TREBINJE – U Tekstilnom preduzeću “Novoteks”, koje se nalazi u stečaju, nadaju se da bi nakon pokretanja proizvodnje i zapošljavanja 60 radnica, novi poslodavac na posao mogao da vrati još radnika.

Kako kažu u preduzeću, optimizam temelje na tome što stižu sve veće porudžbe, a njemačka firma “Trenteks” izuzetno je zadovoljna dosadašnjim šivanjem zaštitne opreme koju izrađuju za njih.

Osim njemačke firme za proizvodnju motornih pila “Sthil”, koja je bila prvobitni naručilac zaštitnih odijela, “Novoteks” je proširio tržište šivanjem HTZ opreme za još dvije njemačke firme, “Initial” i “Fendt”, a sve se i dalje radi preko firme “Trenteks” vlasnika Šućka Hadžijakupovića iz Doboja.

“U proizvodnju ‘Novoteksa’ pozivaju se bivše radnice ove firme sa Biroa za zapošljavanje i one rade po ugovoru o privremenim i povremenim poslovima”, kaže Lazar Đurđević, stečajni upravnik “Novoteksa”, dodajući da radnice za taj posao dobijaju plate, plaćaju im doprinose i ostale prinadležnosti iz rada, a uskoro bi trebalo da budu primljene u radni odnos na određeno vrijeme.

On objašnjava da njihovo primanje u radni odnos, u stvari, zavisi od sjednice Skupštine povjerilaca, koja je zakazana za avgust, gdje bi se eventualno mogao pojaviti kupac “Novoteksa”, koji bi onda sam odlučivao o svome poslovanju i uslovima poslovanja.

Đurđević, međutim, dodaje da se za sada niko zvanično nije javio da želi da kupi ovu firmu.

“Ovaj posao sa HTZ opremom je konstantan i on se može samo uvećavati, mada su vrata ‘Novoteksa’ širom otvorena i za sve poslodavce koji se bave visokom modom, za šta su ovdašnje radnice i specijalizovane”, kaže Đurđević.

Ukoliko svi kapaciteti ne bi bili u potpunosti uposleni, trebinjskom “Novoteksu” se ne bi ni isplatilo da se vraćaju šivanju visoke mode, jer bi se u tom slučaju morala pokretati i dodatna postrojenja koja troše mnogo struje i lož-ulja, poput peglaonice i slično.

Izvor Agencije