BANJALUKA – Vlada RS utvrdila je Nacrt zakona o poreskom postupku RS koji propisuje smanjenje kamatne stope na neplaćene poreske obaveze sa 0,06 na 0,04 odsto, što će omogućiti bolji uvid u rad Poreske uprave.

Ministar finansija RS Zoran Tegelija rekao je da je suština zakona da se dobije moderna Poreska uprava RS, koja će moći da ispuni sve obaveze prema građanima i da unaprijedi poreski postupak u RS.

“Bilo je primjedbi od građana i privrednih subjekata da su određene procedure dosta komplikovane i da ne odgovaraju savremenom trenutku. Poslovna zajednica najviše je insistirala da zakon poboljša javnost rada Poreske uprave i pitanje takozvane `poreske tajne`”, rekao je Tegeltija na konferenciji za novinare u Banjaluci nakon sjednice Vlade RS.

Tegeltija je istakao da će biti omogućeno da na internet stranici Poreske uprave RS budu izvodi iz zapisnika koga je Uprava kontrolisala i šta je utvrdila.

“Nema razloga da to bude tajna i to nije nikakva poreska tajna”, istakao je Tegeltija, istakavši da će se, upravo radi unapređenja javnosti rada, prvi put u zakonu pojaviti odbor za poreska pitanja.

“To je savjetodavno koordinaciono tijelo u koje ulaze naši socijalni partneri, poslovna zajednica i sindikat, ali i predstavnici penzionera, koji će moći da sugerišu i utiču na rad Poreske uprave sa stanovišta javnosti”, napomenuo je Tegeltija.

On je dodao da ovaj zakon suštinski mijenja dosadašnji Zakon o Poreskoj upravi RS.

“Mijenja se naziv zakona, ali će on i dalje da definiše poreske procedure i Poresku upravu kao osnovnu instituciju za naplatu poreza u RS”, rekao je Tegeltija i dodao da je bilo intencija da se rade dva zakona, jedan o poreskoj upravi, a drugi o poreskom postupku.

Vlada RS utvrdila je i Nacrt zakona o robnim rezervama, kojim se vrši promjena organizacione strukture postojeće Direkcije za robne rezerve organizovane kao republičke upravne organizacije, čiji je cilj uvođenje tržišnih principa upravljanja robnim rezervama i održavanje tekuće likvidnosti Direkcije.

Ministar trgovine i turizma RS Gorana Zlatković rekla je da se ovim zakonom eliminišu slabosti prethodnih zakonskih rješenja i oblast robnih rezervi uređuje na način prilagođen uslovima i potrebama RS.

“Zbog nedostajućih budžetskih sredstava za finansiranje poslovanja Direkcije, izvori finansiranja robnih rezervi bili bi obezbijeđeni kroz emisiju, kako vlasničkih, tako i dužničkih hartija od vrijednosti od strane tog pravnog lica, kao emitenta“, navela je Zlatkovićeva.

Ona je kazala da bi kupac vlasničkih hartija od vrijednosti u stoodstotonom iznosu bila Republika, kao osnivač i jedini vlasnik robnih rezervi.

“Budžetska podrška sistemu robnih rezervi trebalo bi da bude ograničena na pokriće negativnih efekata poslovanja, a investiranje u razvoj i jačanje robnih rezervi sredstvima iz budžeta vršilo bi se isključivo kroz dokapitalizaciju preduzeća”, rekla je Zlatkovićeva.

Ona je dodala da je sistem finansiranja robnih rezervi prema novom modelu iz Nacrta zakona, usaglašen i sa postojećim sistemom novčanih podsticaja u poljoprivredi.

Izvor Agencije