TREBINJE – Nerealno je očekivati da se građevinske firme iz BiH uskoro vrate na libijsko tržište, jer situacija nije bezbjedna niti su se stekli uslovi za skori povratak, izjavio je Radomir Traparić, direktor građevinskog preduzeća “Neimarstvo” Trebinje, koje je obavljalo radove u Tripoliju.

Započete radove trebinjskih neimara na izgradnji dječije bolnice u Tripoliju u Libiji prekinuli su sukobi, a ova firma je osim tog projekta potpisala ugovor i o izgradnji turističkog naselja čija je ukupna vrijednost oko 150 miliona evra.

Traparić kaže da u “Neimarstvu” ne odustaju od tih radova i da se nadaju povratku, ali da za sada nema nikavih poziva niti informacija da mogu da se vrate na tržište.

“Mi smo, svakako, spremni za povratak, ali mislim da još nije bezbjedno i da nije realno očekivati da se skoro situacija smiri, jer imamo informacije da je tamo opšti haos”, rekao je Traparić i dodao da potpisani ugovori ne bi trebalo da budu dovedeni u pitanje.

On je naglasio da su ugovori potpisani sa državom, a ne nekom libijskom firmom koja je nestala, tako da bez obzira ko bude na vlasti ugovori ne bi trebalo da budu sporni ukoliko država hoće da ostane u pravnom sistemu.

Radnici “Neimarstva” su se nakon više mjeseci rada, sredinom marta, povukli sa gradilišta u Tripoliju nakon što je počela vojna intervencija Zapada protiv Libije, a posljednji od njih kući se vratio direktor ovog preduzeća Radomir Traparić.

Prethodno je ambasador BiH u Libiji Ferhat Šeta izjavio da bi firme iz BiH za 15 do 30 dana mogle biti pozvane da se vrate na libijsko tržište, najznačajnije spoljno tržište kada je riječ o građevinskim poslovima.

On je istakao da je u kontaktu sa novom libijskom vladom i da ima obećanje da će svi ugovori firmi iz BiH biti sačuvani.

Direktor "Širbegović grupe" Faruk Širbegović istakao je da se nova libijska vlada oglasila pismom u kojem saopštava da stoji iza svih ugovora kompanija iz BiH u Libiji, ali traže da sve bude dokumentovano.

"Oni će sve platiti, ali očekuju preciznost i tačnost. Bitno je da naše kompanije argumentuju svoje zahtjeve, da budu precizne i tačne", pojasnio je Širbegović.

Ukupna šteta koju su firme iz BiH pretrpjele zbog prekida radova izazvanih ratnim dejstvima iznosi 110 miliona evra.

Vrijednost ugovorenih radova kompanija iz BiH u Libiji iznosi 659,1 milion evra, a očekivana dobit 54,5 miliona evra.

Oprema koja je kompanijama BiH ostala u Libiji vrijedan je 15,2 miliona evra, a materijala 8,4 miliona, dok su za realizaciju poslova u toj arapskoj zemlji kreditno ostale zadužene 7,7 miliona evra,

Izvor Agencije