BANJALUKA – Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da je Vlada RS od 2006. godine napravila manji deficit nego što ga je naslijedila.

“Ova Vlada RS je tri godine zaredom ostvarila suficit i značajno smanjivala naslijeđeni deficit”, rekao je Tegeltija novinarima u Banjaluci, nakon prekida redovne sjednice Narodne skupštine RS.

On je naglasio da su sve zemlje u Evropi suočene sa ogromnim rastom deficita koji je rezultat svjetske ekonomske krize.

“Zemlje su na različite načine pristupale rješavanju ovog problema i najveći broj zemalja u Evropi i regionu je pristupio izmjeni indirektnih poreza na taj način povećavajući stope na potrošnju čime su nadoknadile taj manjak prihoda”, istakao je Tegeltija.

On je rekao da su Vlada RS i BiH jedine koje nisu vršile tu intervenciju, zbog čega se i pojavio manjak sredstava na prihodovnoj strani i onda se moralo ući u aranžman sa MMF-om.

“Vlada RS je u prošloj godini pred početak svjetske ekonomske krize smanjila stopu poreza na dohodak za dva odsto, što je značajno smanjilo prihode po tom osnovu i to je najveći razlog zašto bi došlo do rasta deficita”, kaže Tegeltija.

On je naveo da će Zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju RS biti razmatran na sjednici Narodne skupštine 12.jula, dok će Zakon o socijalnoj zaštiti biti usvojen na sjednici Vlade u septembru, a zatim upućen u skupštinsku proceduru.

Narodna skupština usvojila je Zakon o državnim stanovima na kojima ne postoji stanarsko pravo, kojim je definisano da se stanovi vraćaju u posjed nosiocima prava raspolaganja u roku od šest mjeseci.

Riječ je o stanovima koji su na osnovu Zakona o prestanku primjene Zakona o korišćenju napuštene imovine dati na upravljanje Ministarstvu za izbjeglice i raseljena lica RS radi dodjele na privremeno korišćenje kao alternativni smještaj izbjeglim i raseljenim.

Nosiocima prava raspolaganja smatraju se RS, jedinica lokalne samouprave na čijoj teritoriji se stan nalazi, javno preduzeće, javna ustanova i drugo pravno lice u većinskom vlasništvu Republike koje je stan nabavilo ili je po drugom osnovu steklo pravo raspolaganja stanom.

Poslanici su usvojili i Zakon o turizmu, kojim se želi uspješnije regulisati inspekcijski nadzor nad primjenama zakonskih odredbi sa adekvatnom kaznenom politikom čiji je cilj suzbijanje sive ekonomije u oblasti turizma i legalizacije ukupnog turističkog prometa.

Narodna skupština RS izglasala je i Zakon o informacionoj bezbjednosti, kojim se obezbjeđuje osnovna zaštita podataka na fizičkom, tehničkom i organizacionom nivou.

Usvojeni su i nacrti zakona o Ustavnom sudu RS, o sudovima RS, o zanatsko-preduzetničkoj djelatnosti, i o izmjenama zakona o notarima.

Sjednica Narodne skupštine prekinuta je u toku razmatranja Konsolidovanog izvještaja o izvršenju budžeta RS od 1. januara do 31. decembra prošle godine, prema kojem ukupno ostvarena budžetska sredstva iznose 1.547.313.300 KM i za tri su odsto manja od planiranih.

Nastavak sjednice zakazan je za utorak 28. jun, a poslanici će se još u okviru “dana za glasanje” izjašnjavati o do sada apsolviranim tačkama osme sjednice Narodne skupštine RS.

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija istakao je da je u prošloj godini očuvana socijalna i fiskalna stabilnost RS, što dugoročno stvara pretpostavke za “povratak” na stope rasta koje je RS ostvarivala prije uticaja svjetske ekonomske krize.

On je naglasio da su u prošloj godini ostvareni prihodi od 1.341.781.278 KM, dok su budžetski rashodi bili 1.593. 103.400 KM.

“Ino dug je redovno servisiran i za njegovu otplatu izdvojeno je 109.398.151 KM. Unutrašnji dug je takođe redovno servisiran i za njegovu otplatu izdvojeno je 63.588.685 KM”, rekao je Tegeltija, obrazlažući navedeni izvještaj.

Prema njegovim riječima, u prošloj godini je radi regulisanja dijela unutrašnjeg duga RS izvršeno 10 emisija obveznica u ukupnoj nominalnoj vrijednosti 488.446.956 KM.

Tegeltija je naveo da je pokrivenost uvoza izvozom iznosila 53,7 odsto, uz rast izvoza od 30,2 odsto, što je uticalo da realni rast bruto domaćeg proizvoda u drugom, trećem i četvrtom kvartalu od 0,4 odsto, 1,5 odsto i 1,4 odsto.

Ministar finansija RS je istakao da je stanje novčanih sredstava 31. decembra iznosilo 281.370.505 KM i da se od toga na eskrou računima nalazilo 240.131.712 KM.

On je naglasio da je u glavnoj knjizi trezora u 2010. godini iskazan tekući deficit od 282.978.680 KM.

“Sve što je Vlada RS učinila u 2010. godini kako bi stabilizovala negativna privredna kretanja, uslovljena uticajem svjetske ekonomske krize iz 2009. godine, kao i sve ono što je Vlada RS učinila i prije, a i u vrijeme eskalacije krize, dokaz su da je Vlada na putu da Srpsku što prije vrati na raniju dinamiku rasta, uz očuvanje i dalje jačanje ekonomske, fiskalne i socijalne stabilnosti”, zaključio je Tegeltija.

Narodna skupština RS razmatrala je i Prijedlog strategije razvoja turizma za period 2011/2020. godine, čiji su osnovni ciljevi unapređenje konkurentnosti turizma Srpske i rast obima turističkog prometa, veće učešće turizma u bruto društvenom proizvodu, veći devizni priliv, rast zaposlenosti i poboljšanje kvaliteta života.

Ministar trgovine i turizma RS Gorana Zlatković rekla je da Srpskoj u narednih 10 godina treba da se obezbijede nove investicije u razvoj turističkih kapaciteta, infrastrukture, ljudskih resursa, informacionih tehnologija i razvoj preduzetništva.

Zlatkovićeva je navela da bi ukupna ulaganja u turizam po osnovu hitnih mjera iznosila više od 20 miliona maraka.

Prema njenim riječima, Strategija je definisala prioritetne oblike turizma u RS u narednom desetogodišnjem periodu kao što su seoski, planinski, tranzitni, vjerski, te turizam gradova i banjski turizam.

“U periodu 20011/2020. godine razvoj turizma u RS mora ispuniti četiri osnovna strateška cilja – poboljšanje kvaliteta turističkog proizvoda, poboljšanje uslova razvoja turizma, povećanje obima turističkog prometa i unapređenje turističkog proizvoda baziranog na održivom razvoju”, rekla je Zlatkovićeva.

U okviru generalne strategije turizma RS predloženo je formiranje međuopštinskih turističkih organizacija.

Izvor Agencije