SARAJEVO – Svečanim uručivanjem prvih ATA karneta firmi “Geokom” iz Istočnog Sarajeva i sarajevskom pop pjevaču Hariju Varešanoviću, danas je u Sarajevu zvanično i počelo izdavanje ovog jedinstvenog međunarodnog carinskog dokumenta u BiH, koji obezbjeđuje dozvolu za privremeni bescarinski izvoz i uvoz robe na godinu dana.

Veselin Poljašević, predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH koja se bavi izdavanjem ovog dokumenta, rekao je da je ATA karnet olakšica za privrednike, kulturne i sportske radnike, jer pojednostavljuje prelazak robe preko granica, a štede se i vrijeme i novac.

“Put do današnje svečanosti je trajao oko godinu i po dana aktivnog rada i bile su uključene mnoge institucije u BiH – Predsjedništvo BiH, Savjet ministara, Uprava za indirektno oporezivanje, te ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i transporta i komunikacija, kao i Komora”, istakao je Poljašević.

On je naveo da je cijena ATA karneta za članove Komore 75 KM, za ostale 90 KM, plus premija osiguranja 0,3 odsto od vrijednosti robe, dok se carina i porez na dodatu vrijednost ne plaća.

Pomoćnik ministra komunikacija i transporta BiH Zoran Andrić rekao je da izdavanje ATA karneta u BiH stavlja prevoznike iz zemlje u ravnopravan i konkurentan položaj sa njihovim kolegama u EU.

Što se tiče samih olakšica u transportnim operacijama, Andrić je rekao da to danas nije mjerljivo, koliko će biti za godinu dana, jer će se tada znati kolike će biti uštede, dodavši da će resorno ministarsvo, zajedno sa Komorom uraditi sve da se prevoznicima u BiH olakšao poslovni ambijent.

“Transport koji obavljaju prevoznici registrovani u BiH je apsolutno konkurentan i on se u većini zemalja odvija po istim cijenama, kao i za pravna lica registrovana u zemljama EU”, istakao je Andrić, dodavši da izdavanjem ovog dokumenta prevoznici u BiH imaju ogromnu korist i razlog više da ostanu registrovani u zemlji.

Savjetnik u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Milenko Pandurević rekao je da će ATA karnet ubrzati i pojednostaviti protok roba koje se privremeno uvoze, odnosno izvoze iz Bi, a pristupanjem ovoj konvenciji koriste se prednosti globalne ekonomije, to jest trgovina uzorcima.

Vršilac dužnosti direktora Uprave za indirektno oporezivanje BiH Miro Džakula rekao je da je ovo još jedan od koraka približavanja Uprave standardima u EU, te još jedna od procedura koja pojednostavljuje carinski postupak i koji omogućava privrednicima da na jednostavniji način obave carinske procedure.

On je poručio da će Uprava i dalje, u svom budućem rad nastojati i insistirati na uvođenju evropskih standarda u svim segmentima, pa tako i u segmentima carine i njene politike.

Estradni umjetnik Hari Varešanović rekao je da su ranije, bez ATA karneta, mnogi kulturni događaji bili paralisani, te izrazio zadovoljstvo zbog uvođenja ovog dokumenta i u BiH.

Izvor Agencije