Na svjetskim su berzama cijene dionica prošle sedmice porasle jer se ulagači nadaju da će se u Washingtonu na vrijeme postići dogovor o povećanju državnog zaduživanja kako ne bi došlo do poremećaja u finansiranju saveznih službi.
Na Wall Streetu je Dow Jones prošle sedmice ojačao 0,4 posto, na 33.426 bodova, dok je S&P 500 porastao 1,65 posto, na 4.191 bod, a Nasdaq indeks 3 posto, na 12.657 bodova.
Polovicom tjedna ti su indeksi snažno porasli zahvaljujući vijestima da bi do krajasedmice demokrati i republikanci mogli postići dogovor o povećanju državnog zaduživanja, pa bi Kongres iduće sedmice mogao podržati taj dogovor.
No, to se do petka ipak nije dogodilo, pa su toga dana berzovni indeksi izgubili dio prethodnih dobitaka. Ako se do 1. juna u Kongresu ne postigne dogovor, savezne vlasti neće moći finansirati rad dijela državnih institucija.
Polovinom sedmice pozitivno su na tržište uticale i dobre vijesti iz nekoliko regionalnih banaka, pa su se ulagači ponadali da je kriza u tom sektoru završena.
Nesigurnost zbog kamatnih stopa
No, u petak je ministrica finansija Janet Yellen kazala da će možda trebati preuzeti još neke manje banke, nakon što ih je nekoliko posljednjih mjeseci propalo. Trgovanje na burzi je nesigurno i zbog neizvjesnosti u vezi kamatnih stopa.
Ulagači se nadaju da bi već krajem godine američka centralna banka mogla početi smanjivati kamatne stope, no nadležni iz Feda ponavljaju da će kamate ostati visoke neko vrijeme dok inflacija znatnije ne popusti.
U petak je predsjednik Feda Jerome Powell poručio da još nije jasno hoće li centralna banka morati nastaviti s povećanjem kamata ili ne i da će to ovisiti o budućim kretanjima u privredi, ponajviše o inflaciji.
I na evropskim su berzama cijene dionica prošle sedmice porasle. Londonski FTSE indeks ojačao je 0,1 posto, na 7.756 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 2,3 posto, na rekordnih 16.275 bodova, a pariški CAC 1 posto, na 7.491 bod. (Index)