BANJALUKA – Prijedlogom Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju ostaju uslovi penzionisanja od 40 godina staža osiguranja i 60 godina života za muškarce i 35 godina staža i 58 godina života za žene, rekao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić.

Đokić je na posebnoj sjednici Narodne skupštine rekao da je Vlada Srpske, uvažavajući stav socijalnih partnera, utvrdila Amandman jedan na ovaj prijedlog zakona kojim se ranije predloženih 45 godina staža osiguranja kao uslov za penzionisanje zamjenjuje sa 40 godina staža osiguranja.

On je rekao da je zakonom definisano da vrijednost opšteg boda na dan stupanja na snagu ovog zakona iznosi 9,241875 KM.

Kada je riječ o penalizaciji, odnosno umanjenju penzija za četiri odsto za svaku punu godinu ranije ostvarenog prava prije navršenih godina života, Đokić je rekao da je Vlada Srpske na zahtjev sindikata utvrdila amandman kojim se ova odredba u zakonu briše.

On je dodao da je Vlada utvrdila amandman kojim se briše član 57 zakona, dok se u cijelom tekstu zakona profesionalna rehabilitacija zamjenjuje riječima prekvalifikacija i dokvalifikacija.

Đokić je rekao da je Vlada Srpske utvrdila amandman kojim je definisano da najniža penzija zavisi od dužine penzijskog staža i ostvarenog posebnog staža u dvostrukom trajanju boraca i učesnika Narodno-oslobodilačke borbe.

On je rekao da su u ovom prijedlogu zakonu sadržane preporuke reforme penzijskog sistema u Srpskoj.

Đokić je podsjetio da se sistem penzijsko-invalidskog osiguranja, koji je na primjeni u Republici Srpskoj, zasniva na međugeneracijskom solidarnosti, te da se, kao u velikom broju evropskih država, suočava sa svim problemima, među kojima je nepovoljan odnos broja osiguranika i broja korisnika prava.

On je naglasio da je od 2000. do 2011. godine broj penzionera u Srpskoj povećan za 62 500.

“Broj penzionera je u proteklim godinama višestruko rastao u odnosu na broj osiguranika koji je stagnirao i smanjivao se, a uzrok nastalih teškoća je rezultat stalne neravnoteže naplaćenih izvornih prihoda po osnovu doprinosa i nastalih obaveza po osnovu utvrđenih prava”, zaključio je Đokić.

  Đokić je izjavio je da donošenje Prijedloga zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju ima za cilj da postigne dugoročnu održivost penzijskog sistema, redovnost u isplatama penzija i da stvori uslove za rast penzija u narednom periodu u Srpskoj.

“Ovaj zakon podstiče rad i duži rad, te nastoji da zatvori vrata za lagani ulazak u penzijski sistem, kao što je to do sada bilo omogućeno”, rekao je Đokić.

On je rekao da predloženi zakon štiti prava radnika, ali i nastoji na principu solidarnosti da obezbijedi dugoročnu održivost penzijskog sistema RS, te dodao da u predloženom zakonu ne postoji bilo koja odredba koja bi bila u suprotnosti sa Ustavom Srpske, zbog čega ne stoje primjedbe opozicije u tom pogledu.

Šef Kluba poslanika DNS-a u Narodnoj skupštini Spomenka Stevanović istakla je da se mora reformisati penzijski sistem u RS, jer je Fond PIO u finansijskoj krizi, a međugeneracijska solidarnost dovedena u pitanje.

“U Prijedlogu zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju ima dobrih rješenja kojima će se stabilizovati Fond PIO, a potvrda toga je i kompromis Vlade RS i socijalnih partnera”, rekla je Stevanovićeva u raspravi o navedenom Prijedlogu zakona.

Ona je ocijenila da se ne mogu lako i brzo riješiti problemi u Fondu PIO, ali da je reforma neophodna.

Poslanik SDS-a Tomica Stojanović smatra da Prijedlog zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju nije reformski i da neće obezbijediti dugoročnu stabilnost Fonda PIO.

“U penziju se po ovim zakonskim rješenjima može otići i sa 75 ili 80 godina života, što je nedopustivo. U Republici Srpskoj ima veliki broj mladih koji čekaju posao i zbog toga je neophodno decidno definisati da se u penziju ide sa 40, odnosno 35 godina radnog staža”, rekao je Stojanović.

Poslanik SP-a i PUP-a Ilija Stevančević ocijenio je da se penzioneri u RS nalaze u teškoj finansijskoj situaciji i da se pod hitno moraju pronaći rješenja kako bi se prevazišao taj problem.

“Ponuđena zakonska rješenja su korektna, ali je neophodno da Vlada u Republici Srpskoj naredne godine obezbijedi više penzije”, rekao je Stevančević.

Poslanik SNSD-a Srđan Mazalica kazao je da će novi zakon biti bolji za borce penzionere ako je njihov penzijski osnov veći od garantovanog, a ako nije, onda će biti lošiji.

“Za takve borce penzionere kompenzaciju će predstavljati naknada na mjesečnom nivou definisana Zakonom o pravima boraca. Sadašnji penzioneri koji su ostvarili starosnu penziju ili penziju po osnovu ostvarenog staža imaće veće penzije, jer će biti zaustavljen rast broja penzionera”, rekao je Mazalica obrazlažući zakon o PIO.

On je istakao da su najvažniji ciljevi parametarske reforme kroz zakon o PIO pooštravanje uslova za sticanje prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja, povećavanje starosne granice za ostvarivanje prava na starosnu penziju, te uvođenje restriktivnijih uslova za ostvarivanje prava na invalidsku penziju.

Prema njegovim riječima, reformom ovog zakona ukida se garantovani penzijski osnov za borce od prve do pete kategorije, a finansiranje prava boračkih kategorija biće regulisano novim zakonom.

Mazalica je naglasio da se u javnosti stvara pogrešna pretpostavka da mladi nikada neće moći da nađu posao ako ovakav zakon stupi na snagu. “Kada stupi zakon o radu, u kojem će biti brisane odredbe u vezi sa prestankom ugovora o radu, uz dogovor sa poslodavcem moći će da se radi do 45 godina staža i više od 65 godina starosti”, objasnio je Mazalica.

On je napomenuo da probleme na tržištu rada ne treba rješavati politikama iz oblasti PIO.

“Poslodavac kojem je bolji i produktivniji radnik koji ima 70 godina od mladog radnika tek izašlog iz obrazovnog sistema, nije kriv za greške u obrazovnom sistemu. Republika treba da iz sredstava koja budu oslobođena usljed reforme sistema PIO finansira projekte olakšavanja tranzicije iz obrazovnog sistema na tržište rada”, naveo je Mazalica.

On je istakao da Republika zakonom, ili na neki drugi način, treba urediti da se u javnom sektoru, državnoj upravi i javnim preduzećima, zadrži starosna granica od 65 godina za odlazak u penziju, uz zakonom definisane moguće izuzetke.

“Portir u Vladi ili Elektroprivredi može obavljati ovaj posao i sa 85 godina. Na isti način smo Zakonom o visokom obrazovanju definisali granicu od 68 godina za univerzitetske profesore, a Zakonom o ustavnom sudu granicu od 70 godina za ustavne sudije”, dodao je Mazalica.

Predsjednica Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić izjavila je da finansijsku krizu u Fondu PIO Vlada može riješiti obračunom sa sivom ekonomijom.

Ona je rekla da postoji 80 000 radnika za koje poslodavci ne uplaćuju doprinose, što je smetnja poslodavcima koji redovno izmiruju svoje zakonske obaveze.

“Kontrolni organi u RS moraju da zasuču rukave i uđu u obračun sa sivom ekonomijom”, rekla je Mišićeva na sjednici Narodne skupštine RS.

Mišićeva je navela da je Savez sindikata RS potpuno svjestan da Fond PIO ima težak problem finansiranja, ali da rješenje nije dodatno opterećivanje godinama staža radnika, “koji ne mogu odgovoriti izazovima poslodavaca da urade i zarade što više”.

Ona je podsjetila da je Vlada RS prihvatila zahtjev sindikata da nema produženja radnog vijeka i da se u penziju ide sa 40 godina radnog staža.

Prema njenim riječima, Prijedlog zakona o PIO RS jedan je od najtežih, najkompleksnijih i najznačajnijih sistemskih zakona, koji nije moguće donijeti bez opšteg konsenzusa socijalnih partnera.

Mišićeva je istakla da je zadatak Vlade da obezbijedi nove investicije i zapošljavanje, te da preispita reprograme za preduzeća.

Kada je riječ o Prijedlogu budžeta RS za 2012. godinu, Savez sindikata traži od Skupštine da usvoji amandman koji se odnosi na Program socijalnog zbrinjavanja kojim se traži dodatnih devet miliona KM za radnike koji su žrtve “lopovske privatizacije i stečajnog postupka”.

Mišićeva je zatražila da Skupština usvoji amandman Sindikata uprave i pravosuđa koji se odnosi na povećanje plata za najslabije plaćene državne službenike koji rade administrativne poslove, čija se plata kreće od 360 do 560 KM.

“Sredstva za povećanje ovih plata moguće je pronaći ukidanjem agencija koje nisu dale rezultate u svom radu”, zaključila je Mišićeva.

Generalno vijeće Saveza sindikata dalo je punu podršku predloženim amandmanima na zakon o penzijsko-invalidskom osiguranju, ali da ukoliko ti amandmani ne budu izglasani da će se u roku od 24 časa pristupiti svim oblicima sindikalne borbe.

Na sjednici Generalnog vijeća dogovoreno je i da će ovo vijeće nastaviti svoja zasjedanja sve do dana glasanja o zakonu o PIO, jer još uvijek nisu sigurni da će ponuđeni zakon sa amandmanima biti prihvaćen u Narodnoj skupštini RS.

Generalni sekretar Saveza sindikata RS Velka Odžaković istakla je da je srž amandmana da 40 godina penzijskog staža bude osnov za odlazak u penziju, a da to ne bude 45 godina staža osiguranja, kao što je bilo predloženo u Prijedlogu zakona o PIO, te da će takozvana penalizacija biti povučena.

“Pri tome radnik će morati imati 60 godina života, ali primjena tog dijela odredbe ide postepeno od 2014. pa negdje do 2024. godine kada bi se primjenjivala u punom kapacitetu”, rekla je Odžakovićeva novinarima u Banjaluci.

Ona je dodala da Sindikat RS ne zna šta će se dalje dešavati, ali da će budno pratiti Narodnu skupštinu RS.

“Amandmane koje smo mi danas dobili tražio je Savez sindikata RS i to je na tragu onoga što smo i mi predlagali i što se čulo na javnim raspravama”, rekla je Odžakovićeva.

Potpredsjednik Saveza sindikata RS Duško Jandrić rekao je da su ovi amandmani, koji su usaglašeni, “ustvari Vladini amandmani koje Sindikat zahtijeva”.

Predsjednik Konfederacije sindikata RS Obrad Belenzada istakao je da 40 godina staža osiguranja treba da bude osnovni uslov za odlazak u penziju.

“Principi ostvarivanja pune penzije su godine radnog staža. Ako bi se povećao broj godina za odlazak u penziju moglo bi doći do diskriminacije prilikom ostvarivanja penzionih prava”, rekao je Belenzada u obraćanju na sjednici Narodne skupštine RS.

On je naglasio da je potrebno da se u Prijedlogu zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju precizira da je osiguranik u obaveznom osiguranju lice zaposleno na osnovu ugovora o radu ili drugog akta potpisanog od radnika i poslodavca.

Belenzada je naveo da je neophodno precizirati da se sa 55 godina života može ostvariti pravo na porodičnu penziju.

“Takođe, mora se definisati i da dijete ima pravo na porodičnu penziju do 18. godine, jer tada stiče punu radnu sposobnost”, dodao je Belenzada.

On je ocijenio da bi se u RS što prije trebao usvojiti kompletno radno pravno zakonodavstvo.

“Zakon o radu se pod hitno mora usvojiti kako bi se znale obaveze poslodavaca i radnika”, rekao je Belenzada.

Predsjednik Unije poslodavaca RS Ranko Milić da je istakao je da je postignut kompromis Vlade RS i socijalnih partnera u sadašnjim ekonomskim uslovima.

“Uvažen je stav poslovne zajednice da je neophodno tražiti adekvatna rješenja kojim se neće samo redukovati postojeća prava”, rekao je Milić.

On je naglasio da je neophodno smanjenje sive ekonomije, javne potrošnje, ubrzanje privrednog rasta i povećanje fiskalne discipline. 

Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj rekao je da penzioneri nisu zadovoljni svim ponuđenim rješenjima u Prijedlogu zakona o PIO, a posebno načinom obračuna i usklađivanja penzija i davanja različitih porodičnih prava.

“U zakonska rješenja mora se uvesti i penalizacija, jer se ne mogu obezbijediti jednaki starosni uslovi početka korištenja penzionih prava. Potrebno je da u RS svi imaju jednaka prava”, rekao je Rakulj u obraćanju u Narodnoj skupštini RS.

Prema njegovim riječima, najveće teškoće predstavljaju uporna nastojanja da se zakonskim rješenjima obezbijede “labavije” mogućnosti penzionisanja. čime će se društvo u budućnosti suočiti sa velikim izazovima i problemima.

“Apelujemo još jednom da se ne dozvoli penzionisanje radno sposobnih ljudi i da ne smanjujemo uslov odlaska u penziju sa 20 na 15 godina radnog staža”, dodao je Rakulj.

On je naglasio da se ne može prihvatiti švajcarska formula usklađivanja rasta penzija, jer je prema sadašnjim penzionerima suviše restriktivna.

“Apelujem da se prihvati naš amandman kojim je predviđeno da se ne primjenjuje švajcarska formula dok se ne podigne nivo penzija i ne uskladi sa rastom plata”, kaže Rakulj.

On je ponovio da je sadašnji Zakon o PIO toliko loš da bi se njegovom daljom primjenom urušio sistem osiguranja.

Izvor Agencije