BANJALUKA – U Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama prihvaćen je dio zahtjeva Privredne komore Republike Srpske, među kojima je i ukidanje obaveze godišnjeg tehničkog pregleda fiskalnog sistema, rečeno je u ovoj komori.

"Prihvaćeno je i da se sa tri na godinu dana smanji oslobađanje od obaveze čuvanja odštampane kontrolne trake", ističu u Privrednoj komori Republike Srpske.

U Komori navode da je ostalo još otvorenih pitanja o kojima će biti riječi prije potpunog utvrđivanja Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama.

"Tu je, prije svega, riječ o definisanju zanatskih i drugih specifičnih djelatnosti koje bi bile oslobođenje fiskalizacije po uzoru na zemlje u okruženju", pojašnjavaju u Komori.

U Ministarstvu finansija Srpske je rečeno da je Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o fiskalnim kasama predviđeno rasterećenje realnog sektora i smanjenje troškova, uz očuvanje sistema fiskalizacije.

Sekretar udruženja "Preduzetnik" u Bijeljini Milorad Stević izjavio je da će iIzbacivanje fiskalnih kasa u zanatstvu olakšati rad preduzetnika i otvoriti prostor za novo samozapošljavanje i zapošljavanje u Republici Srpskoj.

On očekuje da će najavljene mjere Vlade o kojima se intenzivno razgovara biti provedene već za mjesec dana i ocjenjuje da je to za preduzetnike očekivana, ali vrlo radosna vijest.

Stević smatra da fiskalne kase treba ukinuti za sve zanatske djelatnosti u Republici Srpskoj, kako je to urađeno u Srbiji.

Prema njegovim riječima, očekuje se da će u trgovačkim i ugostiteljskim radnjama, gdje se fiskalne kase zadržavaju, olakšice biti uvedene kroz mjere kao što su ukidanje obaveznog tehničkog pregleda kasa jednom godišnje i skraćenje roka čuvanja fiskalne dokumentacije sa tri na jednu godinu.

Stević kaže da je od uvođenja fiskalizacije 2008. godine broj zanatsko-preduzetničkih radnji samo u Bijeljini pao sa nekadašnjih 3.200 na sadašnjih manje od 1.900 radnji.

"Mali preduzetnici nisu izdržali teret fiskalizacije, a gašenje hiljada radnji dovelo je do gubljenja više hiljada radnih mjesta od kojih su zavisile cijele porodice u gradu", naglasio je Stević.

On je istakao da je preuzetništvo najbrži, najsigurniji i najefikasniji put za izlazak iz ekonomske krize i za rješavanje najvećeg problema – nezaposlenosti kroz projekte samozapošljavanja.

Preduzetnička zajednica u Bijeljini, sa oko 1.900 radnji, je nakon Banjaluke druga po snazi preduzetnička zajednica u Republici Srpskoj.

Izvor Agencije