SARAJEVO – Vlada Federacije BiH /FBiH/ usvojila je Program ekonomske stabilizacije i oporavka Federacije 2020-2021. sa različitim mjerama koje je neophodno sprovesti, kako bi se FBiH vratila na nivo ekonomskog rasta od prije epidemije virusa korona, te da bi se stvorili neophodni preduslovi za održiv i ubrzan ekonomski rast, izjavio je federalni premijer Fadil Novalić.
Na konferenciji za novinare u Sarajevu Novalić je rekao da ovaj dokument predviđa i dalje jačanje danas uspostavljenog Garantnog fonda, te da se ovim aktom žele očuvati radna mjesta, održati fiskalna stabilnost, podržati izvoz, reformisati javna preduzeća, održati makroekonomska stabilnosti, jačati zdravstveni sektor, sistem socijalne zaštite, te ubrzati provođenje javnih investicija.

“Poznato je da je pandemija virusa korona izazvala ekonomsku krizu na globalnom nivou i direktno pogodila sektor koji stvara novu vrijednost, što je dodatno pogoršano kroz rigidne restriktivne mjere na strani potražnje. Došlo je do velikog poremećaja u lancima snabdijevanja, istovremeno i pada ponude i potražnje, tako da ni BiH nije izuzetak”, istakao je Novalić.

On je rekao da će pad ekonomije u FBiH, pa i u BiH, iznositi, 3,2, odnosno pet odsto, te dodao da će pad ekonomskih aktivnosti biti između šest i 7,8 odsto, uzimajući da se projektovani rast realnog BDP-a za ovu godinu, od prije ovih dešavanja, trebao kretati na nivou od oko 2,8 odsto.

“Za potrebe ovog dokumenta napravljeno je mnogo simulacija, ali je kao osnov korištena simulacija BDP-a prema rashodovnom principu, za koji smatramo da je optimalan u datom slučaju. Ovo je iz razloga što u ovaj obračun ulaze inputi na koji imamo najveći uticaj”, rekao je Novalić nakon sjednice Vlade.

Govoreći o Garantnom fondu, on je naveo da će se za početak za njega obezbijediti 100 miliona KM, da je uspostavljen pri Razvojnoj banci koja će, u ime i za račun FBiH, davati garancije prema komercijalnim bankama, za sve firme u ciljanim sektorima, a posebno one čije su djelatnosti okarakterisane kao strateški sektori razvoja, kao i da je na današnjoj sjednici donesena i uredba o načinu finansiranja i upravljanja ovim fondom.

“Kreditna sredstva iz ovog fonda će kroz odgovarajuće programe privrednim subjektima omogućiti finansiranje tekuće likvidnosti, nabavku neophodnih obrtnih sredstava, dovršavanje već započetih investicija, kao i pokretanje investicija manjeg obima”, istakao je Novalić.

Prema njegovim riječima, paralelno će se jačati već postojeći fondovi.

Novalić je rekao da bi se FBiH za 15 do 18 mjeseci mogli vratiti na nivo ekonomskog rasta od prije proglašenja epidemije, odnosno na nivo iz februara, ako sve predloženo bude sinhronizovano sprovođeno.