BANJALUKA – Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija smatra da neće biti aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom (MMF), jer uslovi koje postavlja ta međunarodna finansijska institucija nisu realni i stvarni.

Tegeltija je rekao da ne postoji nesporazum sa MMF-om o pitanju politika koje treba da se provedu, već da je nesporazum sa stanovišta rokova koje traži MMF, a koji ne zavise od Srpske.

„Oni jednostavno žele da nas blokiraju i da zavisimo od toga da li će parlament BiH donijeti zakon o akcizama ili ga neće donijeti. U ovom trenutku je blokada u radu parlamenta BiH i mi nismo spremni da budemo u nekom aranžmanu za koje nismo sigurni da li će se nastaviti ili neće“, izjavio je Tegeltija novinarima u Banjaluci.

On je podsjetio da su planirana budžetska sredstva od MMF-a od 66 miliona KM i da će, ako ne bude aranžmana sa MMF-om, ta sredstva biti tražena od finansijskih institucija.

Tegeltija je, takođe, izjavio da je Vlada Republike Srpske obezbijedila pozitivnu stopu privrednog rasta, rast industrije i smanjila stopu nezaposlenosti u prošloj godini, što, kako je rekao, nisu uspjele mnoge evropske zemlje.

„Osnovni ciljevi u ovoj godini bili su podrška realnom sektoru radi privrednog razvoja Srpske, zaštita najugroženijih kategorija stanovništva i nastavak investicija početih u prethodnom vremenskom periodu“, rekao je Tegeltija novinarima.

On je rekao da javni dug Srpske na kraju prošle godine ostao na nivou javnog duga iz 2012. godine i iznosi 43,3 odsto od bruto domaćeg proizvoda /BDP/.

Tegeltija je istakao da je opozicija, nakon pet godina na vlasti, ostavila javni dug Srpske od 54,5 odsto od BDP-a i tada je Republika Srpska bila među najzaduženijim u Evropi, a danas je među najmanje zaduženim.

On je rekao da su u realnom sektoru prioriteti Vlade bili na provođenju reforme u oblasti registracije privrednih subjekata, što je uspješno provedeno i da su za to dobijene najviše ocjene Svjetske banke.

Tegeltija je dodao da su nastavljene aktivnosti u privredi kroz posticaje za izvoz, subvencije za investicije.

„Izgradili smo i fabriku tekstila u Bileći, gdje radi više od 400 lica, našli strateškog partnera za fabriku `RAOP` u Istočnom Sarajevu, direktnom intervencijom spasili smo od propasti `Birač` i sačuvali hiljadu radnih mjesta, a nastavljeni su i veliki projekti“, naveo je Tegeltija.

On je rekao da se provodi i projekat zaštite od poplava, gradi sistem za navodnjavanje u Posavini i Semberiji, u 25 opština se provodi projekat u vezi sa vodovodom i kanalizacijom, a provode se i drugi projekti u oblasti zdravstva i obrazovanja.

„Između ostalog, obezbijeđena su sredstva za rekonstrukciju bolnice u Kasindolu. Renoviraćemo i porodilište u Zvorniku. Podsjetiću vas na izgradnju Četvrtog paviljona Studentskog centra u Banjaluci, grade se studentski domovi na Palama, izgradili smo Fakultet političkih nauka u Banjaluci i Ekonomski fakultet u Istočnom Sarajevu“, naveo je Tegeltija. 

Izvor Agencije