BANJALUKA – Odluka Vlade Republike Srpske o obaveznom zadržavanju cijena na nivou 17. maja odnosi se na životne namirnice i osnovne higijenske potrepštine, ali i isporuku vode, struje, telekomunikacione usluge, te grijanje.

„Mjere neposredne kontrole odnose se na proizvode i usluge od posebnog značaja za zaštitu životnog standarda stanovništva, kao i na ostale životne namirnice i osnovne higijenske potrepštine koje prodaju privredna društva i druga pravna i fizička lica koja obavljaju trgovinu na veliko i malo“, izjavila je ministar trgovine i turizma Republike Srpske Maida Ibrišagić-Hrstić na vanrednoj konferenciji za novinare u Banjaluci.

Ona je navela da se ova odluka odnosi na pšenično brašno i hljeb od brašna tip 850 i tip 500, so za ljudsku ishranu, suncokretovo ulje, svinjska mast, maslac, maslo i margarin, sve vrste svježeg mesa i ribe, jaja, sve vrste svježeg voća i povrća, mlijeko, kristal-šećer, jogurt.

Hrstićeva je rekla da se ova odluka odnosi na udžbenike za osnovnu školu, lijekovi, hranu za bebe i dojenčad, čvrsta ogrevna goriva, drvo i ugalj.

Prema njenim riječima, ovo se odnosi i na usluge od posebnog zanačaja za zaštitu standarda stanovništva, a to su isporuke vode, struje, telekomunikacione usluge, fiksna telefonija, isporuke toplote, grijanje i gasa.

„Odluka se odnosi na odvoz otpadaka iz poslovnih i stambenih prostorija, usluge javnog prevoza lica u gradskom i prigradskom saobraćaju, odvođenje otpadnih voda, zdravstvene usluge, participacija za djecu obuhvaćenu predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem“, dodala je ona.

Hrstićeva kaže da su za realizaciju i nadzor ove odluke zadužuju nadležni inspekcijski organi.

Republička uprava za inspekcijske poslove pozvala je građane da ne zloupotrebljavaju mogućnost prijave trgovaca zbog navodnog povećanja cijena osnovnih životnih namirnica, jer se kontrolni organi, čiji su resursi ograničeni, usmjeravaju u pogrešnom smjeru.

Jedan od primjera zloupotrebe, navode u Inspektoratu, je navodno fiskalni račun iz prodajnog objekta „Konzum“ Banjaluka, objavljen na društvenim mrežama, na kojem je cijena 1,5 litara vode 2,75 KM.

„Inspekcija je danas izvršila kontrolu u pomenutom prodajnom objektu, gdje je utvrđeno da navodi nisu istiniti“, saopšteno je iz Inspektorata.

U saopštenju je navedeno da je republička tržišna inspekcija proteklih dana vršila preventivne kontrole u kojima je provjeravala da li su cijene povećane.

Istovremeno, Spoljnotrgovinska komora BiH je uputila apel svim trgovinskim lancima registrovanim u BiH da snize cijene osnovnih životnih namirnica.

„U ovoj teškoj situaciji u BiH, prouzrokovanoj nezapamćenom prirodnom katastrofom, apelujemo da koliko god vam to prilike i mogućnosti dozvoljavaju, pokušate da putem dodatnih akcija, snizite cijene osnovnih životnih namirnica i higijenskih proizvoda, kao i hrane i higijenskih proizvoda za bebe“, navode iz Spoljnotrgovinske komore. (Agencije)