Pandemija je donijela ekonomske posljedice kakve niko nije očekivao, a trenutno je daleko gore nego tokom Svjetske krize 2009. godine
Svijet se suočio sa krizom koju nikako nije mogao da predvidi, iako nas je Bil Gejts, još pre nekoliko godina, “upozoravao” na virus koji će pokoriti zdravstvene i ekonomske sisteme.

U Aziji od kraja 2019, a u većem dijelu svijeta – od marta, vlade pokušavaju da doskoče problemu, ali i najboljima to teže polazi za rukom. Na primjer, malo ko je očekivao da će SAD postati najveće žarište virusa korona, ali i da će tako loše reagovati na pandemiju.

Sada možemo da konstatujemo da se oko 55 miliona Amerikanaca prijavilo za novčanu pomoć na osnovu nezaposlenosti, pa tako ne čudi što Americi prijeti i najveći broj bankrota. Tačnije, procjena je da će Sjedinjene Države upisati 57% bankrota do 2021. godine.

Najveći procenat stečajeva može se očekivati i u Brazilu (45%), Velikoj Britaniji (43%) i Španiji (41%). Kina ih prati u svemu tome, sa predviđenim stepenom bankrota od 20 odsto.

Broj kompanija koje su suočene sa stečajem porastao je za trećinu, prema studiji grupacije kreditnog osiguranja “Euler Hermes”.