ISTANBUL – Direktor Svjetske banke za jugoistočnu Evropu Džejn Armitaž upozorila je u Istanbulu da je od izuzetne važnosti da BiH u potpunosti provede mjere na koje se obavezala stendbaj aranžmanom sa MMF-om, jer će, ako to ne učini, zadati ozbiljan udarac vjerodostojnosti države, šansi za brz oporavak i ozbiljno ugroziti javne finansije, uključujući isplate za najugroženije kategorije.

Rukovodstvo Svjetske banke iz odjeljenja za Evropu i centralnu Aziju (ECA), koje se sastalo sa delegacijom BiH na čelu sa predsjedavajućim Savjeta ministara BiH Nikolom Špirićem, navelo je da bi projektovani deficit budžeta u 2009. iznosio oko dvije milijarde KM da nisu uvedene mjere za njegovo smanjenje, a BiH bi, kao i gotovo svaka druga zemlja u svijetu ovih dana, morala napraviti teške izbore kako bi balansirala troškove sa raspoloživim sredstvima, promovisala ekonomski rast i zaštitila najugroženije.

Armitažova je naglasila da su u državi koja ima najveći nivo potrošnje za socijalne kategorije u regiji Evrope i centralne Azije ove reforme neophodne sada više nego ikad, saopšteno je iz Svjetske banke.

“Reforme su neophodne sa ili bez MMF-a i Svjetske banke. Održavanje postojećeg stanja je ne samo neodrživo nego i nepošteno. Veći dio sredstava koji se troši na socijalne programe i programe za boračku populaciju usmjeren je na najbogatiju petinu stanovništva umjesto na najsiromašniju petinu”, rekla je Armitaž.

Iz Svjetske banke podsjećaju da su se vlasti BiH u pismu namjere obavezale da će raditi na poboljšanju pravičnosti javne potrošnje u gotovinskim transferima za socijalne programe i programe za boračku populaciju slijedeći principe da više sredstava treba obezbijediti za korisnike kojima je pomoć najpotrebnija na transparentan i održiv način.

Podsjećajući da se svijet bori sa uticajima najgore recesije od Drugog svjetskog rata, koji se najviše osjetio u istočnoj i centralnoj Evropi, gdje su razgovori o bilo kakvom oporavku još veoma preuranjeni, u saopštenju se naglašava da BiH nije izuzetak.

Rukovodstvo Svjetske banke u Istanbulu pohvalilo je vlasti BiH na preduzimanju mjera za stabilizaciju budžeta i ublažavanju posljedica globalne ekonomske krize.

Te mjere, opisane u pismu namjere koje je upućeno MMF-u, omogućile su BiH da dobije finansijsku podršku od MMF-a i drugih međunarodnih finansijskih organizacija, uključujući i Svjetsku banku.

Delegacija Svjetske banke potvrdila je opredjeljenje da nastavi rad sa vlastima BiH na ovim reformama i na uspješnom pregovaranju o kreditu za podršku budžetu od oko 100 miliona dolara, kao i na program relevantne tehnicke pomoci.

Svjetska banka naglašava da odobrenje ovog kredita podliježe prethodnom usvajanju zakonodavstva vezanog za podršku ovim reformama u oba entitetska parlamenta.

Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli izjavio je u Sarajevu da je ta međunarodna finansijska institucija spremna da u naredne tri godine podrži budžete u BiH u ukupnom iznosu od 185 miliona evra.

Mantovaneli je istakao da je ta finansijska podrška uslovljena sprovođenjem reformi u socijalnom, boračkom, zdravstvenom i fiskalnom sistemu BiH.

On je danas razgovarao s potpredsjednicima Federacije BiH Spomenkom Mičić i Mirsadom Kebom.

Kako je saopšteno, sagovornici su konstatovali da se BiH nalazi u izuzetno teškoj finansijskoj situaciji, zbog čega je neophodno reforme sprovesti što prije.

To je posljedica ne samo svjetske krize i recesije, već i neodgovornog ponašanja predstavnika vlasti u BiH koji su prije nekoliko godina donosili zakone u oblasti boračke zastite koje sa finansijskog aspekta nije bilo moguće sprovesti, navodi se u saopštenju Vlade Federacije BiH.

Mantovaneli i predstavnici Federacije BiH smatraju da izlaz iz krize može biti stend baj aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom i projekti podrške budžetima u BiH koje nudi Svjetska banka.

Mantovaneli je rekao da je važno da BiH ozbiljno krene u socijalni dijalog u BiH i da se poštuje sistem pravičnosti prema kojem bi svi podjednako trebalo da podnesu teret krize i recesije.

Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić i guverner Razvojne banke Savjeta Evrope Rafael Alomar danas su u Istanbulu razmotrili mogućnosti novih kreditnih linija koje bi preko ove banke bile usmjerene u razvoj malih i srednjih preduzeća u BiH.

Razvojna banka u BiH trenutno finansira tri projekta vrijednosti 27 miliona dolara, koji su usmjereni za stvaranje boljih socijalnih uslova u BiH.

Špirić je istakao da su ovi projekti u završnoj fazi realizacije, da među njima nema rizičnih projekata, što govori da su dobro planirani, navodi se u saopštenju za javnost Savjeta ministara BiH.

Tokom susreta je razgovarano i o novim projektima, od kojih se jedan odnosi na izgradnju državnog zatvora.

Savjet ministara BiH na sjednici 30. septembra prihvatio je Inicijativu za vođenje pregovora radi zaključivanja Kreditnog sporazuma između BiH i Razvojne banke Savjeta Evrope za izgradnju državnog zatvora u iznosu od 19,3 miliona evra, a dobijanjem ovog kredita biće omogućen nastavak njegove izgradnje i povlačenje značajnih donatorskih sredstava.

Špirić je konstatovao da je Razvojna banka u BiH prisutna i kroz druge multiprojekte, te informisao guvernera Alomara o opštoj ekonomskoj situaciji u BiH.

Predsjedavajući Savjeta ministara je rekao da je stend baj aranžman, koji BiH ima sa Međunarodnim monetarnim fondom, doprinio spremnošću Svjetske banke za dodatnom podrškom BiH.

Na poziv predsjednika Svjetske banke Roberta Zelika, Špirić danas učestvuje na četvrtom “Bali dijalogu”.

Izvor Agencije