BIJELJINA – Pokretanje proizvodnje u Fabrici šećera u Velikoj Obarskoj, kod Bijeljine, najveći je privredni poduhvat u Semberiji u posljednjih 18 godina i jedan od najvećih u Republici Srpskoj u prošloj godini.

Većinski kupac šećerane, kompanija "Agrokop" iz Banje Luke, u revitalizaciju ovog giganta uložila je deset miliona evra, a u kampanji prerade šećerne repe bilo je angažovano više od 400 radnika. Plan je da se u ovoj godini u Semberiji i Posavini ugovori proizvodnja oko 5.000 tona šećerne repe, te tako uposli skoro 10.000 poljoprivrednika. Cijena šećera na svjetskoj berzi vrtoglavo raste, pa se u "Agrokopu" nadaju dobrom profitu.

– U remont i modernizaciju fabrike, te rekonstrukciju pogona za proizvodnju šećera od trske biće uloženo još deset miliona evra. Prvo pokretanje proizvodnje uspješno je startovalo i dobili smo šećer po JUS, standardu za koji imamo sertifikat – rekao je Rade Rakić, direktor za obnovu Fabrike šećera u Bijeljini.

seceranaDo sada je prerađeno 66.000 tona šećerne repe, a u ovoj godini planirana je proizvodnja 400.000 tona repe i šećerne trske, te rekonstrukcija pogona za preradu šećerne trske koja će se uvoziti iz Brazila.

– Kapacitet prerade šećerne repe biće povećan za 40 odsto, a od trske ćemo pokušati ostvariti najveću moguću proizvodnju na postojeći cjevovod – kaže Bojan Mrđen, direktor Fabrike.

Ono što se činilo nemogućim, da se poslije 18 godina pokrenu skoro uništeni pogoni ove fabrike, uspjelo je zahvaljujući i velikom entuzijazmu radnika. Prvobitno ih je radilo 40, da bi se broj zaposlenih povećao na 400, koliko ih je bilo angažovano u kampanji prerade šećerne repe.

Nurdin Slamnjaković, jedan je od radnika koji je u bijeljinskoj šećerani počeo raditi 1978. godine, na liniji pakovanja i skladištenja šećera. Na istim poslovima je i danas angažovan.

– Cijeli radni vijek sam proveo na ovom slatkom radnom mjestu. Nadam se da će tako i ostati i da ću ovdje dočekati penziju – kaže Nurdin.

Za kampanju je šećerna repa nabavljana uglavnom iz Srbije, a manje količine iz Semberije i Posavine. Ljubo Maletić iz semberskog sela Kojčinovac je među prvima potpisao ugovor sa šećeranom o proizvodnji repe. Prvobitna cijena od 58 KM po toni je u međuvremenu povećana na 63,5 KM po toni.

– Na mojih 30 dunuma posijane šećerne repe imao sam 7.000 KM čiste dobiti i mogu reći da sam zadovoljan – kaže Ljubo.

U prošloj godini Fabrika šećera je proizvela četiri hiljade tona šećera, koji će biti plasiran na tržište BiH. U ovoj godini proizvodnja bi trebalo da dostigne 25.000 tona.

Izvor Agencije