o PIO mora povući iz procedure, te da će, ukoliko Narodna skupština ipak usvoji ovaj nacrt zakona, tražiti da se javna rasprava zaledi i da zakon prije forme prijedloga sačeka da u istoj ravni sa njim bude zakon o pravima boraca.

“Naš stav je da nema umanjenja ni za jednu marku već dostignutih prava boraca. Nema štednje na najsiromašnijim, a najzaslužnijim kategorijama koje danas žive u RS. Gruba računica do koje smo došli je da 42 000 penzionisanih boraca Vojske RS u prosjeku na mjesečnom nivou gubi oko 125 maraka”, rekao je Perendija.

On je istakao da borci nemaju nikakve garancije da će ova prava biti obrađena kroz zakon o pravima boraca, te da zato nemaju ni bilo kakvu obavezu da daju podršku ovom zakonu.

“Naprotiv, imamo informacije da ova prava koja se sada poništavaju uopšte neće biti obuhvaćena zakonom o pravima boraca. Sumnjamo da zakon o pravima boraca namjerno kasni, jer su početni dogovori bili da oba zakona idu u paketu i da jedan drugog moraju pratiti”, istakao je Perendija.

Perendija je rekao da boračke kategorije ne vjeruju nikome i sumnjaju da će prava koja su izostavljena iz jednog zakona biti kvaliteno razrađena u drugom zakonu.

“Vrlo smo odlučni u svojim zahtjevima i ako NSRS ne bude prihvatila naše stavove preduzećemo druge mjere i zatražiti smjenu mnogih pojedinaca”, naglasio je Perendija.

Narodna skupština RS razmatrala je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama zakona o poljoprivrednim zadrugama, kojim je propisan način korišćenja državne imovine davanjem u zakup zadrugama koje su bile raniji korisnici, a u slučaju da istih nema prioritet se daje ostalim zadrugama u odnosu na druga pravna lica registrovana za obavljanje poljoprivredne djelatnosti.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Miroslav Milovanović rekao da je je zakonom propisano da jedinice lokalne samouprave mogu u novom ostavljenom roku do kraja godine podnijeti zahtjev za upis prava svojine na nepokretnostima u društvenoj svojini koje koriste zadruge, čime se štiti imovina od otuđenja.

Ovim zakonom je propisano da zadruge mogu da vrše nabavku i promet poljoprivredne mehanizacije, što omogućava uredno i sigurno snabdijevanje zadrugara i ostalih poljoprivrednih gazdinstava potrebnom mehanizacijom.

Poslanik SDS-a Miladin Stanić smatra da se ovim zakonom neće popraviti stanje u zadrugama i zadržati broj zaposlenih u poljoprivrednim zadrugama.

Poslanik SNSD-a Uroš Gostić rekao je da nisu tačne primjedbe pojedinih poslanika da se ovim zakonom derogira zadružna imovina, ističući da je neophodno odvojiti zadružnu od državne imovine.

Izvor Agencije