BANJALUKA – Ministarstvo finansija RS u većem dijelu je izvršilo planirane obaveze u prvih 100 dana rada koje se odnose na otklanjanje administrativnih barijera izmjenom određenih zakonskih rješenja i obezbjeđenjem fiskalne stabilnosti Srpske, izjavio je resorni ministar Zoran Tegeltija.

Tegeltija je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da je Ministarstvo na zahtjev Privredne komore RS i privrednika radilo na otklanjanju administrativnih barijera koje se odnose na izmjene i dopune Zakona o računovodstvu i reviziji koji je usvojen u formi prijedloga, Zakona o javnom privatnom partnerstvu koji je usvojen u formi nacrta i Zakona o poreskom postupku koji će se naći pred poslanicima u formi nacrta.

On je rekao da je veliku pažnju u javnosti izazvao Zakon o izmjeni i dopuni zakona o Agenciji za bankarstvo RS, posebno u dijelu koji se odnosi na problem žiranata i njihove zaštite od neodgovornih povjerilaca.

“Vlada RS je u tom pogledu pripremila tri zakona i to Zakon o bankarstvu, Zakon o mikrokreditnim organizacijama i Zakon o lizingu kojima će pokušati zaštititi ljude koji su na sebe preuzeli dio odgovornosti koji će biti razmatrani u parlamentu RS krajem juna”, istakao je Tegeltija.

On je rekao da su u prvih 100 dana rada Vlade RS u parlamentu usvojeni Zakon o izmjenama i dopunama zakona o izvršenju budžeta RS i Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o privatizaciji državnog kapitala u preduzećima.

Tegeltija je napomenuo da veliki problem predstavlja naplata prihoda RS sa Jedinstvenog računa, odnosno raspodjelu sa Federacijom BiH /FBiH/, ističući da zaključno sa 31. decembrom 2010. godine RS potražuje od FBiH više od 48 miliona KM.

“U proteklih 100 dana na svakoj sjednici Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH pokušali smo da to pitanje riješimo i postavimo pitanje koeficijenata za raspodjelu sredstava”, istakao je Tegeltija.

Tegeltija je naglasio da je RS odbila ponudu da joj se isplati dio tih potraživanja, jer želi da joj bude isplaćen čitav iznos.

On je rekao da je ostvaren uspjeh u promjeni koeficijenata raspodjele između RS i Uprave za indirektno oporezivanje BiH , ističući da je ta mala korekcija RS za jedan mjesec donijela dva miliona KM više sredstava.

“Za posljednji mjesec koeficijent raspodjele se povećao za jedan odsto i danas bi za prethodni mjesec trebalo da iznosi 33,4 odsto”, naveo je Tegeltija, ističući da je to jedan proces koji će dugo trajati i da će se najvjerovatnije problem raspodjele završiti na sudu.

Tegeltija je rekao da ove sporove RS i BiH ne treba da rješavaju putem suda, ističući da ukoliko ne bude u FBiH razumijevanja da će RS na postojeći tužbeni zahtjev od 13 miliona KM pridodati i ovaj od 48 miliona KM sa pripadajućim kamatama.

Tegeltija je rekao da je RS zabrinuta, jer nema nikakve spremnosti da se mijenjaju zakoni koji su u nadležnosti zajedničkih institucija BiH, kao što su Zakon o PDV-u, Zakon o akcizama i Zakon o sistemu indirektnog oporezivanja vezano za uspostavljanje podračuna za naplatu sredstava.

On je rekao da je resorno ministarstvo u proteklom periodu mnogo radilo na obezbjeđenju socijalne i fiskalne stabilnosti u RS obezbjeđivanjem sredstava za funkcionisanje institucija u RS, fondova, sredstva za potrebe svih nabavki za proljetnu sjetvu. “Zbog svih tih poteškoća smo izvršili emisiju trezorskih zapisa, a riječ je o novom finansijskom instrumentu koji se prvi put pojavljuje na tržištu BiH”, istakao je Tegeltija.

Prema njegovim riječima, resorno ministarstvo je, u saradnji sa Ministarstvom industrije, energetike i rudarstva, sačinilo Uredbu o podsticaju zapošljavanja za čiju realizaciju u 2011. godini planirano pet miliona KM za šta se može obezbijediti 2 000 novih radnih mjesta.

“Konkurs je bio raspisan i zatvoren prije nekoliko dana i do sredine juna biće potpisani prvi ugovori sa zainteresovanim poslodavcima u RS”, istakao je Tegeltija, dodajući da su do danas u resorno ministarstvo stigle 33 prijave.

Tegeltija je rekao da je većina revizorskih izvještaja za pojedina ministarstva i agencije za prošlu godinu dosta pozitivna, navodeći da će resorno ministarstvo sačiniti konsolidovani revizorski izvještaj za RS, koji će biti razmotren u parlamentu RS.

On je rekao da RS neće raditi rebalans budžeta prije kraja juna, jer treba iskoristiti i posljednju mogućnost da se utvrdi fiskalni okvir u BiH za šta je krajnji okvir 31. maj. “Dok ne istekne ovaj rok, RS neće preduzimati nijedan korak koji bi mogao da predstavlja nekakvu pojedinačnu aktivnost RS u vezi sa utvrđivanjem rebalansa budžeta”, zaključio je Tegeltija.

Izvor Agencije