ČELINAC – Vlada RS i rukovodstvo opštine Čelinac prije nekoliko godina podstakli su nekoliko čelinačkih preduzetnika da kupovinom imovine bivšeg preduzeća “Svila” ubrzaju stečaj ovog kolektiva i tako spriječe prodaju imovine u bescjenje.

Rezultat toga jeste da je danas na ovom prostoru formirana mala industrijska zona u kojoj uspješno posluje devet preduzeća, koja zapošljavaju nekoliko stotina radnika. "Madra", "Dević tekstil", "Megamont", "Tri pak", "Mašrum" neka su od preduzeća u okviru ove zone koja ostvaruju zapažene poslovne rezultate. Uprkos nezavidnoj situaciji u privredi, uspijevaju da ispune svoje obaveze prema radnicima, dobavljačima i državi.

Uspješno okončani stečaj jednog preduzeća i otvaranje novih omogućilo je mnogim radnicima da ne završe na ulici. Priliku za posao do sad je dobilo oko 400 radnika, a u narednom periodu u planu je otvaranje još radnih mjesta. Oni koji trenutno rade kažu da su zadovoljni.

Ljubinka Predić pet godina radi u preduzeću "Madra", koje proizvodi gornje dijelove obuće za "Ciciban", kaže da posla ne manjka, a što je najvažnije, plata je redovna.

– Zadovoljna sam što imam priliku da radim i zaradim za život. Primanja su redovna, penziono i socijalno takođe, a uslovi rada su dobri, tako da nemam razloga da se žalim – kaže Ljubinka.

Da radnici u ovom preduzeću postižu vrhunski kvalitet koji zahtjeva poznata fabrika dječje obuće potvrđuje Milena Kraševec, tehnolog iz Slovenije.

– Kontrolišem gornje dijelove obuće za "Ciciban" koji se proizvode ovdje i zavodovoljna sam kvalitetom koji se postiže. U prvoj polovini ove godine proizvedeno je 100.000 pari gornjih dijelova za obuću vrhunskog kvaliteta – kaže Kraševec.

Primjer uspješnog poslovanja jeste fabrika za proizvodnju donjeg veša "Dević tekstil".

– Bavimo se proizvodnjom dječjeg, ženskog i muškog donjeg veša. Trenutno zapošljavamo oko 90 radnika, koji su raspoređeni u dvije smjene, što pokazuje da posla ne manjka – kaže Milena Bajić, poslovođa u ovoj fabrici.

Radnica u ovom preduzeću Zora Danojević srećna je što je u danšanje vrijeme uspjela da nađe posao.

– Naravno da uvijek može da bude bolje, ali u ovom trenutku najvažnije je da radimo i da imamo redovna primanja – kaže Danojevićeva.

Sličnog mišljenja je Zorana Galić (21), koja radi u "Megamontu", preduzeću za proizvodnju elemenata automatike za kućanske aparate. Ovo preduzeće zapošljava oko 200 radnika, a u planu je otvaranje još oko 50 novih radnih mjesta.

– Sa završenom Ekonomskom školom nisam uspjela da nađem posao u struci. Ovdje sam dobila priliku da radim, bilo je teško u početku, ali sam se snašla i zadovoljna sam – kaže Galićeva.

Primjer dobrog poslovanja u industrijskoj zoni u Čelincu jeste preduzeće "Tri pak", koje uspješno posluje kao jedan od prvih proizvodača ugostiteljskog šećera u RS i BiH. Interesnatno je da je mašine za pakovanje šećera u ovom preduzeću konstruisalo preduzeće "Simke", takođe iz Čelinca, odnosno sadašnji načelink Čelinca, Momčilo Zeljković, nekadašnji glavni konstruktor u ovom preduzeću.

Izvor Agencije